Naga MarketsbelkaNa nowy 2016 rok przygotowaliśmy dla osób zainteresowanych inwestycjami na GPW nową strategię. Jej mottem niech będą słowa Warrena Buffetta: „Mecze wygrywają gracze, którzy koncentrują się na boisku, a nie ci, którzy mają oczy utkwione w tablicy z wynikami”.

Jednemu z największych inwestorów na świecie chodziło o to aby nie patrzeć nieustannie na notowania, a zainteresować się działalnością biznesową firmy, której akcje posiadamy lub chcemy nabyć. Wydaje mi się, że w obecnych czasach, w naszych realiach, większość z nas zapatrzona jest raczej w wykresy. W związku z tym obrałem te słowa na motto nowego cyklu, gdyż postaramy się w nim oderwać wzrok od wykresów.

System opiera się na 1 zasadzie – kupujemy spółki, których cena rośnie. To wszystko.

Prawie dwa lata temu przedstawiłem tzw. system Mebane Fabera, pytając czy proste rzeczy nadal działają ? Testy tej strategii pokazują, że siła rzeczywiście tkwi w prostocie. Portfel, w którym kupujemy akcje tą metodą od 2 lat osiąga lepsze wyniki od indeksu WIG czy WIG20. Mimo, że stworzony jest do gry w trendzie wzrostowym, to i tak nieźle sobie radzi w tym nieciekawym okresie na naszym parkiecie. Tu można zobaczyć podsumowanie tych wyników.

Dzisiaj zadaję ponownie to samo pytanie i chcę udowodnić, że kolejna niebywale prosta rzecz zadziała. Nowy system będzie jednak o wiele bardziej dynamiczny, wyniki poznamy szybciej, częstsze będą także wpisy, które pojawiać będą się dość często, zazwyczaj w godzinach porannych. Jeżeli nie będzie pokazana konkretna transakcja to będę starał się pokazywać propozycje spółek, które mogą trafić do portfela lub sytuację posiadanych aktywów. Staniemy się mini funduszem inwestycyjnym, który będzie gromadził najmocniejsze akcje.

Założenie leżące u podstaw strategii jest następujące – Ceny spółek rosnących wzrastają w miarę upływu czasu. Ceny spółek tracących odwrotnie.

Naszym celem nie jest sprawdzenie poprawności założenia, gdyż trudno się z nim nie zgodzić. Chcę pokazać sposób jak na nim zarobić.

Strategia powstała w dość przypadkowy sposób, kiedy przygotowywałem materiał na jeden z wykładów, na który zostałem zaproszony. Chciałem pokazać bardzo prosty system, zupełnie odmienny od całej masy dostępnych strategii technicznych. Schemat polegał na wybraniu najbardziej rosnących spółek w ostatnim czasie, kupieniu ich i …czekaniu. Na początek sierpnia udało się wybrać kilka takich firm:

1W kolejnych kolumnach podane są kursy na początek każdego miesiąca. Okazało się, że kupienie takich spółek daje ciekawe wyniki w późniejszym czasie. Dorobiłem więc dodatkowo dwie ostatnie kolumny. Wyniki są następujące:

2W czasie kiedy przygotowywałem ten materiał okazało się, że wyniki są świetne. Dopisując dwa ostatnie miesiące, nie jest najlepiej, aczkolwiek w całej tabelce tylko dwa razy zdarzyła się strata większa niż 10%. Chyba nie jest źle posiadać spółki tracące średnio po 5% w tak kiepskich miesiącach na GPW jak listopad czy grudzień. Co najważniejsze, wynik łączny z 5 miesięcy pokazuje, że nasze spółki wzrosły w sumie o niemal 220%. A co kluczowe – wszystkie te spółki w momencie kupna miały za sobą okres solidnych wzrostów, przeważnie były w bardzo dojrzałych fazach trendów wzrostowych. Nie było to więc tzw. łapanie spadających noży, a zakup tego co najmocniej zyskiwało.

Te wyniki pokazują, że wcale nie trzeba być łapaczem noży aby uzyskać dobre rezultaty. Można kupować faworytów, a myślenie, że skoro dana spółka urosła już o 100% to jest zbyt późno aby kupić jej akcje, jest po prostu błędne.

