Naga Markets

Pomysł na dzisiejszą lekcję pojawił się u mnie od jednego z czytelników mojej witryny, który niedawno mailowo prosił mnie o pomoc. Stał się tak sfrustrowany jeśli chodzi o trading, że był gotów rzucić ręcznik na ring i całkowicie się poddać.

Historia jest prawdziwa, jednak zmieniłem jego imię dla zachowania prywatności. Prawdopodobnie będziesz identyfikował się z dużą częścią tej historii jeśli ostatnio zmagałeś się z tradingiem lub stałeś się sfrustrowany.Jest tu także plan działania jaki przekazałem temu traderowi, by pomóc mu ponownie wzbudzić pasję do tradingu, a także by mógł zacząć poprawiać swoje rezultaty…

Poznaj Johnny’ego

John spędził lata starając się handlować. Czuł się tak, jakby próbował już wszystkiego i po wielu próbach i błędach w końcu nabrał przekonania do swoich tradingowych umiejętności. Mimo to, wciąż nie mógł sprawić, by to zadziałało. Nadal nie notował zysków, po prawie 10-ciu latach na rynkach. Czuł się zmęczony, jakby był gotów rzucić ręcznik, po prostu przyznać się do porażki i zrezygnować z tradingu raz na zawsze.

Jednakże nie chciał się przyznać, że nie jest w tym dobry i bardzo ciężko było mu przełknąć tę gorzką pigułkę jakoby trading nie był dla niego. Może po prostu nie był do tego stworzony, a może nie korzystał z właściwej metody. Nie był pewien. Mimo to, wciąż nie chciał całkowicie porzucić nadziei.

Te same motywy, które przyciągnęły go do tradingu, wciąż pałały w głębi jego umysłu; nigdy więcej znienawidzonej pracy, szefa mówiącego mu co ma robić, poświęcania na pracę czasu, który powinien spędzać z rodziną tylko po to, by opłacić rachunki, nieograniczony potencjał zysków. Urok całkowitej wolności był tym, co pchnęło Johnny’ego na rynki, a miało to tak ogromną siłę, że nie pozwalało mu całkowicie się poddać.

Tak więc po przeczytaniu historii Johnny’ego wysłałem mu szczegółowego e-maila z opisem psychologicznych pułapek, na które się łapał, a także zarys tego, w jaki sposób mógłby sprowadzić swój trading na właściwą drogę. Oto niektóre z punktów, które zawarłem w mailu…

Pamiętaj, co jako pierwsze przyciągnęło Cię do tradingu…

Co przede wszystkim skłoniło Cię do tradingu? Jak się z tym czułeś kiedy odkryłeś to po raz pierwszy?

XTB

Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Podobnie jak w małżeństwie, tak i w tradingu, by podtrzymać płomień czasami musimy się zatrzymać i przypomnieć sobie, co tak bardzo podobało nam się na początku. Dla mnie była to okazja, by naprawdę być wolnym, nie musieć wykonywać codziennie nudnej pracy, nie musieć być kolejnym dronem, bez końca przepisującym coś na komputerze lub wykonywać przez cały dzień bezmyślnej fizycznej pracy, która spowoduje, że moje ciało stanie się bezużyteczne kiedy w końcu będę gotów, by przejść na emeryturę.

Jeśli potrzebujesz odświeżenia, przeczytaj mój artykuł o tym, dlaczego warto być traderem. Przypomni Ci on podstawowe powody, dla których trading może być niesamowity.

Czytaj o wielkich traderach

Jeśli czujesz się odizolowany tak jakby nie było nikogo zarabiającego na tradingu, możesz po prostu przeczytać kilka wywiadów z traderami, którzy odnieśli sukces na rynku. Jest wielu ludzi, którzy osiągnęli już sukces w tradingu, włącznie ze mną. Warto w tym temacie polecić książki Jacka Schwagera z serii Czarodzieje Rynku. Książki te opowiadają historię prawdziwych, bardzo skutecznych traderów i zmotywują Cię do przeczytania o tym jak inni ludzie robili to, co Ty próbujesz robić.

