Naga MarketsFala niepewności umacnia dolara amerykańskiego. Co ze złotym, euro, funtem i frankiem? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA spadają w okolice 1,40 proc., co pozwala na odreagowanie ryzykownych aktywów
  • Najmocniejsze są dzisiaj waluty Antypodów (AUD i NZD)
  • Euro obciążone przez przywracanie lokalnych restrykcji w niektórych państwach UE

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – dalsze spadki po krótkim odbiciu

Po silnych ruchach z piątku, kiedy to dolar mocno zyskiwał na fali niepewności wokół amerykańskiego rynku długu, a także domykania pozycji na koniec miesiąca, w poniedziałek inwestorzy łapią oddech. Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA spadają w okolice 1,40 proc., co pozwala na odreagowanie ryzykownych aktywów. Dolar traci względem większości walut, zyskując tylko wobec franka, korony szwedzkiej, oraz euro (w grupie G-10).

Słabość wspólnej waluty to wynik pojawiających się doniesień o przywracaniu lokalnych restrykcji w niektórych państwach UE – dzisiaj agencje piszą o obostrzeniach w miastach na północy Włoch – co tłumi wcześniejsze spekulacje związane z prezentacją w najbliższych tygodniach programów odmrażania gospodarek.

Niemcy przedłużyły do 17 marca ograniczenia w transporcie i restrykcje dla przekraczających granice państwa. Jednocześnie agencje cytują wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego (Lagarde, Visco), którzy pozostają adwokatami utrzymania luźnej, akomodacyjnej polityki. Ostateczne odczyty PMI dla przemysłu w strefie euro wypadły w lutym nieco lepiej, ale przekłada się to zbytnio na sentyment– powiedział analityk BOŚ.

Najmocniejsze są dzisiaj waluty Antypodów (AUD i NZD), chociaż jest to skromne odreagowanie ruchu z końca ubiegłego tygodnia. Wsparciem dla dolara australijskiego była większa aktywność RBA na dzisiejszej aukcji obligacji. Z drugiej strony uwagę zwracają doniesienia o 7-dniowym lockdownie dla stanu Auckland w Nowej Zelandii, czy też kolejne rozczarowania danymi PMI z Chin. Wskaźniki pozostały wprawdzie w lutym ponad poziomem 50 pkt., ale w przypadku przemysłu do złamania tej bariery wiele już nie trzeba.

Gorsze dane nie rzutują jednak nadmiernie na kurs juana, który pozostaje stabilny po osłabieniu w zeszłym tygodniu. Jeżeli już o Chinach mowa to warto wspomnieć o coraz trudniejszych relacjach amerykańsko-chińskich. Administracja Bidena zaczyna sięgać po rozwiązania przygotowywane jeszcze przez Trumpa, a które mogą uderzyć w chińskie koncerny technologiczne – dodał.

W centrum zainteresowania może znaleźć się dzisiaj brytyjski funt ze względu na polityczne spory wokół planów budżetowych. Kanclerz Sunak poważnie rozważa podwyżkę podatków, która miałaby na celu zmniejszyć gigantyczną nierównowagę narosłą w pandemii (43 mld GBP), co jednak napotyka na mocny sprzeciw w części Partii Konserwatywnej, który może ostatecznie doprowadzić do politycznego kryzysu. GBPUSD pozostaje dzisiaj stabilny po wcześniejszej przecenie, próba testowania bariery 1,40 okazała się nieudana.

Odreagowanie po spadkach z zeszłego tygodnia było na EURUSD dość krótkie i przybrało formę ruchu powrotnego do wybitego wcześniej kanału wzrostowego. Opublikowane rano dane PMI dla europejskiego przemysłu za luty wypadły nieco lepiej, ale nie to jest teraz kluczowym czynnikiem dla rynków. Euro traci grunt, gdyż decydenci w Europejskim Banku Centralnym zaczynają w dyskusjach przychylać się do pomysłu kontrolowania krzywej rentowności obligacji, a przywracane większe restrykcje w europejskich miastach przez COVID, oraz wolne tempo szczepień, duszą wcześniejsze spekulacje związane z prezentacją programów odmrażania gospodarek w najbliższych tygodniach – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin prognoza | akcje bitcoin | gpw mercator | notowania ropy forex |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here