Naga MarketsLogo OECDOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) będąca ważną międzynarodową i międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą 34 wysoko rozwinięte państwa podwyższyła prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Polsce.


W opublikowanym dziś raporcie OECD podwyższyła prognozę wzrostu polskiego PKB

  • w 2018 roku do 5,2% z 4,6% raportowanego w majowej projekcji
  • w 2019 roku do 4,0% z 3,8% raportowanego w majowej projekcji

Prognozy dynamiki PKB od OECD

Spoglądając na powyższą tabelę zauważymy, że jeżeli projekcje te się sprawdzą, w 2018 roku Polska będzie drugą a w 2019 r. trzecią, najszybciej rozwijającą się gospodarką spośród państw Grupy G20.

Organizacja prognozuje, że wzrost gospodarczy pozostanie solidny, jednak stopniowo będzie spowalniał wraz z wyczerpywaniem się zasobów pracy oraz ze wzrostem kosztów produkcji. Popyt wewnętrzny pozostanie motorem wzrostu: konsumpcję wspierać będą ciasny rynek pracy oraz inwestycje wspierane wydatkowaniem strukturalnych środków UE i niskie realne stopy procentowe. Coraz większe niedobory pracowników podbiją wzrost płac oraz inflację.

“Głównym ryzykiem [dla prognoz PKB] jest wyższa od prognoz konsumpcja prywatna, wspierana przez prężny rynek pracy lub wyższe od oczekiwań inwestycje prywatne, spowodowane przez ograniczenia podażowe. Wzrost protekcjonizmu mógłby natomiast przynieść negatywne konsekwencje dla eksportu i inwestycji, ograniczając wydajność oraz potencjał dla wzrostu” – czytamy w raporcie.

Ekonomiści uważają ponadto, że Narodowy Bank Polski (NBP) powinien rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych na początku 2019 r.

“Akomodująca polityka pieniężna była dotychczas odpowiednia, zważając na stłumioną inflację. Szacujemy jednak, że płace będą przyspieszać, a ograniczenia podażowe będą coraz większe. Prognozujemy, że bank centralny rozpocznie cykl zacieśniania polityki monetarnej na początku 2019 r. by przeciwdziałać rosnącej presji inflacyjnej” – napisano.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRusza pierwsza rozprawa dot. bitcoina w Singapurze. Chodzi o 3 tys. BTC
Następny artykułWojas – powiększa stratę w III kwartale, notowania na wsparciu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here