Naga MarketsUśmiechnięta Angela Merkel machająca prawą dłonią.
Angela Merkel

Kanclerz Niemiec – Angela Merkel zdecydowała o swoim wycofaniu z polityki, nie będzie już ubiegać się o re-elekcję na stanowisko przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), a po zakończeniu obecnej kadencji parlamentu (2021 rok) nie będzie także zabiegać o żadne stanowisko polityczne.


Merz szefem CDU?

Na przejęcie ‘schedy’ po Angeli Merkel szykuje się kilku kandydatów, a wśród nich znalazł się Friedrich Merz. Analitycy Morgan Stanley szacują, że jeśli Merz stanie na czele Chadeków, euro w relacji do dolara może wznieść się do poziomu 1,32. Mimo, że wybór Merz, przewodniczącego rady nadzorczej BlackRock Germany oznaczałby przesunięcie w stronę prawicy uważa się, że jego poglądy przychylają się ku integracji strefy euro. Według Morgan Stanley, właśnie to pomoże wzmocnić wartość euro.

W otwartym liście opublikowanym w niemieckiej gazecie Handelsblatt w zeszłym miesiącu, Merz był jednym z sygnatariuszy wzywających do ogólnoeuropejskiego ubezpieczenia od bezrobocia i “polityki budżetowej dla strefy euro, która służy spójności i zrównoważonemu rozwojowi całej strefy euro. Wezwał także Niemcy, by współpracowały z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem w celu umocnienia europejskiej unii walutowej.

Według Hansa Redekera, szefa globalnego działu strategii walutowych w Morgan Stanley, Friedrich Merz planuje integrację na o wiele bardziej zaawansowanym poziomie niż Merkel. Jeśli w przyszłości faktycznie podjąłby działania zmierzające do realizacji tej polityki, kurs euro mógłby znacznie zyskać.

Eurodolar po 1,32 do końca 2019 roku

Mediana prognoz dla Eurodolara na koniec przyszłego roku plasuje się na poziomie 1,25. Jednakże analitycy Morgan Stanley uważają, że kurs do tego czasu znajdzie się 700-pipsów wyżej, na poziomie 1,32. Wcześniej, na początku obecnego roku ich prognozy zakładały jeszcze wyższy wzrost, do poziomu 1,33.

Jak widać na wykresie miesięcznym poniżej, mediana prognoz na poziomie 1,25 wypada w okolicach tegorocznych maksimów. Jeśli jednak spełnią się bycze oczekiwania analityków Morgan Stanley, kurs znajdzie się na poziomach, które ostatnio widziane były w sierpniu 2014 r.

Zobacz też: Angela Merkel odejdzie z polityki? To koniec pewnej epoki

Wykres miesięczny EURUSD
Wykres miesięczny EURUSD


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here