Naga MarketsWierzę, że każdy może nauczyć się handlować z powodzeniem, jeśli naprawdę mocno tego pragnie. Jednakże większość ludzi odnosi porażkę w tradingu tylko dlatego, że ich pragnienie osiągnięcia sukcesu nie jest wystarczająco silne, aby zmusić ich do wprowadzenia samodyscypliny. Innymi słowy, nie mogą się zmusić do konsekwentnego zachowania w logiczny sposób każdego dnia na rynku. Jeśli naprawdę czegoś silnie pragniesz, zrobisz wszystko aby to osiągnąć, co jest równie prawdziwe w tradingu, jak i we wszystkim w życiu.

Czy kiedykolwiek usiadłeś przy wykresach i powiedziałeś sobie w myślach „Jeśli inni mogą zarabiać na życie na rynku, to ja też mogę to zrobić, tylko co robię nie tak?”. Jestem pewien, że myślałeś o tym już wcześniej i jest to bardzo logiczna myśl, a to naprawdę pierwszy krok we właściwym kierunku jako trader. W dzisiejszej lekcji chcę Ci dać wgląd w to, jak możesz odblokować swój pełny potencjał tradingowy, ponieważ jestem gotów założyć się, że w tym momencie nie wykorzystujesz właściwie wszystkich swoich zdolności umysłowych, które pozwolą stale wyciągać pieniądze z rynku…

Naśladuj skutecznych traderów

Pierwszą rzeczą, jaką chcę żebyś zrobił dla odblokowania swojego pełnego potencjału handlowego, jest posiadanie wizji samego siebie jako odnoszącego sukcesy tradera, ponieważ musisz naśladować tych, na których miejscu chciałbyś się znaleźć. Usiądź i pomyśl o tym, jakbyś się czuł i zachowywał, będąc już pełnoetatowym profesjonalnym traderem, lub na poziomie, do jakiego dążysz. Zamknij oczy i naprawdę wyobraź sobie każdy aspekt Twojej osobowości, Twojego życia jako profesjonalnego tradera. Zanotuj co czułeś i co widziałeś w swojej wizji.

Następnie chcę, abyś zaczął wprowadzać w życie zmiany, zgodnie z wizją siebie jako odnoszącego sukcesy tradera. Czy wyobrażałeś sobie, że jesteś bardziej zrelaksowany
i pewny siebie? Być może widziałeś ładne, czyste i zorganizowane biuro, z którego handlujesz? Cokolwiek zobaczyłeś, zacznij robić to TERAZ, ponieważ te cechy nie spadną na Ciebie w magiczny sposób z góry od `bogów handlu`… musisz SAM stworzyć własne przeznaczenie. Oznacza to robienie dokładnie tego, co robią profesjonalni traderzy
i myślenie o tym, jak myślą, nawet jeśli nie jesteś pewien, co to może być. Wykorzystaj swoją wizję, aby Cię prowadziła i zrób co w Twojej mocy, przynajmniej spróbuj dokonać pewnych pozytywnych zmian w stronę tego, kim chcesz się stać.

Mistrzostwo w KAŻDEJ dziedzinie zawsze jest poprzedzane całkowitą mentalną zmianą w osobę, którą chcesz być… Musisz stać się tą osobą ZANIM osiągniesz sukces i bogactwo. Wiem, że to może być trudne, udawać aż do spełnienia [ang. „fake it ’till you make it”], ale stety bądź niestety, jest to niezbędny element osiągania sukcesu w handlu, jak również w każdej innej dziedzinie życia.

Przestań obawiać się porażki

forex sliderKażdy, kto osiągnął w życiu coś ważnego, najprawdopodobniej wiele razy zawodził na drodze do sukcesu. Jeśli poszukasz informacji o dowolnym człowieku sukcesu, najpewniej odkryjesz, że odniósł wiele niepowodzeń i porażek, zanim ostatecznie osiągnął cel. Handel to prawdopodobnie jedyny zawód, który wiąże się z niepowodzeniami zarówno w drodze do mistrzostwa, jak i po osiągnięciu tego mistrzostwa. Zawsze będziesz musiał radzić sobie
z przegranymi transakcjami, dlatego im bardziej zaakceptujesz je jako „część gry”, tym mniej wpłyną na Ciebie emocjonalnie.

