Naga MarketsCzy pamiętasz czasy wykresów rysowanych na papierze milimetrowym, kolejek do biur maklerskich, przepełnionych sal dogrywek z inwestorami pośpiesznie wypisującymi zlecenia?

Wydawało nam się, że jesteśmy aktywnymi inwestorami chociaż mogliśmy zarabiać jedynie na wzrostach cen, a akcje trzymaliśmy w portfelach miesiącami. Później nastała era FX i kontraktów CFD. Godzinami obserwowaliśmy wykresy walut, indeksów, towarów i akcji z całego świata wyszukując okazji inwestycyjnych nie tylko na wzrost ale również na spadek ceny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Minimalne prowizje i handel 24 godziny na dobę umożliwiły aktywnym inwestorom wielokrotne wchodzenie i wychodzenie z pozycji w ciągu dnia. Bolały oczy od patrzenia, a nerwy musieliśmy mieć ze stali aby konsekwentnie realizować swój plan gry.

Dzisiaj robią to za nas roboty, a my zajmujemy się obmyślaniem strategii, które pozwolą nam przechytrzyć innych, wykorzystać powiązania między zmianami cen instrumentów, odnaleźć charakterystyczne sytuacje i skoki cen.

Wprawdzie żaden robot jeszcze samodzielnie nie zarobi dla nas milionów, ale bez niego pozbawieni jesteśmy szans na handel systematyczny, metody arbitrażowe czy kontrolowanie wielu rynków jednocześnie. W jaki sposób inwestorzy z nich korzystają?

Wyobraź sobie program, w którym bez znajomości programowania, klikając myszką możesz zbudować własną strategię algorytmiczną, przetestować ją na danych historycznych, zapisać na własnym dysku lub on-line i korzystać w wybranych momentach rynkowych. Możesz używać strategie wykorzystujące wzrosty cen, spadki, trendy boczne, korelacje czy wybicia z formacji. Możesz uruchomić i kontrolować wiele różnych strategii jednocześnie mając pewność, że nie opuścisz żadnej szansy na transakcję.

Część z nich będzie pokazywała Ci tylko sygnały do wykonania ręcznie, a część będzie systematycznie realizowała małe zlecenia. Tego typu oprogramowanie już istnieje i jest dostępne dla każdego inwestora, który chce zarabiać na rynkach finansowych. Co więcej, inwestorzy wykorzystujący roboty czasami dzielą się swoimi ciekawymi pomysłami i wynikami analiz.

Dobrym przykładem jest serwis exeria.com, z którego można pobrać oprogramowanie, podejrzeć strategie innych i przetestować własne pomysły. Idąc tropem dewizy, że „każda strategia jest dobra w określonym czasie” część inwestorów uruchamia swoje wybrane roboty po wcześniejszej analizie rynku.

invest

Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie oferuje swoim klientom EFIX Dom Maklerski, który w ramach usługi doradztwa codziennie prognozuje rynki, określa trendy i wskazuje inwestorom warte uruchomienia strategie na dany dzień.

Pomysły na wykorzystanie robotów są często nieszablonowe. Oto najciekawsze z nich:

  • Wykorzystanie kształtu linii kapitału do włączania i wyłączania strategii
  • Wykorzystanie narzędzi graficznych – linii trendu, poziomów Fibonacciego, maksimów i minimów do generowania sygnałów
  • Generowanie sygnałów na jednym instrumencie lub zbiorze instrumentów i wykonywanie zleceń na innym instrumencie
  • Rozdzielenie dużego zlecenia na wiele mniejszych wykonywanych co pewien okres czasu (strategie uśredniania ceny, piramidowania pozycji bez wpływu na rynek)
  • Uruchamianie strategii tylko w określonym terminie, np. w czasie otwierania/zamykania sesji lub publikacji danych
  • Wyszukiwanie formacji świecowych w połączeniu z analizą wskaźnikową
  • Jednoczesna gra na różnicy dwóch instrumentów (pairs trading, np. na różnicy w cenie między ropą typu WTI a Brent)
Rys. Aplikacja Exeria. Każdy prostokąt to robot, którego można włączyć lub zatrzymać jednym kliknięciem.
Rys. Aplikacja Exeria. Każdy prostokąt to robot, którego można włączyć lub zatrzymać jednym kliknięciem.

Gra na giełdzie wymaga dobrego prognozowania, spróbujmy zatem wybiec myślami kilka lat do przodu. Co wówczas znajdziemy w elektronicznej prasie? Byliśmy świadkami nowej ery na rynkach finansowych. Dostępne dla wszystkich roboty zrewolucjonizowały sposoby zarabiania na giełdzie, inwestorzy na szeroką skalę zaczęli wykorzystywać metody arbitrażowe, nowego znaczenia nabrała dywersyfikacja między strategiami. Ogromne pozycje na jednym instrumencie zastąpiło wiele mniejszych pozycji otwieranych systematycznie na wielu rynkach, ograniczając ryzyko straty.

Jesteśmy właśnie świadkami początku tej rewolucji, obserwatorem zmian i nowych szans, więc jeszcze raz weźmy ołówki do rąk i zacznijmy myśleć jak przechytrzyć rynek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here