Naga Marketsnyse
NYSE ograniczy ilość dostępnych zleceń

Jeden z najpopularniejszych rodzajów zlecenia obronnego, które pomagało inwestorom uchronić się przed potencjalnymi stratami – zlecenie STOP – ma zostać usunięte z ksiąg transakcyjnych amerykańskich giełd NASDAQ oraz NYSE. Giełdy w ten sposób chcą sobie poradzić z konsekwencjami bardzo silnych wahań intraday.


W oficjalnym oświadczeniu Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych informuje, że nie będzie akceptowała już tak zwanych zleceń STOP – decyzja wchodzi w życie od 26 lutego. W związku z tym NYSE dołącza do NASDAQ, gdzie przedsięwzięto podobne kroki. Oprócz samego zlecenia STOP w Nowym Jorku rezygnują również ze zleceń good-till-canceled

Zlecenie STOP – zlecenie z limitem aktywacji. Inwestorzy wykorzystują je w strategiach, które opierają się na założeniu, że kurs danego instrumenty finansowego zacznie podążać w oczekiwanym kierunku po przekroczeniu ustalonego poziomu.

Zlecenie good-till-cancelled – zlecenie pozostaje w mocy tak długo aż ustalona wcześniej cena zostanie zrealizowana (albo zlecenie zostanie cofnięte). Przykładowo notowania spółki wyceniane są obecnie na 30zł, a inwestor chce kupować przy 25zł. Może więc ustawić zlecenie GTC i dopiero po spadkach notowań do odpowiedniego poziomu zlecenie zostanie aktywowane.

NYSE będąca jednostką ICE (interncontinetal Exchange) twierdzi, że pozbycie się tych dwóch rodzajów zleceń ma zmniejszyć ryzyko występujące podczas najbardziej zmiennych godzin handlowych. Zlecenie stop może zostać aktywowane po bardzo silnym ruchu spadkowym, jednak inwestorzy mogą być niezadowoleni, gdy akcje szybko odzyskają na swojej wartości. Innym ryzykiem jest spadek notowań zdecydowanie dalej niż według początkowych zamiarów realizowane miało być zlecenie STOP.

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że decyzja wzbudzi oburzenie wśród społeczności inwestorskiej w USA, to ze wspomnianych zleceń tak naprawdę korzystano tylko i wyłącznie w 0,2% przypadków.

Korzystaj z wszystkich możliwych rodzajów zleceń dzięki brokerowi HotForex!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here