Naga MarketsCzłonek zarządu Financial Technologies (FT), jednej z największych indyjskich firm zajmujących się rozwojem technologii finansowych został aresztowany w Bombaju w związku z wartym 930 milionów dolarów oszustwem w NSEL (National Spot Exchange Ltd). Indyjskie media informowały wczoraj, że lokalne służby do spraw walki z przestępstwami gospodarczymi aresztowały Jignesha Shaha i byłego prezesa giełdy MCX, Shreekanta Javalgekara. Zatrzymania są efektem trwających w kraju postępowań prowadzonych przez służby bezpieczeństwa od momentu kiedy Shash zrezygnował z fotela prezesa MCX w listopadzie zeszłego roku.

O ile Financial Technologies przez długi okres czasu traktowane było jako prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, to w związku z niepożądanym tokiem wydarzeń kontrolnych, jeden z lokalnych specjalistów zajmujący się przestępstwami finansowymi powiązał osobę Jighnesa Shasha z nieścisłościami w funkcjonowaniu produktów promowanych przez FT.

Financial Technologies, to przedsiębiorstwo notowane na giełdach BSE i NSE, założone zostało w 1990 roku właśnie przez Shaha. Doświadczenie w sferze e-handlu zdobywał podczas projektów realizowanych dla giełdy w Bombaju.

NSEL przechodziło zewnętrzną kontrolę, regulatorz rozpoznali nieprawidłowości w księgach rachunkowych i rok później zawiesili FT. W punkcie bez wyjścia znalazło się sporo inwestorów oraz firm brokerskich tracąc dostęp do nierozliczonych 900 milionów dolarów.

W rocznym raporcie za 2013 rok FT podaje, że zarobiło 574 miliony dolarów dzięki operacjom na NSEL, co stanowi około 5% ogólnego dochodu spółki. Cała grupa Financial Technologies zaangażowana jest w niezwykle lukratywne projekty w sektorze finansowym, do których zaliczymy giełdę MXC w Indiach, oferowanie najbardziej płynnych towarów giełdowych, itp. Co więcej UAE – giełda towarowa, która jako pierwsza na świecie uruchomiła zagraniczne kontrakty instrumentów pochodnych handlowane w rupii – oraz kilka innych giełd znajdujących się w Bahrajnie, Botswanie oraz na Mauritiusie również powiązanych jest z FT.

Historia przeciętnego absolwenta studiów inżynieryjnych z Bombaju, który wspinał się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, aby trafić ostatecznie w 2010 roku na listę 100 najbogatszych ludzi w Indii według czasopisma Forbes mogła być inspiracją dla wielu młodych, rozpoczynając dopiero przygodę z rynkami finansowymi osób. Obecny obrót sprawy spowodował jednak, że Jignesh Shash bardzo szybko spadł z piedestału i startując od zera, stając się chwilowym bohaterem, ostatecznie wylądował za kratkami. Niektórzy obserwatorzy uważają jednak, że został zrobiony kozłem ofiarnym szerszego, biurokratycznego rynku, który nie zaakceptował dynamicznych zmian jakie chciał wprowadzać Shash.

W związku z dochodzeniem kurs akcji Financial Technologies na NSE zdecydowanie opadł i obecnie wyceniane są na 290 indyjskich rupii. Należy pamiętać, że w okresie największej ekonomicznej hossy w 2008 roku akcje kupowane były po 2300 rupii z kapitalizacją rynkową na poziomie 2 miliardów dolarów!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here