Naga MarketsNWZ Getin Holding zdecyduje 21 XII o obniżeniu kapitału zakład. do 18,98 mln złWarszawa, 24.11.2021 (ISBnews) – Akcjonariusze Getin Holding zdecydują o obniżeniu kapitału zakładowego do 18,98 mln zł z 759,07 mln zł poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji do 0,1 zł z 4 zł w celu przeniesienia kwoty 550,34 mln zł do kapitału zapasowego oraz wypłaty akcjonariuszom 189,77 mln zł dywidendy, wynika z projektów uchwał na nadzwyczajne walne zgromadzenie, zwołanego na 21 grudnia.

“Obniża się kapitał zakładowy spółki o kwotę 740 092 633,8 zł, to jest z kwoty 759 069 368 zł do kwoty 18 976 734,2 zł. Obniżenie kapitału zakładowego spółki następuje poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji o kwotę 3,9 zł to jest z kwoty 4 zł kwoty 0,1 zł” – czytamy w projekcie uchwały.“Obniżenie kapitału zakładowego następuje: 1) w celu wypłaty na rzecz akcjonariuszy kwoty 189 767 342,00 zł z tytułu obniżenia kapitału zakładowego oraz 2) w celu przeniesienia wynikającej z obniżenia kapitału zakładowego spółki kwoty 550 325 291,8 zł do kapitału zapasowego spółki, aby kwoty przeniesione z obniżenia kapitału zakładowego mogły zostać przeznaczone na pokrycie ewentualnych, przyszłych strat spółki, a ponadto, by stworzyć warunki do wypłaty w przyszłości środków na rzecz akcjonariuszy z kapitału zapasowego w części, w jakiej kapitał ten został utworzony z zysków spółki” – czytamy także.

Jak podano w uzasadnieniu, spółka od dłuższego czasu realizuje projekty sprzedaży aktywów zagranicznych, które dotychczas umożliwiły spłatę zobowiązań, ponadto przyczyniły się do akumulacji środków finansowych spółki.

“W opinii zarządu, w obecnej sytuacji spółka nie posiada istotnych kapitałochłonnych inwestycji lub wymogów regulacyjnych, które wymuszałyby utrzymywanie tak znaczących kapitałów własnych. Niezależnie od powyższego, skomplikowana sytuacja reputacyjna jest przeszkodą dla prowadzenia działalności w biznesie regulowanym. Dlatego zarząd podjął decyzję o zwróceniu się do akcjonariuszy z projektem obniżenia kapitału zakładowego spółki” – czytamy w uzasadnieniu.

Jak podkreślono, zmniejszenie wartości nominalnej akcji o kwotę 3,9 zł do kwoty 0,1 zł oznacza, że akcje spółki nie będą podlegały umorzeniu, jedynie zmniejszy się ich wartość nominalna.

Przeniesienie kwoty 550 325 291,8 zł z obniżenia kapitału zakładowego do kapitału zapasowego stanowi formę przygotowania warunków do urzeczywistnienia w przyszłości potencjalnego transferu do akcjonariuszy kolejnych nadwyżek finansowych spółki, zaznaczono. Konieczna jest do tego modyfikacja struktury kapitałów własnych spółki, co leży w kompetencji walnego zgromadzenia.

“W przedstawionej uchwale proponuje się jedynie utworzenie tymczasowego kapitału rezerwowego na okres przed przekazaniem do kapitału zapasowego części kwot z obniżenia kapitału zakładowego. Kapitał rezerwowy ulegnie zniesieniu po przekazaniu kwot z obniżenia do kapitału zapasowego po upływie terminu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obniżenia kapitału zakładowego” – czytamy także.

Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw notowania | akcje allegro | blik co to | sp500 index | lotos kurs akcji | mercator kurs | oncoarendi akcje prognozy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here