Naga Markets

Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się kryptowalutom, wielokrotnie wprowadzając zakazy handlu i górnictwa. Te ruchy mają na celu ochronę stabilności finansowej kraju i wzmocnienie kontroli nad sektorem, podkreślając jednocześnie suwerenność yuanu wobec cyfrowych walut. Dla entuzjastów krypto, chińska postawa stanowi wyraźne ostrzeżenie.

  • W ciągu tego roku chińskie władze intensyfikują działania przeciwko kryptowalutom na swoim terytorium.
  • Obywatel Chin został oskarżony o “zatajenie przestępstwa i ukrywanie przestępcy” za zwykły zakup kryptowaluty na rzecz znajomego.
  • Mr. Chen skazany na 9 miesięcy więzienia z odroczeniem oraz grzywnę 5000 juanów.

Mr. Chen doświadczył na własnej skórze konsekwencji ścisłego nadzoru chińskich władz nad operacjami kryptowalutowymi, zostając skazanym przez Prokuraturę Ludową Fuzhou Mawei za zakup Tetheru (USDT) na rzecz przyjaciela. Co wydaje się niezwykłe w tej sytuacji to fakt, że zarzut, jakim obarczono Chena, to “zajanie przestępstwa i ukrywanie przestępcy”, a cała operacja polegała na przeprowadzeniu zwykłego zakupu kryptowaluty. To, że w Chinach obywatele mogą zostać postawieni przed sądem za takie działania, pokazuje, jak bardzo władze tego kraju chcą kontrolować rynek kryptowalut i jak głęboko wnikają w transakcje swoich obywateli.







Według lokalnych doniesień prasowych, pan Lin, jego znajomy, skontaktował się z panem Chenem około lutego 2022 r., aby zamieścić dane swojej karty bankowej w aplikacji społecznościowej WeChat. Następnie pan Chen otrzymał od pana Lina siedem przelewów fiducjarnych w juanach chińskich, które pan Chen wykorzystał do zakupu USDT. Stablecoiny zostały następnie odesłane do pana Lin. W trakcie tego procesu pan Chen zarobił prowizję w wysokości 147,1 chińskiego juana (20,26 USD).

Komentując sprawę, Prokuratura Ludowa Fuzhou Mawei stwierdziła: „Oszuści używają wirtualnej waluty do przesyłania i prania skradzionych pieniędzy. Tego rodzaju pranie pieniędzy w Internecie w imię zakupu wirtualnej waluty, wiedząc, że inni używają sieci informacyjnej do popełniania przestępstw i udzielania im pomocy, naruszyło prawo”.

Prokuratura skazała następnie Chena na dziewięć miesięcy więzienia z odroczeniem na okres jednego roku oraz grzywnę w wysokości 5000 chińskich juanów (689 USD).

Od początku roku chińskie władze rozpoczęły ostrą rozprawę z działalnością kryptowalutową w tym kraju. Tak więc takie działania ze strony władz chińskich nie są nowością. Jinfeng Sun, komisarz polityczny Biura Bezpieczeństwa Sieci, niedawno zwrócił uwagę na to, że technologie takie jak blockchain i sztuczna inteligencja były zaangażowane w szereg incydentów związanych z „oszustwami i kradzieżą danych”.

Atak na kryptowaluty wydaje się mieć dwa główne cele. Po pierwsze, Chiny dążą do eliminacji wszelkich potencjalnych zagrożeń dla ich własnego projektu waluty cyfrowej CBDC. Po drugie, pragną zachować pełną kontrolę nad przepływami kapitału w kraju.

Wydaje się jednak, że represje mają szeroki zakres i nie dotyczą wyłącznie odstraszania przestępczości. W lipcu chińska policja zamknęła protokół Multichain o wartości 1,5 miliarda dolarów po aresztowaniu jego dyrektora generalnego. Od tego czasu zmostkowane aktywa użytkowników, jak również fundusze przedsiębiorstwa, zostały w tajemniczy sposób zamienione na prywatne monety i monety typu stablecoin oraz usunięte z protokołu. Nigdy nie podano wyjaśnienia, dlaczego.

Zamknięcie protokołu o wartości 1,5 miliarda dolarów oraz brak wyjaśnienia motywów takiego działania przez władze to sygnał dla inwestorów i firm, że chiński rynek kryptowalut staje się coraz bardziej ryzykowny. Dla globalnych inwestorów i firm to ważne przypomnienie, że geopolityka i polityka regulacyjna odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości rynku kryptowalut.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, ze specjalizacją „Psychologia Przedsiębiorczości i Zarządzania”. Również absolwent studiów podyplomowych uczelni SGH na kierunku „Blockchain – Biznes, Prawo, Technologia”. Od wiosny 2021r. mocno związany z rynkiem kryptowalut, któremu poświęca większą część dnia. Od września 2021r. członek zarządu KryptoEkipy, zrzeszającej największą społeczność kryptowalutową w Polsce, od niedawna także członek Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain (SXB). Prelegent na największych eventach kryptowalutowych w Polsce takich jak CryptoVerse czy Invest Cuffs. Od strony zawodowej na stanowisku blockchain QA, wspiera nowopowstającą giełdę kryptowalut, a także w wolnych chwilach wspiera projekty przy budowaniu społeczności i community managemencie, kojarzony także z twittera gdzie jako „Kryptokoks_” dzieli się swoją wiedzą, uwagami i przemyśleniami. Prywatnie ojciec wspaniałej 2,5-letniej córeczki i fan sportów siłowych.