Naga MarketsKurs euro pod 4,50 zł. Obniżka stóp procentowych zależna od rozwoju pandemii i sytuacji gospodarczej - Glapiński (NBP)Możliwość dalszych obniżek stóp procentowych, prezes Narodowego Banku Polskiego ogłosił jeszcze w 2020 roku. Dokładnie 29 grudnia pojawił się wpis na Twitterze, w którym znalazł się cytat z wywiadu z prof. Glapińskim w Obserwatorze Finansowym. Jednak dopiero w tym tygodniu cały wywiad ujrzał światło dzienne. Co jeszcze powiedział prezes NBP odnośnie przyszłej polityki monetarnej?

  • Glapiński powiedział, że stopy procentowe mogą zostać obniżone już w I kw. 2021 roku
  • Cięcia stóp nie będzie raczej w styczniu br.
  • Więcej o sytuacji epidemicznej i perspektywach gospodarki będziemy wiedzieć przy okazji marcowej projekcji inflacji i PKB

Potrzeba więcej danych do decyzji o ewentualnej obniżce stóp procentowych

Wcześniej Glapiński utrzymywał, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca jego kadencji, tj. do 2022 roku. Teraz natomiast nie wyklucza, że obniżka stóp procentowych może nastąpić już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują

Analitycy mBanku oraz Credit Agricole zaczęli prognozować, że cięcie stóp procentowych do 0 może mieć miejsce jeszcze w styczniu tego roku. Wydaje się, że polityka pieniężna zależy teraz od dalszego rozwoju wydarzeń i realizacji scenariusza bazowego, o czym w pełnej wersji wywiadu mówił Glapiński.

– Jeżeli pandemia i sytuacja gospodarcza będą się rozwijały zgodnie ze scenariuszem bazowym, czyli będzie następowała stabilizacja sytuacji epidemicznej i stopniowa poprawa koniunktury, to nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach. Jednak gdyby wystąpiły czynniki negatywnie wpływające na polską koniunkturę, rodzące ryzyko spadku inflacji poniżej celu, to nie można wykluczyć, że silniejsza reakcja po stronie polityki pieniężnej okazałaby się konieczna. Przykładowo w sytuacji wystąpienia trzeciej fali pandemii w miesiącach zimowych, w pierwszym kwartale 2021 r. byłoby możliwe dalsze obniżenie stóp procentowych – zaznacza Glapiński.

– Krótko mówiąc – przy obecnym, wysokim poziomie niepewności dotyczącej przyszłej sytuacji gospodarczej nic nie jest przesądzone i należy być gotowym na różne scenariusz – dodał.

Ponadto, Glapiński mówił, że więcej o sytuacji epidemicznej i perspektywach gospodarki będziemy wiedzieć przy okazji marcowej projekcji inflacji i PKB, co ma umożliwić lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej. Zmniejsza to zatem prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych już w styczniu, co prognozowali niektórzy analitycy.

Kurs euro spadł do ważnego wsparcia

Notowania euro w relacji do polskiego złotego tracą 5. sesję z rzędu. Dziś para walutowa EUR/PLN testuje kluczowe wsparcie w okolicach 4,49 zł. Co więcej, obszar ten przecina także 20-dniowa średnia, która może działać jako wsparcie dynamiczne.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Wybicie w dół otwierałoby drogę w kierunku 4,46 zł. Ważny opór znajduje się natomiast w okolicach początku obecnego spadku, tj. przy 4,58 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here