Naga MarketsOBI: Polski inwestor w 2020 r. miał 42 lata, 50 tys. zł i 85% inwestycji na GPWKilka miesięcy temu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zapraszało wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2020, które miało pokazać jak wygląda profil przeciętnego polskiego tradera. Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez prawie 3,2 tys. respondentów, zdecydowaną większość udziału w rynku stanowią przedstawiciele płci męskiej.

  • W gronie najpopularniejszych mediów inwestycyjnych znalazły się portal Comparic.pl oraz telewizja Comparic24.tv.
  • Polski inwestor z każdym rokiem staje się młodszy oraz zwiększa się wartość jego portfela
  • Dominują jednak nadal mężczyźni w średnim wieku z wykształceniem wyższym 

Polski inwestor: Mężczyzna w średnim wieku, który coraz dłużej trzyma akcje w portfelu

Zgodnie z wynikami badania, podobnie jak w latach poprzednich, inwestor detaliczny w Polsce inwestuje średnie od 8 lat, posiada około 41-42 lata, do 7 spółek w portfelu, nie uczestniczy w walnych zgromadzeniach i posiada wyższe wykształcenie. Podobnie jak przed rokiem, większość respondentów deklarowała trzymanie akcji z rynku głównego GPW w portfelu przez okres powyżej 12 miesięcy.

Zdecydowana większość zajmuje się inwestowaniem po godzinach (62,2%), a jedynie niewielki odsetek (2,0%) uważa się za zawodowego tradera lub inwestora. Polacy wybierają głównie inwestowanie na własną rękę (97,1%), a mniej więcej co czwarty decyduje się na wybór funduszy TFI.

Poniższa tabela porównuje przeciętnego polskiego i niemieckiego inwestora giełdowego

Polski inwestor Niemiecki inwestor
Średnio 41-42 lata Średnio 56 lat
Inwestuje od 8 lat Inwestuje od 22 lat
Do 7 spółek w portfelu Do 19 spółek w portfelu
Trzyma akcje powyżej 1 roku Inwestuje długoterminowo w dywidendy
Nie uczestnicy w WZ Uczestniczy w WZ

Źródło: OBI 2019

Wielkość portfela wynosi około 50 tysięcy złotych, GPW głównym rynkiem

W porównaniu do wyników zeszłorocznych zmianie nie ulega również wielkość portfela inwestycyjnego. Nieco ponad 20% respondentów poświęca na swoje inwestycyjne nieco powyżej 50 tysięcy złotych (przed rokiem blisko 30%), zdecydowanie, bo o kilkanaście procent wzrosła liczna respondentów, którzych portfel inwestycyjny ma wartość ponad 100 tysięcy złotych.

invest

Głównym rynkiem inwestycyjnym Polaków pozostaje GPW, na którym inwestuje ponad 84% respondentów. W porównaniu do wyników z 2019 roku o kilkanaście punktów procentowych wzrósł udział osób zainteresowanym rynkiem NewConnect, natomiast spadło zainteresowanie depozytami bankowymi (o -8,1 p.p.).

Co 5 inwestor czyta Comparic.pl i ogląda Comparic24.tv

Kolejny rok z rzędu w gronie serwisów internetowych, na których polski inwestor najchętniej szuka informacji giełdowych znalazł się portal Comparic.pl. Tym razem odnotowaliśmy bardzo mocny wzrost do ponad 20%! W 2017 zostaliśmy wskazani jako pierwszy wybór źródła nowinek giełdowych przez 5% respondentów, w 2018 wartość ta wzrosła do 7,7%, a w 2019 była niemal dwukrotnie wyższa plasując się na poziomie 14,4%, za co serdecznie dziękujemy.

W kategorii telewizji (w tym internetowej) wyróżniona została nasza telewizja, która prężnie się rozwija, mowa oczywiście o Comparic24.tv, z której korzysta ponad 16% respondentów, wobec <10% przed rokiem. To świetny wynik, biorąc pod uwagę, że za nami w zestawieniu znalazły się choćby TVN24, Parkiet TV, 2 kanały Polsat News, Bankier TV czy TVP INFO!

Zapoznaj się z pełnymi wynikami OBI 2019 poniżej:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here