Naga MarketsMechanizm ustanawiania konsensusu za pomocą algorytmu Proof of Stake (PoS) – gdzie zdolność do zatwierdzania transakcji uzależniona jest od ilości posiadanych monet – czyli udziałów (ang. „stake”), został opracowany jako alternatywa dla konkurencyjnego rozwiązania – Proof of Work (PoW) – gdzie nowe bloki wydobywane są przez minerów (zwanych też „górnikami” lub „kopaczami”), w wyniku dokonywania skomplikowanych obliczeń z zastosowaniem wyspecjalizowanego sprzętu. Ostatnio społeczność krypo obiegła wiadomość, iż znany pod pseudonimem Sunny King deweloper, który opracował pierwszą kryptowalutę opartą na PoS – Peercoin, chce dodać do układanki komponent sprzętowy i wynieść cały algorytm, a wraz z nim technologię blockchain, na nowy, wyższy poziom.


Co proponuje King?

Propozycja Kinga na pierwszy rzut oka brzmi dość kontrowersyjnie, gdyż jednym z głównych motywów przyświecających twórcom PoS było odejście od energochłonnego i skomplikowanego sposobu osiągania konsensusu jakim jest tradycyjne wydobywanie z wykorzystaniem głównie wyspecjalizowanych jednostek ASIC. Na PoS bazują m.in. znane powszechnie krypto projekty takie jak EOS, Tezos, Neo czy Cardano. Jednak, zdaniem Kinga, przekształcenie algorytmu PoS w taki sposób, że do zatwierdzania transakcji wykorzystywany będzie zaawansowany osprzęt, zapewni znaczne zwiększenie przepustowości sieci pod kątem szybkich transakcji. System nazywa się „Supernode Proof of Stake” (SPoS) – czyli PoS oparty o superwęzły. Jest on zbliżony do tzw. delegowanego PoS (Delegated Proof of Stake – DPoS) pod tym względem, że umożliwia tworzenie staking pools. Dzięki temu uproszczeniu ma ulec proces tworzenia i utrzymywania blockchainów. Koncepcję Kinga dla PoS odzwierciedla dobrze jego ostatnia wypowiedź dla serwisu CoinDesk:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Konsensus bazujący na PoS został stworzony specjalnie w jednym celu: by umożliwić nadejście ery, w której będą mogły działać niezależnie miliony lub nawet więcej blockchainów przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz zasadniczo bez zapotrzebowania na energię.”

Stworzona przez niego w 2012 roku pierwsza krytowaluta bazująca na PoS – Peercoin, zaś niedługo potem kolejna – Primecoin, na początku przyciągnęły dużo uwagi w branży krypto. W 2013 Vitalik Buterin nazwał Kinga „najbardziej oryginalnym deweloperem z dziedzinie altcoinów.” Jednakże po tym jak King opuścił zespoły stojące za tymi projektami, straciły one na znaczeniu.

Projekt VEE

Realizacją wizji Kinga jest wdrażany pod jego kierownictwem krypto projekt bazujący w Hong Kongu, noszący nazwę Virtual Economy Era (VEE). Zadaniem VEE jest zwiększenie adopcji blockchaina oraz ułatwienie jego implementacji poprzez optymizację technologii przechowywania danych. Uruchomienie projektu planowane jest na 17 września, zaś jego ekosystem ma bazować na tokenie o nazwie VEE coin. Ambicją Kinga jest sprawienie, by blockchainy były tak łatwe w użyciu, jak bazy danych. Według informacji krążących w ramach grupy na komunikatorze Telegram, projekt chce zebrać kwotę 18.000 BTC (ok. 120 mln USD) w ramach dystrybucji prywatnej w zamian za tokeny VEE.

Zobacz również: Kompletny przewodnik po masternodach

SPoS jako rozwiązanie dla problemu cold-stakingu

Nowa technologia ma rozwiązać także problem tzw. cold-mintingu (zwanego też cold-stakingiem) – czyli w jaki sposób stakować (tzn. udostępniać do generowania bloków) posiadane przez siebie aktywa, a jednoczenie przechowywać je bezpieczne w trybie offline. Powstała obawa, czy przesłanie udziału osobie trzeciej nie doprowadzi do powstania scentralizowanych pooli w postaci ogromnych węzłów. Zdaniem Kinga problem ten rozwiąże zastosowanie odpowiedniego sprzętu bazującego na specjalnym algorytmie, którego rola przypominać będzie częściowo układy ASIC stosowane do wydobywania bitcoina. Wykorzystywany kod ma zapewnić także bezpieczeństwo sieci oraz równe prawo głosu wśród superwęzłów.  Czy nowa technologia opracowana przez twórcę PoS okaże się być nowym rozdaniem w branży krypto? Dopóki nie zobaczymy konkretnych implementacji (a wcześniej nie uzyskamy bardziej szczegółowych informacji), trudno jednoznacznie ocenić.

Zobacz również: Przewodnik po wydobywaniu bitcoinaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here