Naga Markets

NXT – co to jest?

NXT często nazywana jest kryptowalutą drugiej generacji. Jej historia sięga września 2013 roku, kiedy użytkownik Bitcointalk.org ukrywający się pod pseudonimem BCNext stworzył wątek w którym prosił innych członków forum o niewielkie dotacje na stworzenie nowej kryptowaluty. Proces pozyskiwania kapitału zakończył się 18 listopada, a pierwszy blok nowego coina został stworzony już sześć dni później. Wówczas 1 mld Nxtcoin został rozdzielony pomiędzy 73 inwestorów biorących udział w ICO.

NXT cenaNXT Notowania
Next to waluta stworzona w języku Java i oparta o Proof of Stake co oznacza, że posiadanie większej ilości NXT zwiększa szanse na pozyskanie kolejnego bloku. Ze względu na ten fakt kolejne bloki mogą być pozyskiwane na tak prostych maszynach jak niewielkie Raspberry Pi. Brak potrzeby dysponowania ogromną mocą obliczeniową potrzebną do wydobywania kolejnych bloków przekłada się na znacznie większą ekologiczność pozyskiwania kryptowaluty. Mniejsza moc obliczeniowa równa się bowiem mniejszemu zapotrzebowaniu na prąd. Zwolennicy NXT żartobliwie stwierdzają, że korzystając z kryptowaluty dbają o środowisku w przeciwieństwie do posiadaczy BTC, których koparki pod koniec 2017 roku pochłaniały więcej energii niż większość Afryki.

Ekosystem NXT

Struktura NXT wybiega daleko poza klasyczną kryptowalutę. Blockchain Nextcoin działa również jako:

rynek wymiany – korzystający z NXT mogą kupować i sprzedawać dobra fizyczne jak i usługi bezpośrednio z poziomu portfela kryptowaluty. Dzięki braku pośrednika ceny oferowanych przedmiotów powinny być bardziej konkurencyjne niż w innych miejscach. Jednak na początku 2018 roku liczba aktywnych aukcji wciąż była dość mała:

źródło: www.nxtplatform.org

zdecentralizowany parkiet giełdowy – dzięki wykorzystaniu blockchain użytkownicy NXT mają dostęp do bezpiecznej i szybkiej platformy wymiany różnorakich aktywów finansowych (od Bitcoina po ziarna kawy).

źródło: www.nxtplatform.org

chmura danych – Blockchain Next poza pełnieniem roli archiwum dokonanych transakcji może również służyć jako bezpieczne miejsce przechowywania danych. Jak zapewniają twórcy, platforma umożliwia magazynowanie danych w dowolnej formie. Jednak najważniejszą cechą NXT jest możliwość stworzenia trwałej i niezmiennej sygnatury dokumentu, która pozwala na umieszczenie w łańcuchu bloków dokumentów posiadających moc prawną.

AVA Trade
źródło: www.nxtplatform.org

system głosowania – kolejną cechą wyróżniającą Next jest możliwość przeprowadzania głosowań wykorzystując do tego łańcuch bloków. Użytkownicy mogą stworzyć zarówno proste ankiety mające na celu zmierzenie opinii publicznej czy wybraniu kandydata na odpowiednie stanowisko jak również zatwierdzać bądź odrzucać pojedyncze transakcje w ramach sieci. System głosowania jest więc jednym z narzędzi kontroli całego ekosystemu.

Ponad to Nextcoin zapewnia zupełną anonimowość osób z niego korzystających. Platforma umożliwia wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości, które odczytać może jedynie jej odbiorca. Dodatkowo, w ekosystemie Next zaimplementowano mechanizm coin shuffling całkowicie uniemożliwiający i tak trudne wyśledzenie stron transakcji kryptowalutą. Wykorzystując specjalne algorytmy platforma miesza przesyłane przez użytkownika A środki z innymi, tworząc losową strukturę transakcji, które docelowo trafiają do portfela użytkownika B. Anonimowość ma jednak swoją cenę – transakcje wykorzystujące mechanizm mieszania będą trwały nieco dłużej niż przeprowadzane w sposób tradycyjny.

Mining NXT

Kryptowaluta już została wydobyta i jej podaż ograniczona jest do 1 000 000 000 jednostek. Użytkownicy zamiast tradycyjnego wydobycia monet za pomocą kart graficznych czy specjalnych urządzeń są wynagradzani na podstawie liczby posiadanych NXT (wspomniany już w pierwszym akapicie proof of stake). Proces wydobycia (forging) klarownie przedstawia poniższe wideo (podstawowy angielski wymagany):

SpecyfikacjaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro od easyMakrets 8-12.01.2018
Następny artykułDywidenda = zysk? Drugi rok udowadniamy, że warto!
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here