Naga Marketsklocki z literami składającymi się w słowo GDP ustawione na mapie świataOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie obniża prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. OECD ostrzega także przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak spowolnienie w Chinach oraz efekt domina w przypadku Brexitu.

W prognozie z listopada 2018 roku, Organizacja na rok 2019 przewidywała globalny wzrost gospodarczy na poziomie 3,5%. Jednak ze względu na napięcia handlowe i niepewność polityczną wywierającą wpływ na światową gospodarkę, prognoza obniżona została do poziomu 3,3%.

Prognoza dla Niemiec zredukowana o połowę

niemiecka flaga na tle niebaW stosunku do ostatniego raportu, prognoza dla całej strefy euro na 2020 rok obniżona została do 1,2%, a zatem o 0,4 pp. wobec poprzedniego odczytu. Jeśli chodzi o rok obecny, rewizja była jeszcze większa z 1,8% do 1,0%.

Znaczna zmiana w prognozie widoczna jest w przypadku Niemiec, gdzie obecnie oczekuje się, że wzrost gospodarczy w 2019 roku uplasuje się na poziomie 0,7%. Wcześniej OECD przewidywało, że będzie dwa razy wyższy (1,4%).

Widać też istotne obawy o Włochy, gdzie wcześniejsza perspektywa zakładała w tym roku wzrost o 0,9%. Teraz jednak prognoza zakłada, że gospodarka skurczy się o 0,2%.

OECD stwierdziła w raporcie, że gwałtowny spadek koniunktury zarówno w Niemczech jak i Włoszech odzwierciedla “ich stosunkowo wysoką ekspozycję na spowolnienie handlu światowego w porównaniu z sytuacją Francji”, gdzie oczekuje się 1,3-procentowego wzrostu w 2019 roku po rewizja w dół jedynie o 0,2%.

Wpływ przebiegu Brexitu na prognozy

Dla Wielkiej Brytanii, OECD prognozuje na obecny rok wzrost o 0,8%. Wcześniejsze oczekiwania plasowały się na poziomie 1,4%. To wszystko przy założeniu, że UK uniknie tzw. hard Brexitu. W przeciwnym razie, perspektywy będą znacznie słabsze.

“Analiza OECD sugeruje, że wzrost taryf między obiema gospodarkami [UE i Wielkiej Brytanii] w wyniku wejścia w życie zasad WTO obniżyłby PKB Wielkiej Brytanii o około dwa procent (w porównaniu do poziomu bazowego) w ciągu najbliższych dwóch lat” – czytamy w raporcie.

Zobacz również: Revolut uruchomił usługę automatycznej wymiany walut

Hard Brexit byłby również niekorzystny dla europejskich gospodarek, które odnotowałyby wzrost kosztów. “Chociaż obie strony podejmują działania w celu złagodzenia skutków braku porozumienia, separacja Wielkiej Brytanii i UE bez porozumienia byłaby poważnym, niekorzystnym wstrząsem dla Europy i prawdopodobnie także dla innych części świata.”tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here