realNie jest to taktyka nowa, a co ciekawe stosowana także w innych dziedzinach. Ci z Was, którzy interesują się piłką nożną, słyszeli zapewne o Realu Madryt czyli jednym z największych klubów piłkarskich na świecie. Klub ten stosuje podobną strategię polegającą na kupowaniu gwiazd i wybijających się piłkarzy. Drużyna ta od dawna naszpikowana jest znanymi nazwiskami. Schemat starają się powtarzać także mniejsze kluby, choć oczywiście na mniejszą skalę. Postawmy się w roli menadżera klubu piłkarskiego. Czy metoda polegająca na sprzedawaniu słabszych zawodników, utrzymywaniu najlepszych i dokupywaniu wyróżniających się z innych drużyn jest zła ? Moim zdaniem zespoły, które tak postępują stają się coraz silniejsze, inaczej jest np. w naszej lidze, gdzie częstym zjawiskiem po osiągnięciu sukcesu jest wyprzedaż najlepszych zawodników i budowa drużyny od nowa. Strategia nie zawsze przynosi Realowi wielkie sukcesy, aczkolwiek klub ten niemal zawsze utrzymuje się w czołówce najlepszych.

Odbierz darmowy e-book prezentujący analizę techniczną na spółkach giełdowych – skorzystaj ze strefy Learn!

A więc podsumowując, podstawowe zasady to:

 1. System prowadzony jest w formie tabelki, w której porównujemy ceny w odstępach co 1 miesiąc
 2. Jeżeli dana spółka rośnie od 2 miesięcy – można ją kupić
 3. Jeżeli zakupiona spółka traci w kolejnym miesiącu – otrzymuje żółtą kartkę
 4. Dwie żółte kartki oznaczają przymusowe wyznaczenia dla niej poziomu SL (stop loss)
 5. Trzecia żółta kartka to sprzedaż spółki lub ustalenie bardzo ciasnego SL (np. na najbliższym dołku).
 6. RE-ENTER – czyli strategia ponownego wejścia w trend. Jeżeli złapiemy SL a po jakimś czasie cena zaczyna znowu rosnąć to możemy odkupić te akcje jednak jedynie w momencie wybicia poprzedniego maksimum trendu.
 7. Na jedną spółkę przeznaczymy od 2 do 3 tysięcy złotych – w zależności od płynności i ogólnej sytuacji technicznej itp.

Nie ma więc początkowego SL – daną spółkę eliminuje się poprzez system kartek czyli spadek ceny trwający 3 miesiące. Jest to zgodne z założeniem, że ceny spółek w trendach wzrostowych rosną w czasie.

Jak pokazują przykładowe tabele za ostatnie kilka miesięcy – w przypadku spółek mocno rosnących, nie trzeba obawiać się nagłych, ostrych spadków, więc SL od początku nie jest potrzebny. Takie spółki rzadko tracą gwałtownie z dnia na dzień, raczej z czasem trendy wygasają, stąd zastosowany filtr czasowy a nie procentowy czyli klasyczny SL pod jakimś dołkiem, tak jak to robi większość inwestorów indywidualnych.

Co do strategii re-enter, stosuje się w niej bardzo wąski SL ustalany od razu przy kupnie. Powody są dwa. Po pierwsze, możliwe że na wykresie w momencie pokonywania poziomu poprzedniego maksimum utworzy się formacja podwójnego szczytu, jeżeli tak się stanie to dość szybko wyjdziemy z transakcji. Po drugie, jeżeli trend ma być kontynuowany po większej korekcie to moment wybicia poprzedniego maksimum powinien oznaczać dynamiczne wzrosty, więc szeroki stop loss nie jest nam w takim przypadku do niczego potrzebny.

W tabelach nie będę uwzględniać prowizji ani dywidend – nie powinny mieć one żadnego znaczenia na końcowy wynik.

Do czego posłużą nam wykresy? Będę je pokazywał aby lepiej Państwu zobrazować z jakimi trendami mamy do czynienia. Przydadzą się one także w późniejszych etapach kiedy system zmusi nas do postawienia SL. Generalnie interesuje nas tylko i wyłącznie cena, a dokładniej jej zmiana w czasie co doskonale będzie widoczne w formie tabelki.

Najbliższy rok proszę potraktować jako swego rodzaju testy publiczne, zobaczymy jak to się sprawdzi. Może lepsze będę inne odstępy czasu lub wprowadzenie pewnych zmian. Być może okaże się, że strategia jest kompletnie do niczego. O wynikach będę informował na bieżąco.

Każdy z Was może zgłaszać spółki, które rosną lub znajdują się w ciekawym położeniu i mają szansę na wzrosty w przyszłości.

System ma działać bez względu na cykl hossa-bessa – ma być niezwykle prosty w użyciu, naddawać się dla każdego, zarówno z małym jak i większym kapitałem, znającego lub nie znającego zasad analizy technicznej, fundamentalnej, wskaźnikowej czy jakiejkolwiek innej. Maksymalnie prosty, nie zabierający za dużo czasu, uniwersalny system giełdowy dla każdego. A czy będzie skuteczny? Zobaczymy za rok. Wszelkie sugestie i pomysły jak ulepszyć strategię są zawsze mile widziane.

