Naga Markets

NWZ BOŚ wyraziło zgodę na program ugód dot. kredytów CHF, realizacja od 31 IWarszawa, 08.12.2021 (ISBnews) – Akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) wyrazili zgodę na realizację programu ugód z klientami posiadającymi kredyty walutowe, zabezpieczone hipotecznie, wynika z uchwał podjętych przez nadzwyczajne walne zgromadzenie. Program ugód rozpocznie się 31 stycznia 2022 r., a jego szacunkowe koszty nie powinny przekroczyć 400 mln zł, podał bank.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, możliwość zawarcia ugody dotyczy osób, które posiadają w BOŚ umowy kredytu zabezpieczone hipotecznie, denominowane w walucie obcej lub indeksowane do waluty obcej, podano.“Realizacja ugód odbywać się będzie w wariancie zaproponowanym przez przewodniczącego KNF. Oznacza to, że dany kredyt zostanie przeliczony tak, jakby od początku był brany w złotych, a nie w walucie obcej” – podał bank w komunikacie.

Od 31 stycznia 2022 r. zainteresowani klienci będą mogli składać wnioski online o mediacje, by następnie, po spotkaniach z mediatorem i bankiem, zawrzeć ugodę. O szczegółach organizacyjnych programu bank poinformuje klientów z odpowiednim wyprzedzeniem przed jego rozpoczęciem, podano także.

“Bank Ochrony Środowiska pracował nad programem ugód od wielu miesięcy. Jesteśmy do niego w pełni przygotowani zarówno od strony operacyjnej, jak finansowej – rezerwy na pokrycie kosztów ugód zostały zawiązane już w 2020 r. Decyzja akcjonariuszy BOŚ o przystąpieniu do programu ugód nie odbije się zatem na bieżącej działalności banku i jego wynikach” – powiedział prezes Wojciech Hann, cytowany w komunikacie.

BOŚ na tle rynku ma jeden z najmniejszych portfeli kredytów frankowych. Na koniec III kwartału 2021 r., po odjęciu rezerw, jego wartość wynosiła 776 mln zł netto. Rezerwy obecnie wynoszą 415 mln zł, czyli 48% portfela kredytów frankowych brutto. To najwyższy wskaźnik pokrycia rezerwami w całym sektorze, zaznaczono.

Na koniec III kwartału 2021 r. BOŚ był pozwany w 582 sprawach związanych z kredytami walutowymi, a łączna wartość sporów sięgała niemal 168 mln zł. Obecnie, według wyliczeń banku, miesięcznie przybywa około 30 nowych spraw.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here