Naga MarketsObroty na parkiecie NewConnect wzrosły w 2020 roku o 874% w porównaniu z rokiem 2019!Ubiegły rok przyniósł bardzo duży wzrost obrotów na zapleczu parkietu głównego GPW – na NewConnect. Wybuch pandemii Covid-19 spowodował pojawienie się wielu firm, w których inwestorzy zaczęli upatrywać szans na duży zarobek, ze względu na profil działalności, który wpisywał się w rynkowe realia. Niektóre spółki z parkietu podrożały w ciągu kilku miesięcy o kilka tysięcy procent przy bardzo wysokich obrotach, często konkurencyjnych do dużo większych spółek z GPW. Rekordowy okazał się październik, kiedy wartość obrotów na NewConnect przekroczyła 2,6 mld zł i była wyższa o blisko 1400% niż w analogicznym okresie przed rokiem!

  • Zdecydowany wzrost obrotów na NewConnect. W 2020 roku sięgnęły one ponad 14,9 mld zł.
  • Rekordowy okazał się październik, obroty na poziomie 2,6 mld zł, stanowiły wzrost o 1400% w porównaniu z rokiem 2019.
  • W całym 2020 roku obroty wzrosły o 875% w porównaniu z 2019 rokiem. “Najsłabszy” styczeń (+142,5%).

Te artykuły również Cię zainteresują
12 miesięcy ze wzrostem obrotów. Rekordowy październik

W ujęciu miesięcznym, w 2020 roku obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty w skali obrotów na małej giełdzie NewConnect. Dwanaście miesięcy zakończyło się obrotem większym niż w 2019 roku, a w przypadku aż pięciu miesięcy: kwietnia, czerwca, lipca, sierpnia i października obroty były o ponad 1000% wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Na taki stan rzeczy w głównej mierze wpłynął wzrost zainteresowania giełdą i poszukiwanie okazji inwestycyjnych właśnie na zapleczu GPW, gdzie po wybuchu światowej pandemii koronawirusa, niektóre spółki zyskały nawet ponad 5000% w przeciągu raptem kilku miesięcy.

Miesięczna wartość obrotów na małej giełdzie NewConnect. Porównanie 2020 do 2019. Źródło: opracowanie własne

W ujęciu rokrocznym, największy wzrost obrotów został zanotowany w lipcu, kiedy z poziomu 98 mln w 2019 r, obroty wzrosty do ponad 2,3 mld zł w ubiegłym roku (+2277,1%).

W październiku, średnie sesyjne obroty przekroczyły poziom 100 mld zł!

Analizując średnią dzienną obrotów, rok 2020 wypada również zdecydowanie lepiej niż 2019. We wszystkich miesiącach, obroty były zdecydowanie wyższe niż rok wcześniej, a w kwietniu, czerwcu, lipcu, sierpniu i październiku skala zmiany w ujęciu rokrocznym przekraczała 1000%!

Zobacz również: Vision Edge Entertainment podpisało umowę z DeSand Game Studios

Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na małej giełdzie NewConnect. Porównanie 2020 do 2019. Źródło: opracowanie własne

Na uwagę zasługuje także fakt, że w 2019 roku, w żadnym miesiącu średnia dziennych obrotów nie przekroczyła 10 mln zł, natomiast w roku 2020 roku, taki stan rzeczy miał miejsce w każdym miesiącu. Rekordowy okazał się październik, kiedy obroty dzienne sięgnęły 121 mln zł, co stanowiło wzrost o 1567% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku.

W każdym miesiącu ubiegłego roku obserwowaliśmy większą liczbę dokonywanych transakcji niż w 2019 roku

Wzrost obrotów przełożył się także naturalnie na liczbę dokonywanych transakcji. W przypadku 2019 roku, w każdym miesiącu przekroczyła ona 100 tysięcy, natomiast przed rokiem, taki stan rzeczy nie miał miejsca w żadnym miesiącu.

Zobacz również: Bitcoin (BTC) będzie tracił przez spowolnienie wpływów do największego funduszu kryptowalutowego

Miesięczna liczba transakcji na małej giełdzie NewConnect. Porównanie 2020 do 2019. Źródło: opracowanie własne

Okres pandemii koronawirusa niewątpliwie spowodował wzrost zainteresowania giełdą jako miejscem inwestycji i próby pomnażania swoich oszczędności. Motorem napędowym do takiego stanu rzeczy był spadek stóp procentowych, co sprawiło, że lokaty bankowe przestały być opłacalne jako miejsce przechowywania wolnych środków pieniężnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here