Więc, co o tym wszystkim sądzicie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

10 KOMENTARZE

 1. Gratuluję wyniku. Też tak uważam, że sam pomysł aby kupować to co mocno rośnie czyli wypada lepiej na tle rynku (siła relatywna) jest dobry. Pozostaje jedynie wszystko dostosować z czasem np. kwestię SL itp. Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć bo dopiero miesiąc prowadzę coś takiego. Jeżeli kogoś zainteresuje temat to podobne rzeczy tzn. systematyczne dobieranie spółek wg. jakiegoś rankingu jest opisane w książce “Mała książeczka, która podbija rynek”, ma ona chyba 2 lub nawet 3 wydania.

 2. Witam i dziękuję za odpowiedź.
  Rok temu rozpocząłem inwestowanie w spółki wykazujące siłę relatywną na rachunku demo.
  Niestety działałem dość chaotycznie i niekonsekwentnie (zwłaszcza w drugiej połowie roku). Zasady mniej więcej były takie:
  – 10 najsilniejszych spółek w portfelu (SR z ostatnich 20 tyg.)
  – raz w miesiącu kontrola rankingu spółek wg SR. Jeśli spółka “wypadała” poza 20 miejsce to była sprzedawana a w jej miejsce kupowałem kolejną z pierwszej dziesiątki. Jeśli była poza 10 miejscem ale poniżej 20 to dostawała jeszcze szansę 🙂
  – początkowo nie stosowałem SL ale później już tak (strata >12% to wypad)
  – tygodniowy obrót min. 500 tyś. (aby pominąć spółki mało płynne)
  Moje wyniki po 362 dniach:
  – zysk 9,6 % (WIG w tym czasie -17%)
  – do tej pory przez portfel przewinęło się 41 spółek (w tym 10 aktualnie)
  – największy zysk na spółce to 99,5% – Sfinks kupiony 30.01.15 /sprzedany 21.08.15
  – największa strata to -26% – GlobalCosmed k 30.01.15/ s 12.02.15 (to jeszcze przed stosowaniem SL)

  Żałuję, że przez cały rok konsekwentnie nie prowadziłem tego portfela. W drugiej połowie roku mało do niego zaglądałem i nie dokonywałem bieżących rotacji spółek. Mimo to myślę, że pomysł na takie inwestowanie jest dobry.
  Jeśli koś ma już jakieś testy za sobą to proszę o opinie.

 3. Dokładnie, spółki które rosną od przynajmniej 2 miesięcy wykazują się siłą relatywną na tle całego rynku. Byłoby to świetnie widoczne na wykresach porównawczych np. Puławy, które mamy w portfelu na tle WIG – http://zapodaj.net/2896ddc083de3.png.html
  Nie jest to jednak konieczne bo taką siłę często widać gołym okiem.
  A dlaczego 2 miesiące ? Kiedyś, przygotowując się do wykładu robiłem małe testy tej strategii i takie ustawienie działało, ale tak naprawdę nie wiem czy zadziała w dłuższym okresie czasu, więc tak jak napisałem w opisie strategii, pierwszy rok można traktować jako testy. Po dłuższym czasie będzie można wyciągnąć pewne wnioski np. co do okresów co jaki porównuje się ceny spółek. Więc na dzień dzisiejszy nie wiem czy 1 miesiąc to jest optymalny czas. Wydaje mi się, że ktoś kto chciałby inwestować bardzo długoterminowo powinien chyba wybrać dłuższy okres czasu np. co kwartał.

 4. Jeśli dobrze zrozumiałem to kupujemy akcje spółek, których cena przez ostatnie 2 miesiące (ok 40 sesji) rosła.
  Czy to nie siła relatywna?
  Drugie pytanie to dlaczego ostatnie 2 miesiące, a nie np. 3 lub więcej?

 5. Na dzień dzisiejszy jedynie to co sam zaproponowałem w moim “systemie tabelkowym” czyli sygnał kupna to dwa okresy pod rząd kiedy cena rosła, a sygnał sprzedaży to 3 takie okresy spadkowe. Nie przeszkadzałby też jakiś szerszy SL na początku, który byłby zawężany w miarę wzrostu zysków. Więcej przemyśleń będę zapewne miał z czasem jak zobaczę jak to wszystko na żywo wygląda.

