Naga MarketsGłówne amerykańskie rynki akcji zanotowały podczas wczorajszej, środowej sesji handlowej spadki oraz późniejsze odrabianie. Zakończenie sesji stało pod znakiem niewielkiego zysku, jednak sytuacja podobnie ma się z rynkiem obligacji. Innymi słowy, korelacja pomiędzy obligacjami i akcjami stała się dodatnia, co zaburza stary układ, w którym inwestorzy zabezpieczali się obligacjami przed spadkiem akcji i odwrotnie. Czy Ban Centralny w USA – FED, będzie reagował?

  • W ostatnich dniach widać było dalsze wzrosty rynków akcyjnych
  • Podobnie sytuacja ma się z rynkiem obligacji które podążają za rynkiem akcyjnym
  • Wraz z ustanowieniem pozytywnej korelacji rynków sens zabezpieczania gaśnie
  • Inwestorzy czekają na dalsze reakcje banków centralnych

Amerykańskie rynki korelują dodatnie z obligacjami – koniec ery zabezpieczania pozycji?

Podczas ostatnich sesji co prawda przyszła korekta na głównych rynkach – w tym indeksu 500 największych spółek, S&P500, jednak podobnie sytuacja ma się w przypadku rynku obligacji. Korelacja pomiędzy obligacjami i akcjami stała się dodatnia, co sprawia, że strategia lat 2000 staje się bezużyteczna.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wówczas inwestorzy zabezpieczali się na jednym rynku, w obawie przed spadkiem drugiego. W tym momencie jednak i obecnej korelacji, tego typ strategie odchodzą w zapomnienie. Oczywiście warto pamiętać, że to 60-dniowa korelacja pomiędzy S&P 500 a 10-letnimi kontraktami terminowymi na obligacje skarbowe jest dodatnia – co oznacza relatywnie wąski odcinek badanego czasu.

wykres Kurs Bonds Y10 vs SP500
Kurs Bonds Y10 vs SP500

Według analityków z Wall Street odwrócenie relacji sygnalizuje, że rola papierów skarbowych jako amortyzatora została osłabiona, ponieważ obawa przed inflacją staje się wspólnym mianownikiem dla inwestorów zarówno w akcje, jak i obligacje. Jeśli ta zależność się utrzyma, będzie to oznaczać zmianę na lepsze, ponieważ strategie takie jak parytet ryzyka i 60/40 prawdopodobnie staną się bardziej zmienne.

Aktualnie analitycy wskazują, że zmianę obecnego stanu rzeczy może dokonać jedynie bank centralny USA – FED. Według analityków Nomura Securities – podstawowy indeks cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł w kwietniu w najszybszym tempie od 1982 roku a Rezerwa Federalna utrzymuje, że wzrost ten jest “przejściowy” i bank centralny będzie cierpliwy w usuwaniu bodźców monetarnych. Jeśli Fed ma rację, korelacja obligacji z akcjami może się unormować.

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik — co to jest | notowania ropy naftowej | dax spekulant | dlaczego akcje pgnig spadają | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here