Naga MarketsShutdown już po 30 września?
Shutdown już po 30 września?

Amerykańskiemu rządowi grozi zamknięcie i to już w tym tygodniu. Powodem mogą być kłopoty z domknięciem budżetu na rok fiskalny 2016 – jeżeli Kongres nie zaakceptuje obecnych projektów do 30 września, wtedy politycy zostaną wysłani na przymusowe wakacje. Rynki nie obawiają się jednak shutdown’u.


Nikt nie przejmuje się zamknięciem rządu

Gdy w 2013 roku media poinformowały, że rządowi w USA grozi zamrożenie obrad z powodu braku zgody co do rocznego budżetu rynek owładnęła silna panika. Początek dyskusji o zwijaniu programu luzowania, słabe wyniki gospodarcze oraz napięcia w Waszyngtonie dolewały jedynie oliwy do ognia.

Eksperci rynkowi zapowiadali, że taki obrót spraw może bardzo negatywnie odbić się na rynku i spowodować silne osunięcia amerykańskich indeksów. Nic takiego nie miało jednak miejsca, a S&P500 ostatecznie wzrósł o 2,4%. Pomimo tego, że zamknięcie rządu z 2013 roku było drugim co do długości w całej historii (trwało 16 dni), to przez okres ponad dwóch tygodni rynek zdawał się w ogóle nie reagować na wydarzenia polityczne. Biorąc pod uwagę natomiast historyczne zamrożenia rządowych obrad to średnia zmiana notowań S&P500 na miesiąc przed zamknięciem wynosiła +0.4%, w trakcie zamknięcia +0.4% i miesiąc po zamknięciu +2.8%.

W związku z tym podnoszona przez niektórych od zeszłego tygodnia panika odnośnie shutdown’u nie robi tym razem na nikim wrażenia. Sytuacja gospodarcza jest bardzo podobna do tej z 2013 (wystarczy wymienić tapering programu luzowania na przygotowanie do podwyżek stóp procentowych).

Statystyka prawdę Ci powie

Aby pokazać inwestorom jak małe znaczenie dla ogółu rynku może mieć potencjalne zamknięcie amerykańskiego rządu, analitycy Citi pod kierownictwem Jeremy’ego Hale’a przygotowali wykres uwzględniający dwa wskaźniki – indeks niepewności polityki gospodarczej USA (bazujący na informacjach medialnych) zaznaczony na niebiesko oraz wyniki wyszukiwania pod hasłem „shutdown” na czerwono. W porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim oraz w 2013 dane za bieżący wrzesień plasują się zdecydowanie niżej:

cotd-shutdown

Jak wysokie jest prawdopodobieństwo wymuszonych rządowych wakacji?                                                 

Po decyzji Johna Boehnera i jego rezygnacji ze stanowiska Przewodniczącego Izby Gmin, ryzyko shutdown’u jest zdecydowanie mniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że obecny projekt budżetu zapewnia niezachwiane finansowanie jedynie do połowy grudnia. Właśnie wtedy USA po raz ponownie zacznie dobijać do maksymalnego ograniczenia długu i obawy odnośnie zamknięcia rządu zaczną znowu narastać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here