Naga MarketsStrateg Deutsche Bank, Jim Reid przeanalizował notowania indeksu S&P 500 od 1928 roku i doszedł do wniosku, że największa zmienność wciągu roku ma zwykle miejsce w październiku, po czym w dwóch ostatnich miesiącach roku rynek się stabilizuje. Biorąc jednak pod uwagę nadchodzące wybory prezydenckie, Deutsche Bank spodziewa się, że w tym roku tendencje te ulegną zmianie i w dwóch ostatnich miesiącach roku zmienność będzie większa niż zwykle.

Wybory prezydenckie w USA znów wstrząsną rynkami?

Historia już nie raz pokazała, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mogą przyczynić się do powstania ponadprzeciętnej zmienności na rynkach finansowych. Jako przykład przytoczyć tu można chociażby sytuacje sprzed 4 lat, kiedy to nieoczekiwanie Donald Trump wygrał z Hillary Clinton.

Wraz z pojawieniem się cząstkowych wyników wyborów z kilku stanów wskazujących na przewagę Hillary Clinton, cena złota wzrastała wówczas o ponad 61 USD, co stanowiło niemal 5 proc. Po kilku godzinach i coraz większej ilości napływających wyników szala zwycięstwa zaczęła przechylać się jednak na korzyć Donalda Trumpa, co z kolei przyczyniło się do natychmiastowego spadku ceny złota, która to wróciła do wcześniejszych poziomów. Na przestrzeni kolejnych dni, notowania kruszcu osunęły się jeszcze o ponad 12 proc.

W tym samym czasie, kurs dolara amerykańskiego (USD) umocnił się w relacji do meksykańskiego peso (MXN) o ponad 20 proc. co odzwierciedlało reakcję inwestorów na rosnące wówczas prawdopodobieństwo spełnienia obietnicy wyborczej Donalda Trumpa o postawieniu muru na granicy USA i Meksyku.

Rynki nie dbają o to, kto wygra wybory

Jim Reid uważa jednak, że rynki tradycyjnie nie dbają o to, kto wygra wybory. Wskazuje on przy tym na swego rodzaju charakterystykę zmienności sugerującą, że akcje zaczynają zwykle rok “wyboistą ścieżką” by i tak zakończyć go znacznie wyżej.

– Jasne, ten rok jest z pewnością bezprecedensowy, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie złe rzeczy, które się wydarzyły. I w żadnym wypadku nie sugerujemy, że coś takiego nie jest złe – przyznał Reid.

Wskazuje on jednak, że od 1928 roku, było wiele złych rzeczy, które się wydarzyły. Były wojny, niepokoje społeczne, bańki kapitałowe, klęski żywiołowe, kryzysy finansowe, epidemie wirusowe, i tak dalej. A wiele z tych wydarzeń miało miejsce wraz ze skurczeniem się gospodarki, spadkiem zysków przedsiębiorstw i oczywiście spadkiem cen akcji.

Jednakże, zarówno w złych, jak i dobrych czasach, z jakiegokolwiek powodu ludzie chcą lepszego życia. A to obejmuje posiadanie lepszych rzeczy i korzystanie z lepszych usług. To właśnie jest czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy i innowacje oraz wszystko inne co generuje zyski, które windują ceny akcji jeszcze wyżej.

Reid przypomina jednak, abyśmy pamiętali, że giełda nie jest statycznym zbiorem firm. Niegdyś legendarne firmy kurczą się i bankrutują, a w miarę pojawiania się nowych firm oferujących nowe towary i usługi są zastępowane. Dlatego też rynek jako całość będzie rósł w górę, gdy poszczególne spółki będą upadać.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZaledwie 4 spółki z GPW podczas czwartkowej sesji odnotowały roczne rekordy notowań!
Następny artykułKurs funta (GBP) i dolara (USD) w górę w czwartek, złoty traci także do franka i euro 8 października 2020 roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here