Naga MarketsOgniwa perowskitowe od Saule Technologies osiągają imponującą wydajność 25,5%!W piątek 8 października, podczas II edycji międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2021, dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies poinformowała o wynikach najnowszych badań nad wydajnością ogniw perowskitowych stworzonych przez Salue. Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE pokazują: ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów stworzonych przez firmę Saule Technologies, mogą pracować z wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach Internetu Rzeczy (Internet of Things, IOT).

Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie stworzyła wydajne ogniwa perowskitowe!

Jeszcze nie tak dawno Olgi Malinkiewicz – współzałożycielka Saule Technologies zaprezentowała projekt żaluzji pokrytych ogniwami fotowoltaicznymi, które docelowo miały być wykonane z perowskitu. Przy okazji zainwestowanie 10 mln euro w Saule Technologies ogłosił lider krajowego rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych – Columbus Energy. W zamian firma kierowana przez Dawida Zielińskiego stała się największym udziałowcem Saule, posiadającym dokładnie 20%. udziałów.Ogłaszając tę inwestycję, Dawid Zieliński zapewniał, że moduły perowskitowe mogą być o około 95 procent lżejsze od tradycyjnych modułów wykonanych w technologii krzemu krystalicznego. Dzięki temu będzie je można montować na elewacjach czy dachach, na których nie można umieszczać cięższych, konwencjonalnych modułów z uwagi na zbyt duże obciążenia. To oczywiście była tylko kropla w morzu potencjalnych zastosowań nowego na skalę światową rozwiązania.

Po czasie, wiemy już, że fundusze pozyskane od Columbus Energy zostały przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe – ultra cienkie, ultra lekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne, które mają przewyższać możliwościami zastosowania tradycyjne ogniwa krzemowe.

Firma pracująca nad technologią ogniw perowskitowych uruchomiła w końcówce maja pilotażową linię, która powstała we Wrocławiu. Ogniwa drukowane są na foliach polimerowych.

Ogniwa perowskitowe mogą pracować z wydajnością na poziomie 25,5%!

Wyniki badań o których wspomniałem we wstępie otwierają nowe możliwości biznesowe dla polskiej firmy Saule Technologies. Elastyczne perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Świetnie nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła, co czyni z nich idealne rozwiązanie do szeregu zastosowań Internetu Rzeczy (IoT).

Za pośrednictwem IoT sieć internetowa wychodzi poza komputery i smartfony, obejmując szerszy zakres urządzeń, które gromadzą, generują i przesyłają informację pomiędzy sobą. Co bardzo ważne, ta futurystyczna technologia jest gotowa do wykorzystania na rynku. Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie była w stanie przenieść proces produkcji ogniw z etapu badań i rozwoju na pełnowymiarową linię produkcyjną.

Wynik badań, na żywo skomentowała także jedna z uczestniczek konferencji, dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w Saule Technologies:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatu badań. Wynik 25,5% jest naprawdę dobry, to zwieńczenie naszej wieloletniej ciężkiej pracy, zaczynaliśmy przecież 8 lat temu jako mały Start-up. W mojej opinii technologia ogniw perowskitowych w przyszłości będzie bardzo popularna na świecie. Już teraz rozmawiamy z dużymi graczami na światowym rynku elektroniki.  ” – powiedziała.

W planie nowa fabryka i debiut na giełdzie!

Najbliższe miesiące będą bardzo aktywne dla Saule Technologies. Produkt jest już właściwie gotowy, choć oczywiście ciągle jest rozwijany, głównym celem jest jego masowa produkcja, nawiązanie współpracy z kluczowymi partnerami a także debiut spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Olga Malinkiewicz liczy, że za mniej więcej 2 lata ruszy produkcja ogniw w nowej, większej fabryce:

„Obecnie nasze moce produkcyjne są mocno ograniczone, natomiast w najbliższym czasie zamierzamy rozpocząć budowę kolejnej fabryki, aby zdecydowanie zwiększyć skalę działalności. Całe przedsięwzięcie jest jednak nie tyle kosztowne, co przede wszystkim czasochłonne. Pewnych rzeczy jednak nie przeskoczymy i od rozpoczęcia inwestycji do uruchomienia linii produkcyjnej minie mniej więcej 2 lata. ” – powiedziała.

Współzałożycielka Saule Technologies opowiedziała także o najbliższych planach Saule Technologies:

„Pracujemy obecnie nad formalnościami związanymi z debiutem na giełdzie. Cały proces poprzedzi najpewniej oferta publiczna akcji, o której zapewne już niebawem będziemy informować. Pozyskane środki pozwolą nam jeszcze przyspieszyć prace mające na celu zwiększenie skali produkcji. Musimy się śpieszyć, jesteśmy pierwsi, mamy przewagę czasową, jednak konkurencja nie śpi.  ” – powiedziała.

