Naga MarketsMężczyzna z kapturem na głowie i logiem Bitcoina zamiast twarzy wskazuje na symbol dolara amerykańskiegoWedług wstępnych ustaleń na wolności jest nowy wirus ransomware, który atakuje górników wydobywających Bitcoiny. Szkodliwy program o nazwie H-Ant zainfekował już tysiące koparek Antminer w Chinach. Jak donoszą poszkodowani wirus wymaga wpłaty ogromnego okupu (10 BTC). W przeciwnym razie nie tylko niemożliwe jest dalsze kopanie Bitcoinów, ale złośliwe oprogramowanie grozi nawet… podpaleniem domu!


Zobacz również: Zmienność na Bitconie spadła o… 98%! Co dalej?

Zapłać, infekuj innych albo licz się z ogromnymi stratami

Niebezpieczny wirus H-Ant jest przeznaczony głównie do atakowania koparek marki Antminer. Po raz pierwszy odkryty został przez ekspertów od bezpieczeństwa cybernetycznego w sierpniu 2018 roku, ale szkodliwe oprogramowanie nie było powszechne aż do dziś. H-Ant może zaatakować modele S9, T9, a nawet L3. Pojawiły się również doniesienia o zainfekowaniu górników Avalonu.

matrix, cyberZgodnie z zeznaniami poszkodowanych, gdy koparka zostanie zarażona wirusem H-Ant, natychmiast hamuje i przestaje wydobywać kryptowaluty. Następnie, jeśli właściciel podłączy urządzenie do ekranu LCD, pojawia się ekran niczym ze sceny Matrixa i notatka w języku chińskim i angielskim:

Jestem H-Ant. Będę atakował twojego Antminera dopóki nie rozprzestrzenisz zainfekowanej maszyny. Mogę również wyłączyć wentylator w twojej koparce, co doprowadzi do jej przegrzania i zapłonu, a to z kolei może doprowadzić do pożaru w całym domu – brzmi komunikat wirusa H-Ant.

Kliknij przycisk „pobierz aktualizację”, która będzie zawierać numer ID i zainstaluj ją na swojej koparce. Możesz wtedy przystąpić do zarażania innych koparek lub możesz także zapłać 10 Bitcoinów, a zaprzestaniemy dalszego ataku – dodano.

Zgodnie z ustaleniami, wirus jest oparty na systemie Linux i dość łatwo można go znaleźć w plikach oprogramowania koparek krypto-górniczych.

Chciwy traci dwa razy?

Według Jiang Zhuo’er, założyciela grupy Btc.top, wirus może pochodzić od anonimowego twórcy zajmującego się oprogramowaniem do „podkręcania” koparek, czyli zwiększania ich mocy obliczeniowych, a co za tym idzie wydajności. Na przykład podkręcenie w modelu Antminer S9 powoduje wzrost przetwarzanych terahashów z 13,5 na 18 TH/s.

Moim zdaniem haker celowo atakuje w Chinach, gdzie koncentrują się największe kopalnie bitcoinów. Myślę również, że chińscy górnicy nieumyślnie przyczynili się do rozprzestrzenienia wirusa zanim zdali sobie sprawę, że nieudolne podkręcanie sprzętu doprowadziło do jego zainfekowania – podkreślił Jiang podczas wywiadu.

Wirus H-Ant ma na swoim koncie m.in. wzięcie za zakładników 4000 koparek w jednej z chińskich firm zajmujących się krypto-górnictwem. Cały proceder zajął złośliwemu oprogramowaniu zaledwie… kilka minut.

Zobacz również: Grin – nowy „Bitcoin 2.0”podbija serca górników

Zgodnie z raportami cyberbezpieczeństwa, nawet jeśli wirus zatrzyma pracę koparki istnieją sposoby, aby się go pozbyć. Ofiara musi ponownie zainstalować kartę SD w urządzeniu wydobywczym i zainstalować nową wersję oprogramowania.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here