Naga Markets

NZD/USD walczy z oporem. Wykres dnia VantageNotowania dolara nowozelandzkiego po sześciu tygodniach wzrostów zatrzymały się tuż pod poziomem 0,62 dol. i nawet jastrzębia decyzja RBNZ z nocy nie pozwoliła pokonać tego poziomu. Zdaniem analityków brokera Vantage, warto jedak obserwować jak dalej zachowa się kurs dolara nowozelandzkiego.

Rekordowa podwyżka stóp przez RBNZ

RBNZ podniósł stopę procentową o 75 pb do 4,25%, co było prognozowane przez większość analityków. Rynek był jednak bardziej podzielony i wycenił około 67 pb przed decyzją w nocy. Ogólny komunikat był stosunkowo jastrzębi, co utwierdziło wydźwięk decyzji. Nowe prognozy podniosły również szczytową stopę procentową do 5,5% w przyszłym roku z wcześniejszych 4,1%. Bank widzi jednak wejście gospodarki w recesję w połowie 2023 roku.

Wyraźne ostatnie zaskoczenie inflacją bazową w III kwartale (+7,2%) oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych wymusiły największą podwyżkę stóp w historii RBNZ. Pozwoliło to na silniejszy wzrost dolara nowozelandzkiego

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wykres dnia Vantage. NZD/USD wybije opór?

NZD generalnie rusza się w zależności od nastawienia inwestorów do ryzyka i cieszył się kilkoma bardzo dobrymi tygodniami w ostatnim czasie. NZD/USD zanotował sześć pełnych tygodni wzrostów z rzędu, a para wspięła się o 12% od październikowych minimów.

Przez ostatnie kilka sesji poruszaliśmy się bokiem, co może być byczą formacją kontynuacji. Kupujący muszą przebić się powyżej ubiegłotygodniowego maksimum przy 0,6206. Ich celem będzie wtedy 200-dniowa SMA na 0,6301. Wsparcie znajduje się na poziomie Fibo trendu spadkowego z kwietnia na 0,6093.

NZD/USD walczy z oporem. Wykres dnia Vantage
Wykres dnia. NZD/USD walczący z oporem. Źródło: Vantage.com

Kursy walut oczami analityków Vantage

Kurs dolara cofnął się wobec większości głównych walut na lepszym sentymencie do ryzyka. Rentowność obligacji skarbowych USA nie mogła utrzymać tendencji wzrostowej. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do poziomu 3,75%, po słabych wynikach aukcji 7-letnich obligacji. Najbliższe minimum znajduje się w okolicach 3,67/68%.

XTB

EUR/USD skorzystał z malającej siły dolara. Najpopularniejsza para walutowa świata zamknęła się tuż powyżej 1,03 i jest dziś rano licytowana. GBP/USD w dalszym ciągu podąża w bok. „Rwana” dzienna akcja cenowa konsoliduje ostatnie zyski powyżej 1,18. USD/JPY powrócił do swojej 100-dniowej SMA na poziomie 141,12 po tym, jak ponownie znalazł opór w okolicach 142,24/25.

AUD/USD zyskał po czterech kolejnych dniach strat. Opór powyżej znajduje się na poziomie 0,6681. USD/CAD również oddał poniedziałkowe zyski. Notowany jest tuż powyżej poziomu 1,3352. Jest to punkt środkowy sierpniowego rajdu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułJaponia zdana na łaskę dolara. Przecena jena o 22% „to wciąż niewiele”
Następny artykułPrognozy zysków na 2023 r. i zmiany dotyczące ryzyka Tesli – Saxo Bank
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here