Sugeruję robić te rzeczy kiedy nie masz otwartych żadnych pozycji. Jeśli tracisz i czujesz się zagubiony w swoim podejściu, zrób sobie przerwę. Wrócisz z lepszym samopoczuciem i czystym umysłem, gdy będzie gotowy ponownie handlować. Przerwa ta ma na celu ponowne dostrojenie Twojego umysłu, a także pomoże Ci na nowo odkryć tradingową pasję.

Przestań próbować szybko się wzbogacić

Jednym z głównych powodów wypalenia wśród traderów i ostatecznie rezygnacji z handlu jest po prostu to, że próbują się szybko wzbogacić.

Napisałem dobry artykuł o tym, dlaczego próby szybkiego wzbogacania się nie działają i zdecydowanie powinieneś go przeczytać, ponieważ opiera się na świetnej metaforze. Jednak nieco rozwińmy ten temat…

Rzecz jasna, próby szybkiego wzbogacenia się w tradingu oznaczają, że prawdopodobnie robisz prawie wszystko źle. Prawdopodobnie handlujesz zbyt często i ryzykujesz zbyt dużo na transakcję, a te dwie rzeczy szybko prowadzą do utraty pieniędzy, ale także frustracji i cierpienia psychicznego.

Gorąco zachęcam do zmiany perspektywy w tradingu i zaprzestania myślenia o szybkim zarobku dużych pieniędzy. Ironią i trudnością związaną z tradingiem jest to, że aby w końcu zarobić duże pieniądze, musisz zacząć powoli i metodycznie oraz całkowicie nie interesować się zarabianiem pieniędzy.

Stwórz W KOŃCU trading plan

Zdaje sobie sprawę, że wszyscy wiedzą o planach tradingu oraz, że powinni je zrobić. Nie sądzę jednak, że większość ludzi kiedykolwiek je stworzyła, co jest ogromnym błędem. Szczególnie na początku, bardzo ważne jest, byś poświęcił czas na napisanie planu tradingu i starał się go zdyscyplinowanie przestrzegać.

Nauczenie skutecznej strategii, zgłębienie jej i zagregowanie w kompleksowy, ale zwięzły plan jest czymś, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć Twoją metodę oraz to, kiedy powinieneś na jej podstawie handlować. Będziesz także mieć fizyczny / namacalny dokument, który poprowadzi Cię i pomoże wyeliminować emocjonalne błędy.

Musisz być odpowiedzialny za swój plan. Jeśli łamiesz jego zasady w gruncie rzeczy udowadniasz sobie, że nie posiadasz tego, co potrzebne, by być traderem, a jest to coś, czego zawsze chciałem uniknąć. Zawsze miałem trading plan; z początku był on namacalny, czytałem go i przestrzegałem każdego dnia, ale teraz, dzięki mojemu doświadczeniu i rozwiniętym umiejętnościom jest to bardziej mentalna lista kontrolna. Mimo to wciąż pozostaje zdyscyplinowany i odpowiedzialny. Jeśli jednak jesteś nowy lub gotowy do rezygnacji z tradingu, musisz przejść przez proces tworzenia fizycznego trading planu z powodów wyżej wymienionych.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Podejmuj skalkulowane ryzyko

Masz tu łatwy sposób, by dowiedzieć się jak dużo możesz zaryzykować na transakcję. Usiądź i zastanów się ile masz pieniędzy, które uważasz za kapitał podwyższonego ryzyka; pieniędzy, które potencjalnie możesz na rynku stracić. Teraz podziel tę kwotę przez 20 i masz swoje ryzyko na transakcję (1R).

