Naga MarketsobligacjeW ubiegłym tygodniu krzywa dochodowości amerykańskich obligacji przyjęła ujemne wartości. Nie zdarza się to często, ale gdy już dochodzi do takiej sytuacji, może stanowić zapowiedź recesji w USA. Spowolnienie zwykle nie przychodzi od razu, rynek akcji ma jeszcze szansę na ustanowienie nowych maksimów. 

Do spadku na ujemne terytorium spreadu między rentownościami dwu- i dziesięcioletnich obligacji zarówno w USA jak i Europie przyczyniają się słabe dane płynące ze światowych gospodarek. Na rynki wpłynęła ostatnio m.in. słabsza od oczekiwań chińska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, a sytuację pogorszyły dane z Niemiec mówiące o kurczącej się gospodarce.

Inwestorzy nie panikują, to może być okazja?

Mimo odwrócenia krzywej dochodowości, inwestorzy akcyjni nie panikują. Wielu uczestników rynku zgadza się z tym, że recesja w Stanach Zjednoczonych jest nieuchronna. Jednakże, choćby stratedzy z UBS uważają, że spowolnienie zajmie jeszcze trochę czasu, a samo zjawisko wskazuje na “słaby wzrost w pozostałej części świata”.

Jak zauważa strateg Johnatan Stubbs z Citi, rentowności amerykańskich dziesięciolatek spadła poniżej 1,6% tylko dwa razy, w połowie 2012 oraz w połowie 2106 roku i wtedy dawało to sygnał kupna europejskich akcji. Okazało się bowiem, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy po wygenerowaniu sygnału zakupowego, DAX wzrósł o 23%, CAC o 24%, a brytyjski FTSE o 17%. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że tym razem sytuacja może potoczyć się inaczej ze względu na cięcia stóp procentowych przez FED, luzowanie EBC (QE) i napięcia handlowe.

Zobacz też: Trump naciska na Fed! Domaga się obniżki stóp proc. aż o 100 p.b.

Nowe szczyty na rynku akcji w 2020 roku

Podobnie jak w UBS myślą stratedzy z JPMorgan, do który zalicza się Mislav Matejka. Według przeprowadzonych analiz, recesja po odwróceniu krzywej dochodowości występowała średnio po 17 miesiącach. Przedtem jednak, około 11 miesiąca występowały nowe szczyty na rynku akcyjnym.

JPMorgan oczekuje, że obecne cofnięcie na rynku papierów wartościowych nie potrwa dłużej niż do początku września. Stratedzy uważają tak dlatego, że EBC rozpocznie luzowanie ilościowe, a obniżka stóp procentowych przez Fed może być większa niż miało to miejsce w lipcu. Akcje mogą natomiast zanotować nowe historyczne maksima już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here