Naga MarketsW 2019 roku inwestorzy reagowali na cztery podstawowe tematy związane z geopolityką oraz działaniami monetarnymi banków centralnych. Wśród nich znalazł się Brexit, wojna handlowa, ruchy w wykonaniu FED i EBC oraz spowolnienie gospodarcze w różnych częściach świata. Zdaniem Davide Biocchiego analityka brokera Directa, scenariusz ten utrzyma się również w 2020 i obecny wzrost apetytu na ryzyko może być jedynie chwilowy. W dłuższym terminie nic nie zostało bowiem wyjaśnione, a rynek nadal borykać będzie się z problemami, które napędzały zmienność w kończącym się za dwa tygodnie roku.


Brexit i wojna handlowa tematem numer jeden dla funta, dolara i giełdy na początku 2020

Jak zauważa Davide Biocchi, kurs funta po wstępnej reakcji na wyniki przedterminowych wyborów w UK powrócił do starych poziomów, a inwestorzy przypomnieli sobie, że nic nie jest jeszcze wiadome. Wygrana Torysów zapewnia co prawda, że proces Brexitu zostanie przeprowadzony do końca stycznia 2020, nikt nie wie jednak jaki wpływ na brytyjską gospodarkę będzie miał rozwód z UE. Najnowsza retoryka Borisa Johnsona wywołuje negatywną reakcję rynku, któremu nie podoba się brak chęci przedłużenia fazy przejściowej Brexitu, ustalonej wstępnie do końca przyszłego roku.

Chwilowy optymizm wkrótce powinien zniknąć również z rynku amerykańskiego, gdzie decyzje zakupowe inwestorów napędza zawarcie przez USA i Chiny pierwszej fazy porozumienia w zakresie zakończenia wojny handlowej. Według analityka Directy dalsze rozmowy będą o wiele bardziej złożone, kompleksowe i skomplikowane, w efekcie temat ten może powracać na rynku dolara oraz amerykańskich akcji jak bumerang na przestrzeni kolejnych kwartałów.

„Chociaż faza pierwsza umowy handlowej dotarła prawie do końca, to faza druga może okazać się zdecydowanie bardziej skomplikowana. Powinniśmy więc założyć, że rozwiązanie konfliktu nie będzie miało miejsca przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, co już kilkukrotnie sugerował Donald Trump. Wojna handlowa dla administracji amerykańskiej oraz opozycyjnego kandydata na fotel prezydenta będzie bowiem niejako ważnym tematem w trakcie kampanii” – wyjaśnia Davide Biocchi z Directy.

Zobacz również: Jerome Powell dał ważny sygnał dot. gospodarki USA, twierdzi Biocchi (Directa)

EBC i FED ważnymi czynnikami dla światowej polityki monetarnej

Chociaż w tym momencie zarówno Europejski Bank Centralny (EBC) jak i Rezerwa Federalna (FED) wstrzymują się od decyzji związanych z ruchami na stopach procentowych, to 2019 pokazał, że dwie najważniejsze instytucje finansowe na świecie potrafią zaskoczyć inwestorów i szybko zmienić nastroje na rynkach.

Było tak między innymi w przypadku FEDu, który w 2019 obniżał stopy trzykrotnie, a jeszcze dwanaście miesięcy temu rynek spodziewał się co najwyżej zatrzymania cyklu podwyżek. W efekcie 2020 przyniesie kontynuację monetarnej niepewności, której świadkami traderzy byli w kończącym się roku bieżącym.

Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here