W handlu mamy dosłownie podwójną dawkę porażek i strat, z którymi musimy sobie poradzić. Musimy zmagać się z porażką, gdy uczymy się handlu i wtedy, gdy już wiemy jak handlować. Możesz sobie z tym poradzić na dwa sposoby; zmierzyć się twarzą w twarz jak mężczyzna, lub próbować tego uniknąć. Niestety, niemożliwe jest uniknięcie strat podczas handlu, zawsze będziesz miał zyskowne transakcje zmieszane ze stratnymi. Przestawiając swoje Stop-lossy dalej lub robiąc inne głupie rzeczy, takie jak hedging, tak naprawdę tylko opóźniasz nieuniknione… straty i tak nadejdą, dlatego najlepiej jest nimi zarządzać
i ograniczać, zanim zabiją Twój rachunek handlowy.

Dlatego, aby odblokować swój pełny potencjał w tradingu, musisz przestać obawiać się niepowodzenia, ponieważ straty są nieodłączną częścią handlu. Przestań myśleć o przegranej transakcji jako o „porażce” i spójrz na to jako na cenę bycia traderem, jako na koszt tradingu. Twoim celem powinno być ograniczanie strat, nie całkowite ich wyeliminowanie, ponieważ nie da się tego zrobić. Jeśli zawierasz transakcje za kwoty, z którymi czujesz się swobodnie, wybierasz tylko sygnały Price Action o wysokim prawdopodobieństwie i robisz to konsekwentnie w dużej serii transakcji, powinieneś wyjść z zyskiem. Główną różnicą pomiędzy zwycięskimi traderami a odnoszącymi porażkę, jest to że ci zwycięscy rozwinęli mentalną zdolność przetrwania emocjonalnej burzy, towarzyszącej zarówno wzlotom, jak i upadkom w tradingu. Podczas gdy te same wahania emocjonalne zainfekują i zniszczą sposób myślenia słabszych traderów, mogą tymczasowo ugiąć skutecznego tradera, ale nigdy go/jej nie złamią.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Ucz się na stratnych transakcjach… nie martw się nimi i nie próbuj `odzyskać` pieniędzy. Zyskowni traderzy uczą się na swoich błędach, dzięki temu patrzą na nie w pozytywnym świetle, a nie w negatywnym.

Myśl, planuj, podejmuj decyzje i działaj, bez gwarancji…

Aby naprawdę odblokować swój pełny potencjał handlowy, musisz robić to, co profesjonalni traderzy (doprawdy?). Ale poważnie, to oznacza, że musisz myśleć, planować i podejmować działania bez żadnych gwarancji co do tego, co się stanie z Twoimi transakcjami. Najważniejsze, aby pamiętać że nie ma gwarancji na jakąkolwiek transakcję, którą zawierasz… Twoja strategia handlowa ma losowy rozkład zyskownych i stratnych trade`ów.

Wiele osób ma trudności z utrzymaniem dyscypliny w handlu, ponieważ po prostu stają się zbyt dotknięci przez swoją poprzednią transakcję. Zapominają, że trading jest maratonem,
a nie sprintem, i dlatego zaczynają handlować „bardziej jak zając, niż jak żółw”, jak to opisałem w artykule „Żółw kontra zając” (artykuł: Tortoise vs. Hare). Najtrudniejszym aspektem zyskownego tradingu jest utrzymywanie zdolności do zdyscyplinowanego handlu w obliczu ciągłej niepewności. Większości ludzi sprawia to trudność. Tak naprawdę nie ma `drogi na skróty` do odniesienia sukcesu w tradingu… musisz pewnie wybierać każdy dobry setup, niezależnie od tego, czy trafisz transakcję zyskowną, czy stratną. Jeśli wkroczysz na rynek ze strachem i brakiem pewności siebie, prawdopodobnie przez większość czasu będziesz zawierać stratne transakcje i nie będziesz trzymać się wystarczająco długo tych zyskownych.

