Naga Markets



wojna handlowa USA ChinyPrezydent USA Donald Trump w środę z zadowoleniem przyjął decyzję Chin o zwolnieniu niektórych amerykańskich leków przeciwnowotworowych i innych towarów z taryf oraz ogłosił krótkie opóźnienie w planowanych podwyżkach ceł na towary chińskie o wartości miliardów dolarów. Rynki giełdowe w Azji reagują pozytywnie, a indeks dolara wzrósł o ponad 0,3 procenta. Czy to odwilż w konflikcie handlowym czy jedynie chwila spokoju przed kolejną eskalacją?


Mały gest nie wystarczy, aby przełamać trwający impas

Trump oznajmił dziennikarzom w Białym Domu, iż decyzja Chin o zwolnieniu niektórych amerykańskich towarów była „dużym posunięciem” Pekinu i pozytywnym gestem, przed spotkaniem negocjatorów handlowych z obu krajów. W środę Chiny ogłosiły pierwszą partię zwolnień taryfowych dla 16 rodzajów produktów amerykańskich, w tym niektórych leków przeciwnowotworowych i lubrykantów, a także składników karmy dla zwierząt serwatki i mączki rybnej, zgodnie z oświadczeniem Chińskiego Ministerstwa Finansów.

Wykonali kilka ruchów … całkiem niezłych. Myślę, że to był dobre posunięcie – skomentował Trump.

Donald Trump, prezydent USA

W środę prezydent USA napisał w poście na Twitterze, że Stany Zjednoczone zgodziły się opóźnić zwiększenie ceł na chiński import o wartości 250 mld USD z 1 na 15 października „w geście dobrej woli”. Taryfy miały wzrosnąć do 30% z 25%. Trump dodał, że ma nadzieję na zawarcie umowy handlowej z Chinami po ponad roku wymiany ognia, która negatywnie się odbija na światowych rynkach.

Negocjatorzy handlowi spotkają się w Waszyngtonie w połowie września, a rozmowy na szczeblu ministrów mają się odbyć w październiku. Dokładne daty spotkań nie zostały jeszcze opublikowane. Pozytywne gesty z obu stron mogą złagodzić napięcia przed negocjacjami, ale niektórzy analitycy nie postrzegają tego jako sygnału, że obie strony przygotowują się na umowę.

Ruch Chin może być postrzegany jako gest szczerości wobec USA przed negocjacjami w październiku, ale prawdopodobnie jest przede wszystkim środkiem wspierania gospodarki. Nadal istnieje wiele niepewności, co do nadchodzących rozmów handlowych. Lista wyłączeń obejmująca zaledwie 16 pozycji nie zmieni stanowiska Chin – napisała w notatce ekonomistka z Chin, Iris Pang.

Rzeczywiście lista objęta zwolnieniem blednie w porównaniu z ponad 5000 rodzajów produktów z USA, które już podlegają dodatkowym taryfom w Chinach. Co więcej, duży import z USA, taki jak soja i wieprzowina, nadal podlega znacznym dodatkowym cłom, ponieważ Chiny zwiększyły import z Brazylii i innych krajów.

Pekin oznajmił, że będzie działać na rzecz zwolnienia niektórych amerykańskich produktów z taryf, jeśli nie da się ich łatwo zastąpić z innych źródeł. Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym dostawcą serwatki w Chinach, która jest ważnym składnikiem pasz dla prosiąt i trudnym do pozyskania w dużych ilościach z innych źródeł.

Podsumowując, Stany Zjednoczone i Chiny obniżyły taryfy celne na towary warte setki miliardów dolarów w ciągnącej się wojnie handlowej, która wywołała widmo globalnej recesji, a kolejne taryfy mają wejść w życie w nadchodzących miesiącach. Artykuły znajdujące się na dwóch listach zwolnień taryfowych – zamieszczone na stronie internetowej ministerstwa – nie będą podlegały dodatkowym cłom nałożonym przez Chiny na towary amerykańskie.

Zobacz również: Wojna handlowa korzystna dla Niemiec

Gesty dobrej woli to obawa przed głębszym spowolnieniem gospodarczym

Chiński rynekZwolnienie wejdzie w życie 17 września i będzie ważne przez rok do 16 września 2020 roku. Pekin powiedział w maju, że rozpocznie program zwolnień, w związku z rosnącymi obawami o koszty przedłużającej się wojny handlowej z powodu i tak już spowalniającej gospodarki. Natomiast Stany Zjednoczone zwolniły również z taryf w lipcu import 110 chińskich produktów, w tym przedmiotów o wysokiej wartości, takich jak sprzęt medyczny i części.

Chiński wicepremier Liu He, amerykański przedstawiciel handlowy Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin mają się spotkać na początku października w stolicy USA, ale kluczowi urzędnicy studzą oczekiwania co do potencjalnego porozumienia. Przez dwa lata administracja Trumpa wywierała nacisk na Chiny, aby wprowadziły gruntowne zmiany w swojej polityce ochrony własności intelektualnej, wymuszonym transferze technologii do chińskich firm, subsydiach przemysłowych i dostępie do rynku.

Ankieta przeprowadzona przez amerykańskie stowarzyszenie przedsiębiorców wykazała, że spór handlowy osłabił zyski i perspektywy inwestycyjne amerykańskich firm działających w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Zobacz również: Wojna handlowa z Chinami zaogni się za drugiej kadencji Trumpa

Rynki azjatyckie i juan reagują na deeskalację konfliktu

Rynki giełdowe w Azji wzrosły po pozytywnych wiadomościach na początku czwartkowej sesji, ponieważ ustępstwa pojawiły się na kilka dni przed planowanym spotkaniem mającym na celu rozładowanie eskalacji wojny handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata. Chińska waluta juan wzrosła również o 0,27 procent, ponieważ inwestorzy mają nadzieję na odwilż w starciu handlowym między USA, a Chinami.

Kurs dolara do juana w czwartek na interwale dziennym, źródło 12 9 19
Kurs dolara do juana w czwartek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here