Naga Marketsdanske-bank-logoPoniedziałek Jest zwykle dniem w którym planowany jest cały nadchodzący tydzień. Robimy to my w poniedziałkowych komentarzach makro, robią to również analitycy Danske Bank. Omawiają oni najważniejsze zeszłotygodniowe wydarzenia oraz zwracają uwagę na te, zaplanowane w ostatnim tygodniu kwietnia.


Najważniejsze wydarzenia ubiegłego tygodnia to przede wszystkim decyzje dwóch europejskich banków centralnych – Riksbanku oraz EBC. Szwedzi utrzymali swoją dotychczasową politykę monetarną, jednak zdecydowali się na rozszerzenie prowadzonego przez siebie programu skupu aktywów. Decyzja Riksbanku wskazuje na to, że bank pragnie prowadzić skup w nieco wolniejszym tempie niż dotychczas – zupełnie przeciwnie niż EBC. To z kolei wskazuje na to, że szwedzka gospodarka pozostaje silna co już przełożyło się na zmianę prognoz dotyczących inflacji czy wzrostu gospodarczego. W kolejnych tygodniach powinniśmy nadal obserwować aprecjację SEK:

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/SEK, wykres D1
EUR/SEK, wykres D1

Poruszając temat EBC, należy nadmienić, że Draghi nie zaskoczył w czwartek co przełożyło się na relatywnie niewielką reakcję EUR/USD. Prezes EBC pozostawił otwarte drzwi dla przyszłych obniżek stóp procentowych, co na razie przełożyło się na większy spokój inwestorów.

Skupienie rynku w tym tygodniu przełoży się z EBC na Fed, który już w tę środę podejmie decyzję o wysokości amerykańskich stóp procentowych. Analitycy Danske, podobnie jak większa część rynku nie przewidują żadnych zmian w dotychczasowej polityce Rezerwy Federalnej jednak możliwym jest większy ruch w dół na eurodolarze spowodowany większą aktywnością podmiotów spekulujących na USD.

W czwartek z kolei poznamy decyzję Bank of Japan, która zdaniem analityków Danske zakończy się kolejnym wyznaczeniem linii na piasku dla JPY i obniżką stóp o kolejne 20 pb.

USD/JPY jak na razie utrzymuje się powyżej wsparcia w okolicy 111,00
USD/JPY jak na razie utrzymuje się powyżej wsparcia w okolicy 111,00Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here