Naga Markets
Odmrażanie gospodarki po pandemicznej przerwie — jak wpłynie na rynek kredytów hipotecznychII kwartał 2020 roku przyniósł ze sobą izolację spowodowaną pandemią Covid-19 i zamrożenie gospodarki. Z tego powodu banki zmuszone były zarówno podnieść wymagany wkład własny do otrzymania kredytów, jak i zwiększyć ich marżę. Na szczęście instytucje finansowe zamierzają zaprzestać zaostrzania wymagań w nadchodzących kwartałach, a nawet stopniowo dążyć do ich złagodzenia. Czy to oznacza, że nadchodzi idealny okres na wzięcie kredytu hipotecznego?

Co konkretnie się zmieni i jak wpłynie to na kredytobiorców?

Znacznym ułatwieniem dla poszukujących kredytu jest planowane zwiększenie wskaźnika LTV (Loan to Value) do jego poprzednich wartości, czyli 80% w większości banków. Oznacza to, że aby otrzymać kredyt na mieszkanie o wartości 500 tys. złotych, wystarczy mieć już tylko 100 tys. wkładu własnego. Niektóre banki ponownie będą oferować indywidualne zasady przyznawania kredytów, więc w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie otrzymanie go z nawet 10-procentowym wkładem własnym.

W II kwartale 2020 roku wiele osób utraciło część zdolności kredytowej. Większość banków obniżyła maksymalną kwotę udzielanego kredytu przy tych samych profilach klientów nawet o kilkaset tysięcy złotych – dla wielu potencjalnych kredytobiorców było to nie do pokonania i musieli oni pożegnać marzenie o zakupie nowego domu. Wynikało to z faktu, że banki przestały uwzględniać dochody z niektórych źródeł, np. z umów zlecenie. Przewidywania ekspertów z mFinanse wskazują jednak na stopniowy powrót do poprzednich wymagań. Więcej osób będzie mogło zaciągnąć wymarzony kredyt hipoteczny.

Warto także zaznaczyć, że w II kwartale bieżącego, 2020 roku średnia wysokość miesięcznej raty pomimo rosnących marż i trudności otrzymania hipoteki spadła. Według analityków ceny mieszkań nie jednak zmienią się lub nawet w niektórych przypadkach wzrosną.

Czy to dobry moment na zaciągnięcie kredytu hipotecznego?

Warunki dla kredytobiorców wyglądają zdecydowanie korzystniej w nadchodzącym, IV kwartale niż kończącym się właśnie III, więc jeśli czekasz od dłuższego czasu na wzięcie kredytu hipotecznego, zdecydowanie będzie to odpowiedni okres. Banki zmniejszyły na czas pandemii profity związane z tzw. sprzedażą wiązaną, czyli chociażby kartą kredytową czy lokatą oszczędnościową. Co więcej, powoli odmrażają dodatkowe zniżki za dobieranie kolejnych produktów bankowych – nie zapomnij więc dokładnie przejrzeć ofert i możliwych połączeń.

Masz wątpliwości i odczuwasz niepewność? Skorzystaj z pomocy ekspertów z mFinanse, którzy bez dodatkowych opłat przeanalizują dla Ciebie oferty różnych banków i pomogą wybrać ofertę najlepiej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, by zawsze dokładnie czytać umowy i przeprowadzić szczegółowe analizy „za i przeciw”, razem z dodatkowymi usługami. Warunki kredytowe w IV kwartale 2020 roku bez wątpienia będą korzystniejsze niż w poprzednim, więc jeśli wyczekujesz od dawna na swoje własne cztery kąty, z pewnością warto zacząć przeglądać oferty hipoteki banków.

Artykuł partnera

XTB

 

 Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here