Naga MarketsNvidia wygrywa w sądzie. Chodzi o sprzedaż sprzętu do kopania kryptowalut o wartości 1 mld dol.Trzyletni proces sądowy oskarżający firmę Nvidia o “fałszywe przedstawienie 1 miliarda dolarów w sprzedaży” sprzętu do wydobywania kryptowalut w okresie hossy z przełomu 2017 i 2018 roku zakończył się na początku marca, a sędzia sądu okręgowego w Kalifornii wydał orzeczenie na korzyść producenta podzespołów GPU.

  • Czołowy producent procesorów graficznych Nvidia świętuje po tym, jak sędzia unieważnił pozew oskarżający ją o wprowadzanie inwestorów w błąd poprzez “zaniżanie” sprzedaży procesorów graficznych górnikom kryptowalut.
  • Notowania spółki Nvidia silnie rosły wraz z aprecjacją cen bitcoina w kolejnych latach
  • Obecnie spółka podaje, że dzięki koparkom kryptowalutom może zarobić 50 mln dol. w pierwszym kwartale br.

Kopanie kryptowalut i pozew sądowy przeciwko spółce Nvidia. Werdykt po 3 latach

Pozew zarzucał Nvidii wprowadzenie w błąd inwestorów poprzez zawyżenie popytu ze strony graczy jako ich głównej grupy odbiorców. Zgodnie z podsumowaniem dokumentów sądowych, sędzia Haywood Gilliam przychylił się do wniosku Nvidii o oddalenie pozwu na podstawie zeznań świadków – byłych pracowników Nvidii – którzy nie byli w stanie wykazać, że producent działał ze “świadomą lekkomyślnością”, nie ujawniając, że znaczna część jego przychodów w 2017 i 2018 roku pochodziła ze sprzedaży koparek kryptowalutowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Głównym powodem w sprawie jest Ironworkers Local 580 Joint Fund, plan świadczeń pracowniczych, który zainwestował w akcje firmy Nvidia. Twierdził on, że działa również “w imieniu wszystkich innych”, którzy zakupili akcje Nvidii między 10 maja 2017 r. a 14 listopada 2018 r.

Powodowie powoływali się na raporty Prysm Group i RBC Capital Markets, które twierdziły, że Nvidia zaniżała od 1,13 mld dol do 1,35 mld dol w sprzedaży sprzętu związanego z wydobywaniem kryptowalut.

W marcowym postanowieniu sędzia Gilliam oczyścił firmę Nvidia z zarzutów, pisząc w swoim orzeczeniu, że “nie wystarczy twierdzić, że gry były główną działalnością pozwanych”. Sędzia odrzucił również inne argumenty powoda dotyczące naruszenia praw papierów wartościowych, oddalając sprawę bez możliwości apelacji:

Aby wykazać, że jakikolwiek brak świadomości musiał być lekkomyślny, Powodowie muszą przedstawić fakty, które odzwierciedlają pewien stopień celowego lub świadomego wykroczenia – komentował sędzia Gilliam.

Nvidia doświadczyła szybkiego wzrostu w drugiej połowie 2017 roku i pierwszej połowie 2018 roku. Jednak jej akcje spadły o prawie 30% po tym, jak firma ogłosiła przewidywany spadek przychodów pod koniec 2018 roku. Wywołało to oskarżenia, że Nvidia nie poinformowała odpowiednio inwestorów, że znaczna część jej zarobków pochodziła ze sprzedaży procesorów graficznych związanych z wydobyciem kryptowalut.

Historyczna wartość akcji spółki Nvidia (wykres świecowy) oraz zmiana cen bitcoina w czasie (wykres liniowy). Źródło: Tradingview.com

W ciągu następnych lat Nvidia stała się siłą napędową w rozwoju górnictwa GPU. 25 lutego dyrektor finansowy Nvidii, Collette Kress, powiedziała, że spodziewa się, iż do końca pierwszego kwartału 2021 roku firma sprzeda sprzęt górniczy o wartości 50 milionów dolarów.

Spółka pod koniec lutego ogłaszała rekordowe wyniki za czwarty kwartał, znacznie przewyższając przewidywania analityków ze wzrostem zysku na akcję o 51% rok do roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie pgnig | cd projekt kurs | biomed-lublin gpw | mercator kurs | mrc notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here