Twoje ryzyko powinno być kwotą wyrażaną w dolarach (lub złotówkach), którą mógłbyś stracić 20 razy z rzędu i nadal być w stanie podjąć się kolejnej transakcji z takim samym ryzykiem. To sprawi, że nie będziesz ryzykować zbyt wiele na transakcję, co z kolei pomoże Ci w rozwinięciu i utrzymaniu właściwego nastawienia umysłowego w tradingu.

Mogę Ci obiecać, że jeśli zaczniesz ryzykować kwoty większe niż te, z których stratą czujesz się komfortowo, zaczniesz ponosić duże straty i szybko wyczyścisz swój rachunek, a to z kolei doprowadzi Cię do rezygnacji z tradingu. Tak więc, unikaj tego!

Handel na demo

Jeśli nie jesteś pewien tego, co robisz lub masz zbyt skomplikowaną metodę, stracisz pieniądze i w końcu się poddasz. Utrzymuj prostotę poprzez trzymanie się prostych metod price action, ‘gołych’ wykresów i wysokich interwałów.

Upewnij się, że nie handlujesz na rzeczywistym rachunku bez uprzedniego opanowania strategii, której używasz. Nie powinieneś także spekulować ‘na żywo’ przed wykonaniem planu tradingu, który omawialiśmy wyżej.

Handel na koncie demo jest kluczowym elementem przy odzyskiwaniu zapału do tradingu. Jeśli ostatnio czujesz się wypalony i gotowy do rzucenia tradingu, przestań przez jakiś czas handlować na rachunku rzeczywistym i po prostu wróć na demo. Handel na demo przywraca neutralną i pozbawioną emocji postawę, która pomoże Ci odzyskać koncentrację i perspektywę. Sprawia także, iż ponownie traktujemy rynek bardziej jako rywalizację lub grę, a nie tylko miejsce, gdzie zarabiamy pieniądze, co jest niezwykle pomocne w odzyskaniu pasji. Kiedy myślisz o tradingu jak o grze, w którą starasz się grać tak dobrze jak tylko możesz, to wygrywając, będziesz w znacznie efektywniejszym nastroju niż wtedy gdy myślisz tylko z perspektywy zysków / pieniędzy.

Kiedy jesteś gotów, by ponownie handlować na rachunku rzeczywistym…

Kiedy czujesz, że chcesz ponownie dać sobie szansę na trading z wykorzystanie rzeczywistych środków, polecam byś spróbował celować przez jakiś czas  w mniejsze zyski, gdzie stosunek zysku do ryzyka to 1:1 lub 1:2, by zbudować pewność siebie i mieć za sobą kilka zyskownych transakcji.

Kiedy jesteś już po kilku próbach i dysponujesz pewnością siebie, możesz stopniowo zwiększać ryzyko do Twojej kwoty 1R. Należy jednak cały czas pamiętać o tym, że każda transakcja musi być starannie zaplanowana, a ryzyko nie powinno przekraczać ustalonej wcześniej kwoty 1R.

Zakończenie

Kiedy czujesz się sfrustrowany i gotów, by się poddać, pamiętaj tylko, że to ‘nie koniec świata’. Zrób duży krok w tył i przestań przez jakiś czas handlować na rachunku rzeczywistym, by wrócić na właściwy tor. Ponownie zweryfikuj swoją metodę i upewnij się, że ją lubisz, nie jest zbyt skomplikowana i ma dla Ciebie sens. Wszystko czego potrzebujesz to metoda, która daje przewagę i zapewnia nieco więcej niż 50/50 szans w serii transakcji. Nie potrzebujesz żadnego “Świetego Graala” tchniętego w perfekcyjne wskaźniki (który z resztą nie istnieje).

Czynnikiem decydującym o sukcesie lub porażce na rynku jest zawsze nasz własny umysł. Dlatego na moim kursie omawiam także psychologię tradingu w dodatku do innych tematów. Każdy się w wypali i chce się poddać jeśli nie ma odpowiedniej metody, sposobu myślenia i zarządzania pieniędzmi, co nazywam podejściem 3M.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here