Naga Markets

ethereum, kryptowaluty, bitcoinWedług najnowszego raportu opublikowanego przez firmę analityczną Elliptic od 2020 r. wyprano około 4 mld dol. za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd (DEX-ów) oraz innych platform z sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi). Najwięcej tego typu transakcji zostało przeprowadzonych przy użyciu 1inch, Curve.fi i Uniswapa.  

  • Od 2020 r. wyprano około 4 mld dol. za pośrednictwem DEX-ów i platform DeFi
  • Najwięcej nielegalnych transakcji dokonano przy użyciu 1inch, Curve.fi i Uniswapa. Stanowiły one ponad 75%
  • Chcesz kupić bądź sprzedać BTC, ETH lub jakakolwiek inną kryptowalutę? Zapoznaj się z ofertą cashify, siecią kantorów umożliwiającą wymianę ponad 460 kryptowalut

W ostatnich latach wyprano około 4 mld dol. za pomocą platform DeFi

Sektor zdecentralizowanych finansów jest miejscem, które upodobali sobie niektórzy przestępcy do prania brudnych pieniędzy. Z danych opublikowanych przez firmę badawczą Elliptic wynika, że od 2020 r. za pomocą DEX-ów oraz innych platform DeFi wyprano około 4 mld dol.

Według raportu do największej ilości nielegalnych transakcji doszło przy użyciu 1inch, Curve.fi i Uniswapa. Tylko te 3 platformy były odpowiedzialne za łącznie ponad 75% takich operacji. Około 14% takich działań dokonano przy wykorzystaniu Paraswapa i CoW Protocol.

Miksowanie kryptowalut było szczególnie powszechne przed nałożeniem sankcji na mikser wirtualnych walut Tornado Cash. Ze względu na wysokie wolumeny przestępcy często kierowali się w stronę DEX-ów, by wyprać skradzione aktywa.

cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

Inne zastosowania DEX-ów

W raporcie podkreślono, że mimo tak dużej ilości wypranych środków dane te nie odzwierciedlają tego, do czego służą inwestorom zdecentralizowane giełdy. Liczba skradzionych środków przetworzonych przez DEX-y wynosi 1,2 mld dol. – odpowiada ona jedynie aktualnemu średniemu dziennemu wolumenowi obrotu wytworzonemu przez sam Uniswap. 

Eksperci zaznaczyli, iż podstawowe zastosowania DEX-ów są w dużej mierze uzasadnione oraz służą kluczowym operacjom w rozwijającym się ekosystemie wirtualnych walut. Choć stwierdzili oni, że tego typu platformy pozostaną na rynku na dłużej, obok dodali, iż musiały będą uwzględniać potrzebę zarządzania ryzykiem możliwości wykorzystania ich przez przestępców. Wystarczy bowiem choć jedna operacja przeprowadzona przez podmiot objęty sankcjami, by DEX spowodował potencjalne naruszenie. 

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGlapiński: Cykl podwyżek stóp został zatrzymany, ale nie zakończony
Następny artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Kurs EUR/USD pozostanie poniżej parytetu. Ropa naftowa drożeje po decyzji OPEC+
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here