Naga MarketsCzy kiedykolwiek byłeś tak mocno przekonany o tym, że rynek miał wybić nowe maksima lub minima jakby to był tak zwany “pewniak”, by za chwilę zobaczyć jak cena krótko po wybiciu z dużym impetem wraca w przeciwnym kierunku?

Przewidzieć ze 100-procentową precyzją zachowania rynku nie zdołasz, możesz jednak zmienić sposób myślenia i nauczyć się lepiej to interpretować, co sprawi, że zaczniesz handlować w opozycji do “tłumu”.

Konkretnie mam tu na myśli szczególnie fałszywe wybicia, które łapią traderów i trzymają ich po złej stronie rynku. Możesz kupować wybicia, które wyglądają dla Ciebie jak “pewniaki” i narażać się rynkowi, a jeśli następnie trafisz na jedno z tych fałszywych wybić, musisz pokryć swoją pozycję zarówno Ty jak i wielu, wielu innych traderów. Działa to jak paliwo napędzające ruch w przeciwnym kierunku po wybiciu stop lossów. Mówi się również o tym jako o “łapaniu longów” czy “łapaniu shortów”, ale także określa się to jako “squeeze” (wytrząsanie); podczas fałszywego wybicia traderzy, którzy kupowali lub sprzedawali zostają złapani po złej stronie rynku i wyrzuceni ze swoich pozycji.

Nadszedł czas byś oddzielił się od stada…

Jeśli jesteś już zmęczony uczuciem przynależności do stada tracących pieniądze oraz ciągłym łapaniem się po złej stronie rynku, nadszedł czas by coś z tym zrobić, cza na zmiany…

Oto co musisz zapamiętać: Rynki są zaprojektowane, by Cię oszukiwać i działać przeciwnie do tego co czasami wygląda jakby miały lub powinny zrobić. Dla amatorów lub dla kogoś kto nie nauczył się jeszcze właściwie o tym myśleć i czytać wykresów może się wydawać, że jest przez rynek “kantowany” lub ktoś pogrywa z nim w okrutną grę.

“Tak jak w przypadku pisarza, który tworzy scenariusz, by publiczność go ‘kupiła’, tak manipulatorzy starają się zmylić i wpływać na publikę, by myślała, że cena zmierza w określonym kierunku, a prawdziwym celem jest wypchnięcie jej w kierunku przeciwnym”  – Richard Wyckoff

Jednakże jeśli zrozumiesz mentalność tradera grającego w kierunku przeciwnym, a także co to oznacza, zaczniesz widzieć rynki w zupełnie innym świetle. Trader-kontrarianin nie tylko szuka okazji, które są zgodne z jego / jej planem, ale również myśli o tym, co wnioskuje i prawdopodobnie zrobi “ulica”, a także używa tego jako dodatkowego czynnika konfluencji wspierającego lub nie decyzję o wzięciu pozycji.

Na nieszczęście dla niedoświadczonych traderów tak się składa, że wybicia są świetną “pożywką” dla profesjonalistów, którzy wiedzą co Ci pierwsi myślą i zrobią. Doświadczeni, opozycyjni traderzy są jak cierpliwi snajperzy czekający, by zneutralizować wroga kiedy czynniki wspierające na to pozwolą, a wykresy będą wyglądały na gotowe do takiego działania.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Widzisz, profesjonalni traderzy szukają przewagi nad stadem tak jak stado lwów stara się znaleźć słabość w stadzie zebr. Określenia takie jak “słabnące umacnianie”  czy “wygasające osłabianie” pochodzą od “sprzedawania po umocnieniach” czy “kupowania po osłabieniach”. Zasadniczo profesjonaliści znają przypływy i odpływy rynku oraz to, że bardziej prawdopodobne jest cofnięcie i powrót do średniej niż ruch ceny w linii prostej przez długi okres czasu. Początkujący traderzy mają skłonność myśleć przeciwnie; kupują gdy ceny są blisko szczytu albo sprzedają blisko dołka, tylko po to, by złapać się po złej stronie rynku jak ceny nieuchronnie cofną się w przeciwnym kierunku.

Zawodowcy chcą wykorzystać przewagę nad amatorami poprzez poszukiwanie słabości w umocnieniach (handlu przeciwko) na rynku, który jest w ogólnym trendzie spadkowym lub też, gdy osłabienia przygasają na rynku w trendzie zwyżkującym. Stratni traderzy przywiązują uwagę tylko do tego co cena robi “w tym momencie”, pomijając ogólny kontekst rynku i implikacje z nim związane.

Spójrzmy na przykład, by sobie to wszystko wyjaśnić. Koncepcja jaką prezentujemy na poniższym wykresie jest taka, że wszystkie intencje i cele rynku skłaniają się ku prawdopodobnemu wybiciu w górę, działa to tak by zwabić wszystkich amatorów, a kiedy już wejdą na rynek, cena zawróci.

Na poniższym wykresie AUDUSD rynek budował momentum trochę poniżej kluczowego oporu blisko obszaru 0.7735, co wyglądało jakby wybicie w górę było prawie pewne. Jednakże, to co naprawdę się wydarzyło, to było krótkie wybicie ceny w górę, by aktywowane zostały wszystkie zlecenia kupna, tylko po to by cena zawróciła w dół, co wymusiło pokrycie stratnych pozycji długich i jednocześnie napędziło paliwa wyprzedaży.

