Naga MarketsHaker infekujący sprzętNowe złośliwe oprogramowanie udające plik z filmem z witryny torrentowej The Pirate Bay (TPB) podmienia adresy sieci Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) i w ten sposób kradnie kryptowaluty. Informację podał 12 stycznia magazyn “Bleeping Computer“.


Plik zawierający złośliwy kod stanowił zapis filmu “Dziewczyna w pajęczej sieci” – ostatniego przeboju kinowego, będącego kontynuacją “Dziewczyny z tatuażem”.

Nie wpadnij w pajęczą sieć!

Każdy, kto chciał w ten sposób obejrzeć hollywodzką produkcję, był narażony na utratę cyfrowych walut. W rzeczywistości złośliwe oprogramowanie podmieniało bowiem adresy portfeli kryptowalut na adresy należące do hakera. Zjawisko zachodziło, gdy użytkownicy korzystali z funkcji kopiowania i wklejania danych ze schowka na komputerach z systemem Windows. Podobne rozwiązanie cyber-przestępcy stosowali już wcześniej.

Bleeping Computer wskazuje na spryt hakerów:

“Ponieważ portfele są długim ciągiem losowych znaków, większość użytkowników prawdopodobnie nie zauważy różnicy między tym, co chcieli skopiować, a tym, co wkleili.”

Atak hakerów

Wzrost liczby ataków hakerskich związanych z kryptowalutami nabrał tempa w 2018 r. Co ciekawe, stało się to pomimo panującej na rynkach bessy. Do września liczba wykrytych ataków wzrosła o prawie 500 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pod koniec roku pisaliśmy m.in. o tym, jak portfel Electrum pozwolił hakerom ukraść ponad 200 bitcoinów o wartości około 750 000 USD. Do sieci Electrum hakerzy dodali bowiem zainfekowane serwery. Kiedy użytkownicy próbowali przesłać bitcoiny, otrzymywali wiadomości nakazujące im pobranie i zainstalowanie aktualizacji portfela. Podane linki prowadziły niczego nie podejrzewających użytkowników do strony GitHub hakera.

Jeszcze ciekawsze informację można wywnioskować z analizy Globalnego Wskaźnika Zagrożeń (Global Threat Index). Ponoć dynamicznie rośnie liczba ataków typu maleware dot. ukrytego kopania kryptowalut. Co więcej, okazuje się, że problem dotyczy coraz częściej iPhone’ów.

“Naukowcy z Check Point wykryli wzrost liczby ataków złośliwego oprogramowania dot. krypto-wydobycia o około 400% w stosunku do iPhone’ów. Wzrost odnotowano w ostatnich dwóch tygodniach września, kiedy to znacznie wzrosły ataki na użytkowników przeglądarki Safari ” – informację podała organizacja w swoim raporcie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here