Naga Markets

Ubiegły rok przyniósł bardzo duży wzrost obrotów na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych. Pierwsze dwa miesiące zupełnie na to nie wskazywały, dopiero marzec był przełomowy. Wybuch światowej pandemii koronawirusa spowodował dynamiczne spadki na giełdach, które skutkowały również zdecydowanym wzrostem obrotów. Rekordowy był jednak październik, kiedy wartość obrotów na GPW przekroczyła 46 mld zł i była wyższa o ponad 190% niż w analogicznym okresie przed rokiem.

  • Zdecydowany wzrost obrotów na głównym parkiecie GPW. W 2020 roku sięgnęły one ponad 311 mld zł.
  • Rekordowy okazał się październik, obroty na poziomie 46,8 mld zł, stanowiły wzrost o 191% w porównaniu z rokiem 2019.
  • W całym 2020 roku obroty wzrosły o 59% w porównaniu z 2019 rokiem. Spadek jedynie w styczniu (-4,6%).11 miesięcy ze wzrostem obrotów. Rekordowy październik

W ujęciu miesięcznym, w 2020 roku obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty w skali obrotów na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych. Jedenaście miesięcy zakończyło się obrotem większym niż w 2019 roku, a w przypadku aż trzech miesięcy: października, listopada i grudnia obroty były o ponad 100% wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na taki stan rzeczy w głównej mierze wpłynęły 3 czynniki.

Pierwszym z nich jest oczywiście giełdowy debiut Allegro, którego walory odnotowują bardzo wysokie obroty, na sesji debiutu ich poziom sięgał 4 mld zł. Kolejnym jedt grudniowa premiera Cyberpunka 2077 od CD Projekt, która skutkowała sporymi ruchami na kursie akcji i wzrostem obrotów. Na koniec trzeba wspomnieć o sporej amplitudzie zmian na głównych indeksach, październikowy spadek i bardzo mocne wzrosty z listopada i grudnia, które zachęciły inwestorów do inwestycji w polskie spółki.

Miesięczna wartość obrotów na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2020 do 2019. Źródło: opracowanie własne

W 9 z 12 miesięcy, średnie dzienne obroty przekroczyły poziom 1 mld zł.

Analizując średnią dzienną obrotów, rok 2020 wypada również zdecydowanie lepiej niż 2019. Aż w 11 miesiącach, z wyłączeniem stycznia, obroty były wyższe niż rok wcześniej, a w październiku i grudniu skala zmiany w ujęciu rokrocznym przekraczała 100%!

Na uwagę zasługuje także fakt, że w 2019 roku, w żadnym miesiącu średnia dziennych obrotów nie przekroczyła 1 mld zł, natomiast w roku 2020 roku, taki stan rzeczy miał miejsce aż 9 razy. Rekordowy był grudzień i październik, kiedy średni obrót dzienny przekraczał poziom 1,7 mld zł.

Zobacz również: Vision Edge Entertainment podpisało umowę z DeSand Game Studios

Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2020 do 2019. Źródło: opracowanie własne

W każdym miesiącu ubiegłego roku obserwowaliśmy większą liczbę dokonywanych transakcji niż w 2019 roku

Wzrost obrotów przełożył się także naturalnie na liczbę dokonywanych transakcji. W przypadku 2019 roku, w każdym miesiącu oscylowała ona w okolicach 1,5 mln, natomiast przed rokiem był to poziom zdecydowanie wyższy, w zdecydowanej większości przypadków w okolicach 3 mln i powyżej tej wartości.

Zobacz również: Bitcoin (BTC) będzie tracił przez spowolnienie wpływów do największego funduszu kryptowalutowego

Miesięczna liczba transakcji na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2020 do 2019. Źródło: opracowanie własne

Okres pandemii koronawirusa niewątpliwie spowodował wzrost zainteresowania giełdą jako miejscem inwestycji i próby pomnażania swoich oszczędności. Motorem napędowym do takiego stanu rzeczy był spadek stóp procentowych, co sprawiło, że lokaty bankowe przestały być opłacalne jako miejsce przechowywania wolnych środków pieniężnych.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here