Naga Markets

Nvidia oraz Hern z Izby Reprezentantów podnoszą nastroje rynkoweTematem numer jeden dzisiejszej sesji była bez wątpienia Nvidia, której wyniki wyraźnie przebiły oczekiwania analityków. Wobec rajdu utrzymującego się dookoła sfery sztucznej inteligencji (AI), cały sektor spółek technologicznych odnotowuje dzisiaj wzrosty. Na czele stoi oczywiście wcześniej wspomniana Nvidia, której akcje od października 2022 roku zyskały astronomiczne 400% i w chwili obecnej wchodzi ona na 5 miejsce najwyżej wycenianych amerykańskich spółek giełdowych.

Nvidia przebiła oczekiwania analtyków

Temat limitu zadłużenia schodzi dzisiaj na dalszy plan, niemniej i w tej materii poznaliśmy dzisiaj kilka nowych wiadomości. Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zakomunikował, że negocjatorzy dokonali pewnego progresu w negocjacjach, niemniej wciąż jest sporo problemów w porozumieniu dotyczącym limitu zadłużenia. Na ten moment jedno jest pewne, nie wszystkie strony negocjacji będą szczęśliwe z finalnego kształtu porozumienia.McCarthy zapewnia jednak, że USA nie będą musiały ogłaszać technicznego bankructwa. Tuż przed zakończeniem sesji w Europie dużo bardziej pozytywnego tonu dostarczył Kevin Hern, członek Izby Reprezentantów z ramienia Republikanów, który oświadczył, że porozumienie może zostać osiągnięte do jutrzejszego popołudnia.

Rynek papierów dłużnych na ten moment jednak bardziej skłania się w stronę awersji do ryzyka. Rentowności obligacji mocno zyskują, co kładzie dużą presję na amerykańskie papiery dłużne, które i tak tracą dzisiaj na fali możliwego obniżenia ratingu kredytowego USA z najwyższego AAA.

Nieco kojącego tonu dodają napływające dane makro z amerykańskiej gospodarki. Rewizja danych PKB zaskoczyła w górę, co szło w parze z mniejszą ilością wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

W Polsce inwestorzy skupili się przede wszystkim na raporcie kwartalnym PKN Orlen, który mimo rekordowego wydźwięku, wskazuje, że perspektywy spółki na drugą część roku malują się w nieco ciemniejszych kolorach. Rynek wycenia scenariusz recesji, która może poważnie uderzyć w popyt na ropę.

W takiej sytuacji wyniki finansowe Orlenu prawdopodobnie nie wykażą się na nie bardzo wysoką odpornością. Raport za Q2 ma przynieść spory spadek przychodów oraz zysku operacyjnego, za co mają odpowiadać m.in.: spadek kursu ropy BRENT oraz mniejsze marże rafineryjne i petrochemiczne.

Wall Street rozpoczęło dzisiejszą sesję wyraźnie wyżej, jednakowo część wzrostów została już zanegowana. Pod największą presją po raz kolejny znajdują się najmniejsze spółki, których benchmark Russell 2000 traci ponad 1%. Na rynkach w Europie nastroje wydają się relatywnie mieszane, niemniej i tutaj odczuwalna jest nasilająca się presja spadkowa. WIG20 traci tuż przed zakończeniem sesji 0,76%, a niemiecki DAX traci ponad 0,21%.

Autor: Mateusz Czyżkowski, Analityk Rynków Finansowych XTB

Autor poleca również: Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 25 maja 2023 r.
Następny artykułKurs dolara powrócił dzisiaj w rejon 4,20 zł. Amerykańska waluta kontynuuje rajd
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.