Turcja uświadomiła sobie, że nie jest w stanie zatrzymać rozpędzonej i coraz wyższej inflacji. Dynamiczne podwyżki stóp procentowych są jedynie rozwiązaniem na krótką metę, o którym rynek zdaje się zapominać już po kilku tygodniach. W efekcie Berat Albayrak, minister finansów, wezwał krajowe firmy i lokalnych przedsiębiorców do solidarnego obniżenia cen swoich produktów o 10% do końca bieżącego roku kalendarzowego.

Finax

Solidarnościowa walka z inflacją i naloty policji

W swojej retoryce turecki rząd stworzył niewidzialnego, ale bardzo niebezpiecznego wroga, z którym należy wszcząć „wojnę totalną”. Każdy przedsiębiorca solidarnie przystępujący do walki z inflacją – wywołaną przez sztucznie podkręcany wzrost gospodarczy rządowymi inwestycjami infrastrukturalnymi – ma na szybie swojego sklepu umieścić odpowiednie emblematy informujące o dołączeniu się do „słusznej sprawy”. Według autorów pomysłu ma to zwiększyć liczbę klientów i w ten sposób wyrównać straty, które mogliby ponieść sprzedawcy. O dołączenie do akcji poproszono również banki komercyjne, które miałyby obniżyć oprocentowanie kredytów o wspomniane 10%.

inflacja Turcji
Historyczne ujęcie tureckiej inflacji, która osiągnęła poziom 25%. Źródło: Tradingeconomics.com

O ile pomysł rządu może wydawać się śmieszny i iluzoryczny dla niezależnego obserwatora, to informacje o kontrolach policyjnych mających zwalczać „zmowę cenową” sklepów powodów do uśmiechu już raczej nie budzi. Do tej pory kilku tysięcy małych przedsiębiorców musiało pisemnie tłumaczyć się dlaczego zdecydowało się podnieść ceny swoich towarów.

stopy procentowe Turcji
Stopy procentowe Turcji starają się nadążyć za pędzącą inflacją, nie zdaje się to jednak na wiele. Źródło: Tradingeconomics.com

Co najdziwniejsze, chaotyczne działania rządu w Ankarze zaczynają przypominać próby kontroli narzucane przez socjalistyczną władzę z wenezuelskiego Caracas. Różnica polega jednak na tym, że obie gospodarki znajdują się na całkowicie innym poziomie rozwoju.

Lira turecka ma się nie najgorzej?

Pomimo kryzysu inflacyjnego w kraju i wzrostu cen, kurs liry tureckiej do amerykańskiego dolara nie załamuje się w ostatnich miesiącach, a wręcz regularnie zyskuje. Co prawda obecne poziomy kursu USD/TRY są najwyższymi od niemal dwóch dekad, jednak lira odrabia powoli straty i dzisiaj testuje poziom poniżej 6,00. Trwałe wybicie strefy wsparcia zaznaczonej na pomarańczowo pozwoliłoby na dalszą deprecjację:

USDTREY 11.10.2018
Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here