Naga MarketsUSA, Global BD Trading, Comparic
Creative Commons License Autor: Brian Glanz

W minionym, 2017 roku dwie duże giełdy wprowadziły do swojej oferty instrumenty oparte o wycenę pierwszej i do tej pory najpopularniejszej kryptowaluty, Bitcoina. Kontraktami futures na BTC handlować możemy zarówno na CBOE jak i CME. Na początku stycznia Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych złożyła wniosek o wprowadzenie do swojej oferty nowego typu ETF. Instrument ma być oparty o wycenę BTC. 


Zgodnie z wnioskiem złożonym przez NYSE do amerykańskiej Securities and Exchange Commission nowy ETF ma umożliwić inwestorom zajmowanie lewarowanych długich i krótkich pozycji opartych o wycenę kontraktów futures notowanych na Chicago Mercantile Exchange oraz CBOE, a także każdej innej giełdzie która zdecyduje się wprowadzić do obrotu instrumenty oparte o wycenę kryptowaluty. Wartość ETF będzie wyliczana codziennie na podstawie cen zamknięcia kontraktów na parkietach CME oraz CBOE.Czym jest ETF? 

Exchange Traded Fund (ETF) to otwarty fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego celem jest odzwierciedlenie w najdoskonalszy możliwy sposób zachowania się instrumentu bazowego – najczęściej indeksu giełdowego. Tytułami uczestnictwa w funduszu ETF można handlować na takich samych zasadach jak w przypadku akcji, a szczegóły funkcjonowania poszczególnych ETF regulowane są przez przepisy krajowe. 

Byk czy niedźwiedź? 

NYSE planuje wprowadzić dwa typy ETF – Bull oraz Bear Funds, a każdy z nich podzielony ma być względem dźwigni jaką oferuje. Fundusze będą codziennie korelowane z benchmarkiem, jednak próżno oczekiwać by odwzorowały ruchy BTCUSD w stu procentach. ETF oparte będą bowiem o kontrakty terminowe notowane na CBOE i CME więc spodziewane są pewne odchylenia od cen samego Bitcoina.

Dostępna dźwignia na obu typach funduszy (zarówno Bull jak i Bear) będzie wynosić 100, 150 bądź 200%. Wzrost wyceny kontraktów o 1% może zatem przełożyć się na zysk 2% z inwestycji w ETF. Jednocześnie NYSE przypomina, że dźwignia finansowa to miecz obosieczny więc inwestor tak samo jak w zyskach partycypować będzie w stratach.

Bitcoin zdobywa Wall Street

W grudniu zeszłego roku obserwowaliśmy niemal wyścig o palmę pierwszeństwa w handlu kontraktami terminowymi na BTC. O planach wprowadzenia nowego instrumentu w październiku poinformowało Chicago Mercantile Exchange. Ostatecznie jednak pierwszą giełdą oferującą futures na kryptowalutę okazała się być CBOE, która zaktualizowała swoją ofertę 10 grudnia (CME wprowadziło futures na Bitcoina osiem dni później).

Tymczasem w minionym tygodniu dowiedzieliśmy się o blokadzie jaką wprowadził Merrill Lynch. Bank uniemożliwiając inwestycję w fundusz oparty o BTC tłumaczył się obawą o bezpieczeństwo środków swoich klientów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here