Naga MarketsCreative Commons Autor: Martin Howard

Brexit po raz kolejny został odłożony w czasie, a jego nowy termin upływa z końcem stycznia 2020 roku. Przedłużająca się niepewność wpływa m.in. na światowy handel i dotyka wiele krajów robiących interesy z Wielką Brytanią i Unią Europejską. Temat ten był podnoszony na spotkaniu Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie. Niektóre kraje, w tym Australia proszą w związku tym o rekompensatę handlową ze strony UK i UE.

Według australijskich urzędników, tamtejsi eksporterzy wołowiny i wieprzowiny zostali już dotknięci kilkoma opóźnieniami Brexitu. Z kolei Brazylia uważa, że ​​plany Brexitu dla Irlandii Północnej mogą naruszać zasady WTO.

Komplikacje z kontyngentami taryfowymi

15 krajów, w tym wspomniana Australia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia czy Indie mają problem z systemem, który daje im łatwiejszy dostęp do rynku unijnego dla towarów limitowanych ilościowo. System ten znany jest jako “kontyngenty taryfowe”.

Członkowie WTO stosują podatki od importu dla znacznej liczby towarów kupowanych za granicą. Jednak w przypadku niektórych dóbr, kraje zobowiązały się do umożliwienia importu limitowanej ich ilości z niższymi taryfami (czasem nawet zerowymi), tzw. kontyngentami taryfowymi.

Zobacz też: Amazon odwołuje się od kontraktu Pentagonu z Microsoftem wartego 10 mld USD. Powodem “wyraźna stronniczość”

Unia Europejska i Wielka Brytania mają obecnie wspólne kontyngenty taryfowe. Kiedy faktycznie dojdzie do Brexitu, należało je będzie rozdzielić, jednakże UE i UK proponują różne sposoby takiego podziału. Komplikuje to cały proces handlu.

Odszkodowanie od Wielkiej Brytanii i UE

Niektóre kraje domagają się odszkodowania od Wielkiej Brytanii i UE. W WTO zwykle oznacza to obniżenie ceł na inne towary.

Australia argumentowała również, że Brexit już na nią wpłynął. W dokumencie przygotowanym na spotkanie w Genewie stwierdzono, że kiedy “rozwód” był jeszcze zaplanowany na 31 października, wiele australijskich firm zaniechało eksportu cennej wołowiny i mięsa baraniego przed świętami Bożego Narodzenia z powodu niepewności, czy będą w stanie skorzystać z przyznanych kontyngentów.

Przedstawiany przez Australię dokument pokazuje również, że podobne decyzje były podejmowane już wcześniej i będą musiały zostać podjęte ponownie przed 31 stycznia.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here