Naga Markets

Nvidia zyskała już 165% w 2023 roku. Co sprawiło, że spółka stała się liderem wyścigu AI?Akcje Nvidii wzrosły w miniony czwartek o 30%, dodając tym samym prawie 200 miliardów dolarów do swojej wartości rynkowej po tym, jak firma podzieliła się oszałamiającymi prognozami przychodów dla swoich chipów GPU wykorzystywanych do sztucznej inteligencji. Czy spółka zdoła kontynuować wzrosty w nadchodzących kwartałach?

Nvidia zyskała w bieżącym roku już ponad 165%. Co sprawiło, że spółka wyprzedziła swoją konkurencję?

Do tej pory w 2023 r. akcje spółki wzrosły o 165%, a niektórzy ekonomiści uważają, że jest jeszcze dużo miejsca na dalsze wzrosty. Analitycy z Wall Street pospiesznie podnieśli w czwartek swoje ceny docelowe dla Nvidii, gdzie część z nich sięgnęła nawet poziomu 500 dolarów za akcję. Spółka zakończyła piątkową sesję na poziomie 389 dolarów. Co sprawiło, że Nvidia tak szybko wyprzedziła swoja konkurencję?







Firma została założona 30 lat temu i początkowo koncentrowała się na grach video, podczas gdy obecnie sprzedaje „współczesne złoto” w postaci chipów wykorzystywanych przez sztuczną inteligencję.

Ponad dekadę temu współzałożyciel i CEO Jensen Huang zrozumiał, dokąd zmierza rynek, więc Nvidia zainwestowała miliardy dolarów nie tylko w krzem, ale także w oprogramowanie. Jensen zdołał przewidzień rynkowy trend, zanim jeszcze się zmaterializował co sprawia, że jest prawdziwym wizjonerem – powiedział w piątek portalowi Insider Ted Mortonson, analityk technologiczny w firmie Baird.

Notowania Nvidia, wykres 5 lat, źródło: Stooq.pl
Notowania Nvidia, wykres 5 lat, źródło: Stooq.pl

Mortonson podkreślił sukces procesora graficznego H-100 firmy Nvidia, który został wydany w zeszłym roku. Według niego, H-100 umożliwił “skok w szkoleniu, wnioskowaniu, w zasadzie generatywnej sztucznej inteligencji” i to właśnie ten konkretny układ pozwolił chatbotowi ChatGPT na wielki debiut w listopadzie ubiegłego roku.

Spółka nie ma sobie równych w zakresie sztucznej inteligencji

Podczas gdy Nvidia ma pod ręką najlepszy chip do zasilania możliwości sztucznej inteligencji, posiada również odpowiednie oprogramowanie i zapas krzemu, aby utrzymywać swoją konkurencyjność na globalnym rynku.

Mają cały stos krzemowy wykorzystywany przy AI. Są to w zasadzie trzy komponenty. Mają najbardziej zaawansowany procesor graficzny, zaawansowaną sieć wbudowaną w krzem, a teraz opracowują nowy procesor – wyjaśnił Mortonson.


TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Innymi słowy, Nvidia jest kompleksowym dostawcą tego, czego firmy potrzebują do realizacji swoich ambicji w zakresie sztucznej inteligencji. Kontrolują cały ekosystem, zarówno po stronie sprzętu, jak i oprogramowania, podobnie jak Apple ze swoim iPhone’em i systemem iOS.

Kiedy połączysz wszystkie te rzeczy razem, jest to zintegrowany, niezwykle potężny silnik sztucznej inteligencji. I są o lata przed kimkolwiek innym – powiedział Mortonson, podkreślając rozwój oprogramowania CUDA firmy Nvidia, który znacznie wyprzedza jej najbliższą konkurencję.

Jensen Huang niczym Elon Musk

Morton był przekonany, że sukces firmy jest wynikiem dalekowzroczności Huanga, porównując go do innych ikon technologii, takich jak Elon Musk. Podkreślił, że jego wiedza specjalistyczna w zakresie procesorów graficznych doprowadziła go do poziomu, który zasadniczo umożliwia wykorzystanie AI w każdej branży. To sprawia, że Huang może przejść do historii jako jeden z największych wizjonerów.

Analityk kapitałowy Angelo Zino z CFRA powiedział Insiderowi, że głęboka historia Nvidii w zakresie wiedzy GPU i jej obecna kontrola nad rynkiem centrów danych GPU oznacza, że będzie ona nadal liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Naszym zdaniem Nvidia będzie największym zwycięzcą obecnego wyścigu. Jest wynalazcą procesorów graficznych, wynalezionych w 1999 roku. Posiadają ponad 95% udziału w rynku GPU w przestrzeni centrów danych – podkreślił Zino.

Podczas gdy procesory, opracowane głównie przez Intela i do pewnego stopnia AMD, nie są w stanie obsłużyć dużej mocy obliczeniowej niezbędnej do uruchomienia sztucznej inteligencji, układy GPU Nvidii nie mają sobie równych.

Z biegiem lat ludzie zdali sobie sprawę, że układy GPU są w stanie rozwiązać niektóre z najtrudniejszych problemów obliczeniowych… a Huang miał wizję, że w końcu to nastąpi – dodał Zino.

Analityk kapitałowy w dalszej części rozmowy powiedział, że popyt na procesory graficzne będzie dla Nvidii ogromnym rynkiem, na którym będzie mogła działać, i to nie tylko w swojej podstawowej działalności obejmującej gry oraz centra danych, ale także w autonomicznych pojazdach i wielu innych technologiach.

Sposób, w jaki współpracują z tymi firmami, jest nieoceniony i stanowi ważny powód, dla którego uważamy, że prawdopodobnie utrzymają udział w rynku na poziomie powyżej 90% w dającej się przewidzieć przyszłości – podsumował Zino.

CEO Nvidii uważa, że firmy powinny zapoznać się z AI jeśli nie chcą pozostać w tyle

Jensen Huang wygłosił w sobotę przemówienie inauguracyjne, w którym stwierdził, że nowa technologia zmieni krajobraz korporacyjny oraz każdą znaną nam pracę. Dodał, że firmy i osoby prywatne powinny zapoznać się ze sztuczną inteligencją lub zaryzykować przegraną.

Zwinne firmy wykorzystują wykorzystają sztuczną inteligencję i wzmocnią swoją pozycję. Firmy mniej sprawne upadną. Podczas gdy niektórzy martwią się, że sztuczna inteligencja może odebrać im pracę, tak naprawdę zrobi to ktoś, kto jest ekspertem dziedzinie AI – powiedział CEO studentom kończącym National Taiwan University w Tajpeju.

Huang wygłosił również, że technologia, która pod koniec ubiegłego roku została wprowadzona do powszechnej świadomości, będzie wykorzystywana do zwiększania wydajności pracowników w wielu różnych branżach, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy, które nigdy nie istniały. CEO Nvidii powiedział studentom, aby szybko stworzyli coś nowego w erze sztucznej inteligencji lub zaryzykowali pozostanie w tyle.

W ciągu 40 lat stworzyliśmy PC, Internet, urządzenia mobilne, chmurę, a teraz erę AI. Co ty stworzysz? Cokolwiek to będzie, biegnij za tym tak jak my. Biegnij, nie idź. Albo biegniesz po jedzenie, albo uciekasz przed staniem się jedzeniem – podsumował Huang.

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.