whitebit

Sama nazwa formacji podpowiada nam, że odwrócona głowa z ramionami ma coś wspólnego z inną klasyczną formacją wykresu, mianowicie głową z ramionami – w skrócie RGR. Podobnie jak podwójny szczyt oraz podwójny dołek, odwrócona głowa z ramionami oraz zwykła głowa z ramionami opisują dokładnie tę samą sytuację zbliżającego się końca pewnej tendencji cenowej. To co różni obie formacje – to kierunek tego impulsu.

Co to jest formacja odwrócona głowa z ramionami?

Odwrócona głowa z ramionami (w skrócie oRGR) występuje na końcu impulsu spadkowego. Celowo unikamy stwierdzenia (…) na końcu trendu spadkowego, bo choć mamy na uwadze fraktalność rynku chcemy podkreślić  już na wstępie jak do formacji odwróconej głowy z ramionami należy podchodzić.Całe oRGR, podobnie jak zwykła głowa z ramionami składa się z trzech, kolejno po sobie następujących ekstremów. W przypadku opisywanej formacji będą to trzy lokalne dołki, tworzące kolejno lewe ramię, głowę oraz prawe ramię. To właśnie od kształtu przypominającego górną część ludzkiej sylwetki wzięto nazwę dla charakterystycznego ułożenia wykresu.

Dwa lokalne szczyty następujące po pierwszym ramieniu oraz głowie tworzą tak zwaną linię szyi. Jej przebicie przez cenę po utworzeniu się kolejnego, prawego ramienia powinno uruchomić zlecenia kupna instrumentu, na wykresie którego pojawiła się cała formacja.

Rozróżnia się dwa podejścia do rozegrania formacji odwróconej głowy z ramionami. Pierwszy z nich, zdecydowanie bardziej ryzykowny, polega na kupnie już w momencie tworzenia się prawego ramienia. Trader prognozując pojawienie się oRGR na wykresie, próbuje wykorzystać fakt kształtowania się ramion na podobnych poziomach i wejść w rynek odpowiednio wcześnie. W tym przypadku, stosunek ponoszonego ryzyka do potencjalnego zysku jest zdecydowanie wyższy niż przy klasycznym podejściu do odwróconej głowy z ramionami.

Klasycznie bowiem, zaleca się poczekać dopiero na przebicie, a następnie powtórny test linii szyi. Dopiero ta sytuacja rozpatrywana powinna być jako prawdziwy setup odwróconej głowy z ramionami. Porównując obie te metody należy mieć na uwadze wady i zalety obu z nich. W przypadku pierwszej z nich ryzykujemy, że struktura która naszym zdaniem powinna być odwróconą głową z ramionami wcale nią nie jest, a cena zamiast rosnąć nadal spada. W przypadku podejścia klasycznego istnieje większe prawdopodobieństwo, że nasza pozycja przyniesie zyski. Jednak w razie negacji całej formacji ewentualne straty wynikłe z aktywacji zlecenia stop loss będą wyższe.

Podobnie jak w przypadku głowy z ramionami, niezwykle ważnym elementem w handlu na podstawie oRGR jest umiejscowienie całej formacji. W przypadku niższych interwałów (M15, M30, H1 etc.) zdecydowanie lepszym podejściem jest wyszukiwanie odwróconej głowy z ramionami na końcu korekt w trendzie wzrostowym. Poprawne rozpoznanie formacji pozwoli nam na zajęcie pozycji w początkowej fazie impulsu wzrostowego, co zdecydowanie polepszy statystyki naszych inwestycji.

Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami, Formacja trójkąt zniżkujący, Formacja odwrócona głowa z ramionami, Trendy, Formacje spalone, Formacja trójkąt zwyżkujący, Formacja klin zniżkującyZapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj