Naga MarketsObecnie wykresy wyglądają podobnie. 33. rocznica "Czarnego Poniedziałku"Koniec lat ’80 ubiegłego wieku był świetnym okresem dla amerykańskiej gospodarki. Przez większą część dekady bardzo dobrze radziły sobie także giełdy na całym świecie. Dobra passa skończyła się jednak 19 października 1987 roku. Krach jaki wtedy nastąpił nazwano “Czarnym Poniedziałkiem”.

  • Indeksy Dow Jones i S&P 500 w 1987 r. straciły w ciągu dnia ponad 20 proc.
  • Na spadek wpływ miało wiele czynników
  • Przed krachem wykres S&P 500 wyglądał podobnie do obecnego

“Czarny Poniedziałek” z 19. października 1987 roku

Według danych rządowych, 19 największych rynków na świecie odnotowało średni zwrot w wysokości 296 proc. od sierpnia 1982 do sierpnia 1987. Indeks Dow Jones Industrial Average eksplodował w tych latach z 776 do 2722 pkt., w tym 44 proc. w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 1987 roku.

Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Jednak 19. października 1987 r. nagle zrobiło się naprawdę nieciekawie. Niepokojący rozwój sytuacji finansowej, w tym rosnący deficyt handlowy USA, „ubezpieczenie portfela”, wysokie wyceny akcji i co być może najważniejsze, wzrost obrotów tradingu komputerowego, zaatakowały giełdę toksyczną kombinacją, która doprowadziła do jednego z najgorszych dni handlowych w historii. Indeksy Dow Jones i S&P 500 straciły ponad 20 proc. w trakcie jednej sesji.

Dziś przypada 33. rocznica „Czarnego Poniedziałku”. Jeden z inwestorów z forum Reddit upamiętnił tę okazję zamieszczając poniższy wykres podobieństw między akcją cenową  w tamtych czasach, a tym, co dzieje się obecnie.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Istnieje sporo powodów potencjalnego spowolnienia, jak choćby kolejna fala koronawirusa, zawyżone wyceny, wybory, zamieszki, zdarzenia pogodowe itp. Problem stanowi także kryzys płynności, którego zaczęto obawiać się już w trakcie spadków z marca br.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here