Naga MarketsFlaga niemiecStany Zjednoczone świętują dziś Dzień Niepodległości, a w Europie, niemieckie obligacje notują dziś historyczny moment. Pierwszy raz zdarzyło się bowiem, że oprocentowanie niemieckich 10-latek jest niższe od stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Rentowność niemieckich Bundów spadła poniżej poziomu -0,40%, co oznacza, że bank centralny płaci za przechowywane w nim pieniądze.

“Biorąc pod uwagę, że długoterminowe oprocentowanie powinno uwzględniać pewną premię terminową i mieć wyższe poziomy od stóp rynku pieniężnego, spadek rentowności Bundów sugeruje oczekiwania na obniżenie stóp procentowych banku centralnego i utrzymanie luźnej polityki na dłużej” – komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Wraz ze spadkiem rentowności niemieckich obligacji, inwestorzy zaczęli skłaniać się ku bardziej ryzykownym aktywom, gdzie przodują papiery dłużne Włoch i Grecji. Z kolei Hiszpania i Francja licytuje swój dług przy rekordowo niskich kosztach finansowania.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Lagarde przyczyni się do jeszcze większego spadku rentowności obligacji?

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nowym szefem Europejskiego Banku Centralnego ma zostać Christine Lagarde, która obecnie przewodzi Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW).

Uważa się, że Lagarde może dalej iść “gołębim” torem wytyczonym przez obecnego szefa EBC. To z kolei może prowadzić do dalszego spadku rentowności europejskich obligacji, gdyby doszło do obniżania stóp procentowych oraz luzowania ilościowego.

Zobacz też: Banki piorą rocznie 2 biliony dolarów. Publiczny blockchain im nie na rękę

Dziś Niemcy dołączyły do Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Wielkiej Brytanii. Rentowność obligacji tych krajów znajduje się poniżej poziomu stóp procentowych, co wywiera presję na bankach centralnych, by te wypychały więcej pieniędzy do gospodarki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here