Naga MarketsCena ropy spada o 2%. Obawy o popyt i napięcia w Hongkongu spychają kurs WTICena kontraktów terminowy na ropę naftową WTI spada dziś o ponad 2 proc. Inwestorzy obawiają się o to, jak szybko ożywi się popyt na czarne złoto wraz z łagodzeniem ograniczeń powstrzymujących rozprzestrzenianie się koronawirusa. Gorsze nastroje powodują także napięcia na linii USA-Chiny. Gdzie może dalej kierować się kurs ropy?

  • Ożywienie popytu na ropę może być kruche mimo znoszenia blokad
  • Presje na cenę ropy wywierają napięcia na linii USA-Chiny
  • Notowania WTI tracą dziś około 2 proc.

Kruche ożywienie popytu i napięcia geopolityczne

Wśród surowców, na blokadach krajów w związku z pandemią koronawirusa najbardziej ucierpiała ropa naftowa. Dla wsparcia cen ropy, OPEC+ zdecydował się na cięcie produkcji o niemal 10 mln baryłek dziennie do czerwca. Kartel będzie zabiegał o utrzymanie  obniżonej produkcji także w kolejnych miesiącach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niektóre stany w USA już otwierają się po blokadach, co skutkuje wzrostem popytu oraz optymizmu na rynku ropy. Jednak analitycy ostrzegają, że ożywienie wciąż jest kruche.

– Wczesne szacunki sugerują, że popyt na benzynę spadł aż o 30% w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdyż ludzie pozostają blisko domu – czytamy w nocie ANZ Research.
Niektórzy analitycy i banki przewidują zrównoważony rynek ropy już w czerwcu, ale według Eurasia Group może to być zbyt optymistyczne.

Presję na notowania ropy wywierają również napięcia na linii USA-Chiny w związku z polityką bezpieczeństwa jaką Pekin zamierza wprowadzić w Hongkongu. Administracja Trumpa przygotowuje sankcje wymierzone w Pekin, a prezydent USA powiedział, że będzie to coś “bardzo mocnego”.

Ponadto, ważą się losy obecnego statusu Hongkongu. Wyższy urzędnik administracji Trumpa powiedział, że w obecnych okolicznościach wątpliwe jest, by USA mogły poświadczyć autonomię Hongkongu.

Cena ropy na oporze

Notowania kontraktów terminowych na ropę naftową WTI zaczęły napierać na opór jaki tworzy luka spadkowa z 9 marca. Wczoraj cena wyznaczyła poziomy najwyższe od marca, jednak dziś pozostaje stłumiona w zakresie wtorkowej sesji.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kontrakty terminowe na ropę naftową WTI – wykres dzienny

Najbliższe wsparcie zlokalizowane jest w okolicach poziomu 32 dolarów za baryłkę. Kluczowy obszar oporu rozciąga się natomiast od okolic 35,00 do 41,50.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here