Odwaga, aby zacząć i wytrwać

Ironią w tradingu jest fakt, że nie istnieje żaden „sekret” skutecznego handlu, większość traderów doskonale wie, co powinna robić, aby osiągnąć długoterminowy sukces, oni po prostu nie mają motywacji, by robić to konsekwentnie. Jeśli naprawdę chcesz w pełni uwolnić swój tradingowy potencjał, musisz przetrwać wszelkie trudności napotykane podczas zmagań z rynkiem, to jest klucz do odniesienia sukcesu w tradingu. Musisz z wyprzedzeniem podjąć decyzję, że nigdy się nie poddasz, że będziesz utrzymywał dyscyplinę bez względu na wszystko, ponieważ to jest właśnie to, czego wymaga trading.

Jeden z moich ulubionych autorów i mówców motywacyjnych, Napoleon Hill, powiedział że samodyscyplina jest „kluczem do bogactwa”. Samodyscyplina to zdolność do robienia tego, co powinieneś, wtedy kiedy powinieneś, czy tego chcesz, czy nie. Musisz zmusić się do robienia tego, o czym wiesz, że powinieneś to zrobić. Dla wielu traderów, ich niezdolność do utrzymania samodyscypliny w czasie, jest prawdziwym powodem, dlaczego nie odnoszą sukcesu na rynku.

Wytrwałość w trzymaniu dyscypliny buduje Twoje poczucie własnej wartości i zaufanie do handlowych umiejętności, to pozytywny efekt „ kuli śnieżnej”. Im dłużej handlujesz w zdyscyplinowany sposób, tym więcej Twoich pozytywnych nawyków handlowych zostanie wzmocnionych, dzięki temu cały proces będzie stawał się coraz łatwiejszy, aż w końcu nie będziesz musiał `myśleć` o tym, że jesteś zdyscyplinowanym traderem… po prostu JESTEŚ… to stanie się częścią Ciebie. Niestety, dla większości traderów ten poziom jest nieosiągalny, ponieważ poddają się wątpliwościom, strachowi i pokusie, by handlować w niezdyscyplinowany sposób.

Wszystkiego w tradingu można się nauczyć

Na koniec, ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie umiejętności tradingowe są możliwe do nauczenia. Niektóre umiejętności mentalne, niezbędne skutecznemu traderowi, dla jednych są łatwiejsze do rozwinięcia niż dla innych, ale jeśli wystarczająco mocno tego chcesz, będziesz w stanie je zdobyć. Nie twierdzę, ze stanie się skutecznym traderem jest koniecznie „łatwe”, ale jest tego warte. Powinieneś czerpać pociechę z faktu, że jedyną prawdziwą przeszkodą oddzielającą Cię od osiągnięcia sukcesu w tradingu, jesteś TY sam. Gdy to zaakceptujesz i zaczniesz robić rzeczy niezbędne, aby pokonać trudności, staniesz na dobrej drodze do odblokowania pełni swojego potencjału w tradingu.

Pierwszym wielkim krokiem do uwolnienia swoich handlowych możliwości jest naśladowanie odnoszących sukcesy traderów, nauka metod, których używają i poznawanie sposobu ich myślenia o rynku. Handel metodą Price Action jest czymś, co każdy zyskowny trader rozumie i wykorzystuje jako swoją główną strategię, lub jako jej istotną część. Jeśli nadal błądzisz w `świecie wskaźników` i marzysz o znalezieniu `Świętego Graala tradingu`, jesteś bardzo daleko od stałego zarabiania na rynku. Aby naprawdę odblokować swój pełny potencjał handlowy, musisz sprowadzić się do rzeczywistości i poznać, jak profesjonaliści handlują na rynku za pomocą Price Action- tak jak studenci, których uczę na moich kursach.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “How to Unlock Your Full Trading Potential” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here