Naga Markets

Oczekiwania inflacyjne na 2023 rok w USA ciążą rynkom! | Analiza rynku z EXANTE #21Wydaje się, że inflacja mogła jeszcze nie osiągnąć szczytu. Czy dokręcanie zadziała? Rynek pracy nadal jest napięty, bezrobocie faktycznie spadło do 3,5% z 3,7% po 3 podwyżkach stóp, sprzedaż detaliczna w USA jest nadal płaska (wzrosła w sierpniu), a wstępne odczyty Uniwersytetu Michigan w październiku dotyczące ogólnego wskaźnika nastrojów konsumentów wszedł na 59,8, w porównaniu z 58,6 w poprzednim miesiącu.

Co przyniósł ostatni tydzień?

Wciąż nierozwiązany spór energetyczny Europy. Niemcy twierdzą, że nie są samolubne i że chroniąc swoją gospodarkę programem 200 miliardów euro na dotowanie konsumentów i przedsiębiorstw chronią resztę Europy. Krytycy twierdzą, że „rozdrobnienie rynku wewnętrznego, rozpoczęcie wyścigu o dotacje i podważenie zasad solidarności i jedności, które leżą u podstaw naszego europejskiego projektu”.

Zobacz również: Madmind Studio [MMS]: wzrost sprzedaż gry Succubus m/m o 400%! Łącznie ponad 215 tys. egzemplarzy!

Czy euro będzie dalej słabnąć? Eurostat podał, że saldo handlu towarami strefy euro z resztą świata w sierpniu było na minusie o prawie 51 mld euro (49,7 mld USD), co jest najwyższym deficytem odnotowanym przez blok od czasu przystąpienia Litwy w styczniu 2015 r. jego 19. członek. Chociaż EBC prawdopodobnie podniesie stopy procentowe na następnym posiedzeniu, ponieważ bezrobocie pozostaje na najniższym poziomie w historii, rosną obawy, że wzrost w strefie euro spadnie w przyszłym roku na poziom ujemny (MFW już powiedział, że Niemcy i Włochy będą miały ujemny wzrost PKB w przyszłym roku).

Inflacja w USA (CPI) we wrześniu 2022 r. wyniosła 8,2 proc. rok do roku w porównaniu z 8,3 proc. w sierpniu. To wynik powyżej prognozy, która wynosiła 8,1 proc. Na te dane nerwowo zareagowały rynki. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy odnotowały z minuty na minutę gwałtowne spadki. Jak zauważa Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl, to także zła wiadomość dla złotego. Trudno liczyć, że do końca roku kurs dolara spadnie poniżej 4,75 zł.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

XTB

 

Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (potocznie zwany inflacją) we wrześniu wyniósł 17,2% i był najwyższy od lutego 1997 roku. To wyraźnie więcej niż w sierpniu (16,1%) oraz w lipcu i czerwcu (odpowiednio 15,6% i 15,5%), kiedy to ekonomiści spodziewali się rozpoczęcia procesu wyhamowania inflacji CPI.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSiła dolara dobija resztę świata. Rynki czeka interwencja walutowa jak 40 lat temu?
Następny artykułKryptowaluty 12. sektorem S&P 500? Kupuj Bitcoiny przed ustawą w Kongresie USA
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here