Wiem co niektórzy mogą sobie pomyśleć, więc kontynuujmy omawianie tego przykładu…

Niekoniecznie byłeś “złym traderem” jeśli kupiłeś wybicie, ale złym traderem mógł uczynić Cię brak planu, który powinien zawierać straty po odwrocie ceny do czego faktycznie doszło. Wielu traderów staje się tak przekonanych o tym, że wybicie zadziała, iż ładują się w pozycje ryzykując często przy tym więcej niż powinni, a czasami nawet nie używają stop lossa, co prowadzi do wyczyszczenia rachunku.

Jeśli wchodziłeś w longa po wybiciu, kiedy zobaczyłeś, że wybicie zawiodło, właściwym działaniem było wyjście z pozycji. Wtedy też weź głęboki oddech i zaczekaj, by zobaczyć co stało się na zamknięciu dnia. Zauważysz, że w następstwie ogromnego fałszywego wybicia, cena cofnęła się z powrotem do poziomu oporu na 0.7735 zapewniając tym samym drugą świetną okazję na wejście w pozycje krótką i wykorzystanie późniejszego rajdu spadkowego. Jak widzisz, wszystko to ecaega na czytaniu wykresu i tworzeniu planu, by zyskać przewagę.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

  • Fałszywe wybicia nie zawsze są możliwe do rozegrania, jednak jeśli wiesz jak czytać wykres od lewej do prawej strony, mogą pomóc Ci zrozumieć dynamikę cen. Jeśli spojrzeć na wybicie, które miało miejsca na AUDUSD powyżej możesz je odczytać i zrobić plan, który po jego wystąpieniu pozwoli Cie je wykorzystać i zyskać dzięki temu przewagę.

Widzisz, zrozumienie fałszywych wybić pomoże Ci zarówno myśleć jak kontrarianin (przeciwnie do tłumu), ale także czytać wykres od lewej do prawej. Trading to czytanie wykresu i akcji cenowej, niekoniecznie handlowanie od razu kiedy coś się dzieje. Musimy mieć zdefiniowany zestaw reguł, by znaleźć trade; Dla przykładu: “Ok, doszło do fałszywego wybicia, jak mogę to wykorzystać?

Omówmy jeszcze jeden przykład…

Fałszywe wybicia są niczym kamień węgielny każdego rynku i na każdym rynku występują. Jako traderzy price action musimy uczyć się odczytywać ślady jakie cena rysuje na wykresie. Ślady te to fałszywe wybicia takie jak pułapki na byki i niedźwiedzie lub długie cienie / knoty na nowych szczytach lub dołkach; tego typu ślady dużych graczy próbują nam coś powiedzieć.

W pewnym stopniu musisz też przewidywać fałszywe wybicia. Nie mówię tu, że powinieneś próbować handlu kiedy do nich dochodzi, ale mam na myśli to, byś przed wejściem w pozycję zatrzymał się i pomyślał, czy potencjalnie nie dajesz się wciągnąć w fałszywe wybicie. Miej się na baczności przed fałszywymi wybiciami, ponieważ zdarzają się często i są szybkie.

Spójrzmy na wykres GBJPY i fałszywe wybicie, które niedawno wystąpiło na tej parze walutowej.

GBJPY popchnięty został w dół pod wsparcie przy 129.50, a następnie konsolidował przez kilka tygodni przed cofnięciem w górę ponad ten poziom łapiąc w pułapkę wszystkich tych, którzy mieli pozycje krótkie. Jest to doskonały przykład tego jak rynek wabił ludzi do zajmowania pozycji krótkich, a następnie wytrząsał ich przy powrocie do wzrostów.

Jeśli stosujesz price action, mamy tu jeden z sygnałów, którego uczymy (pin bar). Zauważ, że nie jest konieczne handlowanie fałszywego wybicia kiedy ma ono miejsce. Jednakże, gdybyś poczekał aż się ono wydarzyło, miałbyś sygnał. Ten sygnał jakim jest pin bar mówił nam czego możemy oczekiwać w następnej kolejności (wyższych cen) i daje nam plan do działania (wejście w pozycje długie po tymczasowych osłabieniach). Tak właśnie czyta się wykres i akcję cenową, a następnie handluje w zgodzie z tym.

Wniosek

Zanim przejdziemy do konkluzji dzisiejszej lekcji, chcę jeszcze dotknąć jednej rzeczy, a mianowicie: Być może zastanawiasz się jak mój setup Fakey zgrywa się z fałszywym wybiciem. Cóż, w istocie Fakey jest “skompresowaną” koncepcją fałszywego wybicia. Rozumiem przez to, że nie musi pojawić się na szczytach lub dołkach, ale może wystąpić w ramach trendu lub w zasadzie wszędzie na wykresie. Fakey jest kontrariańskim sygnałem, występuję kiedy dochodzi do fałszywego wybicia z formacji inside bar. Cena początkowo wybija się z inside bara, ale następnie zawraca łapiąc w pułapkę każdego kto znalazł się po złej stronie na wybiciu, tworząc tym samym fałszywe wybicie i zazwyczaj następny ruch w przeciwnym kierunku.

Strategie price action i formacje omawiane w dzisiejszym wpisie stanowią podstawę mojego tradingowego arsenału i są odpowiedzialne za większość transakcji jakie zawieram. Możesz dowiedzieć się dużo więcej o tych zaawansowanych sygnałach price action włączając w to fałszywe wybicie i moją formację Fakey z kursu price action jaki prowadzę.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here