Naga Markets

NYSE cofnie tysiące transakcji. Błąd oprogramowania może kosztować giełdę miliony dolarów Jak donosi Bloomberg, podczas wczorajszego (24.01.2023 r.) otwarcia sesji na NYSE (New York Stock Exchange) doszło do spektakularnego błędu, który spowodował gwałtowną wyprzedaż akcji. Przez krótką chwilę walory takich gigantów jak Wells Fargo, Morgan Stanley, Walmart, czy McDonald’s traciły ok. 15%, a inwestorzy przecierali oczy ze zdumienia, nie widząc racjonalnych przyczyn krachu. Sprawą zajęła się już Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a według wstępnych komunikatów giełda ma uznać te transakcje za błędne.

  • Podczas wtorkowej sesji na NYSE akcje setek spółek doświadczyły niespotykanej zmienności 
  • Najprawdopodobniej program obsługujący arkusz zleceń doznał usterki, która rzuciła kurs wielu spółek na kolana 
  • NYSE zapowiada cofnięcie transakcji po cenie odbiegającej od rynkowej, a to nie podoba się części inwestorów 
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

NYSE i poważna wpadka wizerunkowa

Chwilę przed tym, jak na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) zabrzmiał pierwszy dzwonek, wykresy ponad 250 spółek zalały się czerwienią.

R.J. Grant zajmujący się zawodowo akcjami Morgan Stanley w banku inwestycyjnym KBW doznał szoku, gdy w ciągu minuty otrzymał osiem alarmów cenowych jednocześnie, informujących go, że cena spadła o ponad 10%. Choć firma, w której pracuje, nie miała żadnych dużych zamówień na te akcje i tak została zalana telefonami od klientów, analityków i pracowników, pytających co się dzieje.

– Nigdy czegoś podobnego nie widziałem. To było dzikie, wiedzieliśmy, że coś jest nie tak. Pytanie, czy to tylko wina systemu, czy my o czymś jeszcze nie wiemy – powiedział Grant.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Mowa o sytuacji, w której walory Morgan Stanley, zamknęły poniedziałkową sesję na poziomie 97,13 USD, a już podczas wtorkowego pre-market oraz otwarcia spadły o blisko 13% do poziomu 84,93 USD, po czym szybko z minuty na minutę odrabiały stratę.

– Dobrze, że ceny wróciły do normy tak szybko. Obawiam się, że gdyby trwało to dłużej, szaleńczy pęd ludzi spowodowałby ogromne straty – dodał Grant.

Bossa

Cały dramat rozegrał się głównie przed otwarciem rynku, a gdy zabrzmiał dzwonek, sytuacja wracała do normy, co nie przeszkodziło jednak na wyrysowanie zdumiewających świec dziennych wielu akcji:

Akcje Morgan Stanley Źródło: TradingView
Akcje Morgan Stanley Źródło: TradingView

Podobnie wyglądały w tym dniu akcje Wells Fargo (WFC), które po spadku o 15% z 45 USD do 38 USD, zakończyły dzień niewielką wyprzedażą.

Akcje Wells Fargo Źródło: TradingView
Akcje Wells Fargo Źródło: TradingView

W trakcie sesji NYSE wydała oświadczenie, zgodnie z którym za błąd odpowiedzialny był błąd w systemie odpowiadającym za arkusz zleceń. To na jego podstawie cena przeszło 250 spółek została ekstremalnie zaniżona.

SEC wszczął już postępowanie wyjaśniające, w spawie powodów awarii, a giełda zadeklarowała, że jeśli ktokolwiek zdołał zakupić akcje po cenie znacznie niższej od rynkowej, zostaną one cofnięte i uznane nieważne.

Wstępne oświadczenie NYSE
Wstępne oświadczenie NYSE

Taka sama zasada ma odnosić się do osób wyrzuconych z pozycji korzystających z lewarowanych instrumentów.

– Takie zdarzenia są niezwykle rzadkie. Dokładnie analizujemy całą aktywność z wczorajszego dnia, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i rzetelności naszych systemów. Zakończyliśmy dzień normalnym zamknięciem rynku i oczekujemy regularnego otwarcia w środę – powiedział dyrektor operacyjny NYSE Michael Blaugrund.

Spada zaufanie do tradycyjnych giełd

Wczorajszy błąd uruchomił lawinę komentarzy, a także podbił emocje związane z trwającym na Wall Street sezonem wynikowym. Dziesiątki największych amerykańskich spółek odnotowały wczoraj zmienność rzędu 25 punktów procentowych w ciągu zaledwie kilku minut, co spotkało się z oburzeniem inwestorów indywidualnych.

Wykresy 15 minutowe dla akcji MCDonalds oraz Morgan Stanley z dnia 24.01.2023 r. Źródło: TradingView
Wykresy 15 minutowe dla akcji MCDonalds oraz Morgan Stanley z dnia 24.01.2023 r. Źródło: TradingView

– Oto dowód, aby już nigdy nie używać zleceń rynkowych – napisał na Twitterze użytkownik, Tony Battista, współgospodarz programu tastyliveshow, animator giełdy CBOE.

– Widzicie już, dlaczego NIE używam zleceń rynkowych, zwłaszcza na otwarciu sesji – dodał użytkownik Finite Stuff.

Choć ilość akcji, którymi handlowano po cenach odbiegających od rynkowych, stanowiła jedynie niewielki ułamek zwykłego dziennego wolumenu, w spółkach takich jak McDonald’s i Verizon Communications Inc. kilka tysięcy akcji zostało sprzedanych po cenach znacznie wyższych lub niższych od ostatniej transakcji.

Z kolei w przypadku Nike Inc., czy Exxon Mobil Corp. nastąpił ruch akcji o wartości milionów dolarów.

Podobne zakłócenia miały już miejsce w przeszłości, w której awarie komputerów prowadziły do nagłych zakłóceń cen. Rzecznik SEC stwierdził, że agencja przygląda się sprawie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykuł550 tys. zł zysku jednego dnia. Rafał Zaorski na fali stawia 60 mln na spadek DAX40
Następny artykułZarządzanie ryzykiem jako dominanta sukcesu na rynku – webinar dziś o 20:00!
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.