 6. Na poczatek porownania robie co tydzien przez jakies 5 tyg i pozniej co mc, zeby miec jakies odniesienie zarowno do gry w krotszym jak i dluzszym terminie. Poki co w rzeczywistości tego niewykorzystywałem, bo mam w portfelu spolki na które licze(URS,SFS,TRK,ATC), a excela bardziej traktuje jako dziennik, z którego za jakiś czas przyjdzie wyciagnąć wnioski czy takie podejście ma sens oraz co ewentualnie poprawić. Same wyniki na wielu tych społkach w krotkim terminie można było osiągnąć przyzwoite, musze tylko znalezć jakiś sensowny sposób na ustalanie sygnałów kupna jak i sprzedaży czy też ustawianie SL, bo wiele z tych spółek wypadłoby na wstepnie ustalonym SL, a poźniej wracały ponad linie trendu. Może ma Pan jakieś sugestie w tej kwestii?

 7. Dziękuję za zainteresowanie. Ciekawe spółki i pewnie częściowo będą się pokrywały z tymi, które będziemy kupować. Pana wersja jest mocno przyspieszona, bo o i le rozumiem to porównanie ceny jest co tydzień ?
  Długo już w taki sposób Pan gra, wyniki są dobre ?

 8. Bardzo ciekawy artykuł jak i pozostałe Waszej stronie. Od jakiegoś czasu zaczałem pod podobnym kątem wyszukiwać i obserwować spółki, poniżej mój skopiowany excel, być znajdzie Pan tam spółki odpowiadające założenią tej strategii. Mogę sie również podzielić notatkami na temat wskaźników informacji, którymi się sugerowałem przy danej spółce
  Spolka Data odczytu SL TP Kurs odczytu 1tydz 2 tyg 3 tyg 4tyg% 5tyg%
  Kernel 2015-11-15 9,95% 20,07% 49,97 -5,24% -3,02% -4,94% -13,95% -7,50%
  Ambra 2015-11-15 5,06% 7,9 -6,71% -8,23% -6,20% -6,33% -8,48%
  Kredyt Inkaso 2015-11-15 11,54% 40,73% 24,87 -0,92% 2,25% -0,28% -3,54% -3,50%
  Farmacol 2015-11-21 7,44% 20,33% 54,02 2,28% -1,89% -0,24% -3,74% -0,04%
  Intercars 2015-11-21 1,96% 6,38% 239,7 4,71% 4,26% 3,05% 0,50% -0,71%
  Komputronik 2015-11-21 6,14% 44,40% 8,31 -3,49% -9,15% -20,58% -14,56% -19,37%
  Braster 2015-11-21 9,09% 13,64% 13,2 -3,94% 6,97% 5,45% 0,61% 1,14%
  MCI 2015-11-28 7,89% 18,42% 11,4 -2,63% -3,51% -0,96% 0,96%
  Amica 2015-11-28 4,19% 10,78% 167 2,34% 2,96% 1,92% 4,19%
  SGN 2015-11-28 6,71% 19,45% 8,79 -6,26% -9,78% -24,35% -22,87%
  MSW 2015-12-06 14,29% 21,43% 14 -2,14% -12,43% -7,14%
  GRL 2015-12-06 12,86% 25,48% 28,69 -7,98% 1,08% 2,09%
  WPL 2015-12-06 7,12% 14,50% 39,3 -8,32% -2,34% 1,53%
  EUC 2015-12-06 7,21% 31,00% 45,8 0,44% -0,68% -2,84%
  ACG 2015-12-20 7,53% 18,15% 29,2 8,39%
  POZ 2015-12-20 14,89% 38,30% 4,7 2,13%
  PLA 2016-01-01 10,45% 49,25% 20,1

 9. Dziękuję za miłe słowa. Kombinacji jest cała masa, tym razem chciałem uniknąć planowanej realizacji zysków przy jakichś oporach itp, bo często życie pokazuje, że akcje potrafią rosnąć latami i o to chodzi w nowym systemie, żeby takie perełki wychwycić. System Fabera cały czas pozostaje, a po roku ocenimy czy metoda tabelkowa ma dobre wyniki czy jednak w założeniach mamy jakiś błąd.
  pozdrawiam i zapraszam już od poniedziałku na pierwsze zakupy nową strategią 🙂

 10. Z przyjemnoscia czytam panskie analizy i z uwaga sledze “Ostatnia sesje miesiaca”.

  Odnosze wrazenie, ze mozna polaczyc oba systemy. Dokonujemy zakupu metoda Mebane Fabera. Czesc zyskow realizujemy w obszarze najblizszego oporu. Jezeli cena pokona najblizszy opor zakladamy kontynuacje dotychczasowgo lub uformowanie nowego dlugoterminowego trendu wzrostowego. Zgodnie z systemem tabelkowym, odnawiamy pozycje (Vistula, Oponeo, BSC Druk, Graal, CI Games, Amica, PKN Orlen).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here