Kto jest beneficjentem nowoczesnego rozwiązania?

Pierwszym dużym klientem Saule Technologies była Skanska – międzynarodowe przedsiębiorstwo budowlane założone w 1887 roku w Malmö. W końcówce sierpnia, spółka zaprezentowała fasadę, na której ogniwa były zintegrowane z produktem – mówimy tutaj o niebagatelnej powierzchni 40 m2. Była to pierwsza na świecie demonstracja tej technologii na tak dużą skalę.

Spółka współpracuje obecnie z przeróżnymi firmami, nie tylko tymi związanymi z budownictwem. Zaskakująco duże zainteresowanie płynie ze strony przedsiębiorstw z branży IoT (Internet of Things).

To bardzo dużo urządzeń, w których baterie są ciężkie i szybko się zużywają, wykonując wiele operacji. Proces ich wymiany jest problematyczny i czasochłonny, szczególnie w przypadku miejsc takich jak magazyny, fabryki czy sklepy, w których baterie znajdują się w różnego rodzaju czujnikach czy elektronicznych cenówkach. Nasze ogniwo to idealnie rozwiązanie do takich zastosowań – jest lekkie i produkuje energię nawet w nieidealnych warunkach, czyli także przy sklepowym, sztucznym czy niebezpośrednim świetle.” – wspominała kilka miesięcy temu w jednym z wywiadów Olga Malinkiewicz.

Wydaje się, że dla Saule Technologies to bardzo ciekawy rynek, patrząc z punktu widzenia jego wielkości a także możliwości produkcyjnych firmy. Technologia ogniw perowskitowych oczywiście jest ciągle rozwijana a największą szansą dla spółki jest fakt całkowitego braku konkurencji.

Krótka historia Saule Technologies. Od pomysłu do biznesu.

  • 2013 – Olga Malinkiewicz, wtedy doktorantka na Uniwersytecie w Walencji wymyśla rewolucyjną metodę produkcji ogniw słonecznych poprzez powlekanie perowskitów na elastycznych foliach. To osiągnięcie przyniosło jej wiele nagród i przykuwa uwagę międzynarodowych mediów.
  • 2014 – Do zespołu dołącza Piotr Krych i Artur Kupczunas. Powstaje Saule Technologies.
  • 2015 – Podczas gdy Saule Technologies czyni aktywne postępy w swoich laboratoriach, firma otrzymuje inwestycję od znanego japońskiego przedsiębiorcy i inwestora – Hideo Sawady – reprezentowanego przez Huis Ten Bosch Co. Ltd.
  • 2016 – Zespół Saule przedstawia pierwsze rzeczywiste zastosowanie ogniw słonecznych z perowskitu – ładowarki do telefonu komórkowego działającej w sztucznym świetle.
  • 2017 – Pierwszy elastyczny perowskitowy moduł słoneczny o rozmiarze A4 na ultracienkiej folii z tworzywa sztucznego jest drukowany atramentowo. Moduł demonstruje ładowanie urządzeń elektronicznych na IDTechEx Show! w Stanach Zjednoczonych.
  • 2018 – Zespół Saule Team tworzy półprzezroczysty moduł perowskitu w formacie A4. A nasze produkty są testowane na arenie międzynarodowej w Polsce (biurowiec Skanska Spark w Warszawie) i Japonii (Hotel Henn na w Nagasaki).
  • 2019 – Wprowadzenie pierwszego produktu na rynek elektromobilności – Solar Carport. Podczas gdy dedykowane badania w naszym laboratorium przynoszą obiecujące wyniki, Saule Technologies rozpoczyna budowę pierwszej linii produkcyjnej.
  • 2020 – Po testach akceptacyjnych i transferze technologii linia produkcyjna pozwoli na dostarczanie pierwszych produktów zasilanych perowskitem na rynek IoT i BIPV. We wrześniu firma otrzymała inwestycję o wartości 10 mln euro od polskiego dostawcy krzemowej fotowoltaiki – Columbus Energy.
  • 2021 – Rok przełomowy dla Saule Technologies, wiążący się z uruchomieniem linii produkcyjnej. Pierwsze licencje z liderami branży na sprzedaż i dystrybucję naszych rozwiązań. Ogniwa perowskitowe od Saule Technologies osiągają imponującą 25,5%!

Autor również poleca: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania funta | nasdaq akcje | kurs cdprojekt | analiza btc | biomed lublin gpw |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here