Naga Marketsdroga ze znakiem drogowym kiwiPo wczorajszym świetnym odczycie z rynku pracy w Nowej Zelandii, para NZD/USD zareagowała silnymi wzrostami. To już drugi tydzień z rzędu umacniania się dolara nowozelandzkiego, a obecne notowania znajdują się na poziomie z początku sierpnia. Dziś czeka nas konferencja Banku Rezerwy Nowej Zelandii, który podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Choć rynkowy konsensus nie zakłada zmian stóp (1.75%), to wyjątkowo dobre dane mogą spowodować pewne zmiany w polityce monetarnej RBNZ. Dziś tj. 7 listopada duże banki inwestycyjne komentują bieżącą sytuację w Nowej Zelandii i oceniają zbliżającą się konferencję.


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO

TDS: : Nie oczekujemy zmian w polityce monetarnej RBNZ

td securities logoAnalitycy TD Securities zauważają, iż ich konsensus nie przewiduje podwyżki stóp przez RBNZ do co najmniej czwartego kwartału 2019 roku.

– Po braku zmian w stopach procentowych podczas ostatniej konferencji, następny ruch RBNZ może być “w górę lub w dół”.  W przypadku cięcia stóp o 100 pb. które było sugerowane jako ewentualna możliwość przez RBNZ w sierpniu, dolar nowozelandzki zaliczyłby ogromny spadek wartości. Będziemy szukać wydźwięku podczas konferencji, który mógłby zasugerować jak lepsze odczyty PKB za II kw. i CPI za III kw. będą wpływać na prognozy dalszego wzrostu – uważają analitycy TDS.

ANZ: Dane z rynku pracy dają RBNZ więcej miejsca na oddech

Liz Kendall, starszy ekonomista ANZ, zauważa, że ​​rynek pracy w Nowej Zelandii niespodziewanie się poprawił w III kwartale, a stopa bezrobocia spadła do 3.9% – najniższego poziomu od czerwca 2008.

– Niski odczyt bezrobocia przy wzroście wskaźnika uczestnictwa do 71.1% to kolejny, historyczny rekord w Nowej Zelandii. Obecne bezrobocie znajduje się poniżej szacowanego poziomu zgodnego z maksymalnie zrównoważonym zatrudnieniem. Rynek pracy w Nowej Zelandii jest rozbudowany, jednak z trudnością znajduje się wykwalifikowaną siłę roboczą. Wskaźnik wykorzystania potencjału produkcyjnego społeczeństwa również spadł do 11.3% – najniższego poziomu od grudnia 2008 r. – napisała Liz Kendall.

– Wzrost zatrudnienia wzrósł o 1.1%  kw./kw. oraz aż o 2.8% r/r. Inflacja płac była niewielka, po wzroście minimalnego wynagrodzenia w drugim kwartale. Nasza preferowana miara płac – wskaźnik kosztów pracy w sektorze prywatnym – wzrósł o 0.5% kw./kw. Roczne tempo wzrostu uległo spowolnieniu z 2.1% do 1.9% r/r. Podwyżka wynagrodzenia minimalnego z 1 kwietnia br. nadal zwiększa roczny wzrost do 0.2%, choć widzimy również pewne skutki uboczne.  Oczekujemy, że inflacja płacowa będzie w dalszym ciągu rosła – dodano.

– Ton komunikatu prasowego RBNZ może odzwierciedlać silne dane, chociaż RBNZ może również wykazać się nieufnym podejściem wobec „hałasu” płynącego z odczytu danych. Spodziewamy się przedstawienia nowych prognoz, a RBNZ jak zawsze określi średniookresową perspektywę wzrostu i towarzyszące ryzyko. Główna stopa procentowa w naszej ocenie pozostanie na niezmienionym poziomie – podsumowano w raporcie.

Westpac: Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii gwałtownie spada, co zmniejsza szansę na podjęcie dodatkowych działań przez RBNZ

Westpac logoMichael Gordon, starszy ekonomista w Westpac, zauważa, że stopa bezrobocia w Nowej Zelandii spadła gwałtownie ze zrewidowanego w dół poziomu 4.4% do 3.9%, osiągając najniższy odczyt od czerwca 2008 roku.

– Obawiamy się, iż ostatnie wskazania z rynku pracy nie będą stabilne w dłuższym terminie. Lecz szersza analiza faktów wskazuje na ciągły i umiarkowany wzrost zatrudnienia oraz stopniowe zacieśnienie na rynku pracy. RBNZ nie będzie miał wiele czasu, aby „przetrawić” wczorajsze wyniki. Jest to dla nas kolejny dowód na to, iż RBNZ póki co nie użyje kolejnych stymulantów monetarnych – uważa Gordon.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

NZD/USD konsoliduje blisko 3-miesięcznych maksimów po dobrym odczycie z rynku pracy przy osłabionym dolarze amerykańskim

Wybory w USA i decyzja w sprawie stóp RBNZ będą determinować dalszy kierunek pary NZD/USD. Rynkowe byki odzyskały siły i zdołały przebić ważny opór 0.67. Ponowne osłabienie dolara amerykańskiego wynika głównie ze zwiększonych szans na przejęcie przez Demokratów Izby Reprezentantów – szacunki wskazują na 90% prawdopodobieństwo. Gdyby Republikanie stracili Izbę i Senat, dolar zostałby silnie wyprzedany i mogłoby to oznaczać kolejne kłopoty prezydenta Trumpa.

Poziomy techniczne na NZD/USD

Opór: 0.6766 (najwyższy poziom z ostatnich 3 miesięcy), 0.6800 (psychologiczny poziom), 0.6822 (szczyt z sierpnia 2018 r.).

Wsparcie: 0.6700 (kluczowy poziom), 0.6646 (dołek z 6 listopada), 0.6600 (psychologiczny poziom).

Zobacz również: USD/TRY na najniższych poziomach od początku sierpnia. Co dalej?

NZD/USD najwyżej od sierpnia, świetne dane z rynku pracy. Dziś konferencja RBNZ – komentują duże bankitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here