Naga MarketsPole naftowe na tle zachodzącego słońcaNa skutek decyzji administracji Stanów Zjednoczonych o zwolnieniu 8 krajów z zakazu eksportu ropy z Iranu – czynnik ten stawał się z dnia na dzień mniej istotny dla inwestorów w kontekście najbliższych ruchów cen. Państwa, które otrzymały zgodę na dalsze zakupy, miały zapewnić stałą podaż ropy z Iranu na poziomie 1,5-1,85 miliona baryłek dziennie. Jak podaje agencja Reuters, taka też ilość ropy opuściła granice tego kraju w październiku.


Jednak powołując się na doniesienia firmy Petro-Logistics, eksport „czarnego złota” spadnie w listopadzie o kilkaset tysięcy i może oscylować w granicach 1 miliona baryłek dziennie, podczas gdy jeszcze w kwietniu tego roku osiągnął rekordowy poziom 2,5 miliona baryłek. Tak rozczarowujący wynik może być efektem obaw klientów, którzy nie byli do końca przekonani, czy Stany Zjednoczone udzielą im pozwolenia na dalszy import irańskiej ropy – i tym samym zrezygnowali z zamówień na początku listopada. Może się więc okazać, że po słabych listopadowych wynikach, w grudniu zanotujemy wzrost sprzedaży czarnego złota z Iranu – wszak, zwolnienie z zakazu handlu obowiązuje jedynie 6 miesięcy, do maja 2019 roku. Z pojawiających się z resztą zapowiedzi, rafinerie w Japonii i Korei Południowej zamierzają wznowić import z Islamskiej Republiki. Korea Południowa jako jeden z pierwszych krajów zdecydowała się na całkowitą rezygnację z irańskiej ropy, ale w nowym roku zamierza wrócić do zakupów na nowych zasadach. W przypadku Japonii, chęć dalszej współpracy wyraziła firma Fuji Oil Co, jeden z czołowych japońskich nabywców ropy z Iranu. Przypomnijmy, że oba kraje są istotnymi odbiorcami irańskiego „czarnego zlota”. Korea jeszcze na początku roku importowała ponad 300 tysięcy baryłek, a Japonia blisko 150 tysięcy.

Rys. 1 Najwięksi odbiorcy ropy z Iranu w okresie 11.2017 – 04.2018. Źródło Bloomberg
Rys. 1 Najwięksi odbiorcy ropy z Iranu w okresie 11.2017 – 04.2018. Źródło Bloomberg

Tymczasem prezydent Hassan Rouhani powiedział w poniedziałek, że Islamska Republika sprzedaje i będzie nadal sprzedawać swoje surowce, z lub bez amerykańskich zezwoleń.

Handel ropą umożliwia TMS Brokers –wypróbuj już dziś

Należy podkreślić, że dokładne określenie wielkości eksportu staje się coraz trudniejsze, ponieważ irańskie tankowce wyłączają transpondery na pokładzie. W wywiadzie dla Reuters, Prezes Petro-Logistics Gerber stwierdził, że handel ropą z Iranu jest niezwykle nieprzejrzysty i znaczna część handlu jest ukryta.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here