Naga MarketsNowy prezydent Brazylii chce ściągnąć inwestorów z całego świataJak informują najnowsze sondaże, Jair Bolsonaro został wybrany na prezydenta Brazylii. W drugiej turze wyborów kandydat skrajnej prawicy zdobył 55,2 procent głosów, a jego lewicowy rywal, Fernando Haddad, 44,8 procent – poinformował Najwyższy Trybunał Wyborczy po przeliczeniu prawie wszystkich głosów. W swojej pierwszej przemowie, nowy prezydent zaznaczył priorytety: rekonstrukcja polityki fiskalnej oraz rozwiązanie problemów wysoce zadłużonego budżetu państwa.


Bolsonaro chce ratować budżet

Prawicowy prezydent zobowiązał się obniżyć deficyt, spłacić długi i uszczuplić rząd. Inwestorzy odebrali bardzo pozytywnie nowego prezydenta. Spółka Petroleo Brasileiro SA, będąca brazylijskim koncernem naftowym, a zarazem plasująca się na 58 miejscu na liście Fortune Global 500, odnotowuje dziś wzrost o ponad 5 proc i znajduje się na tegorocznych maksimach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nowy prezydent Brazylii chce ściągnąć inwestorów z całego świata
stooq.pl

Z kolei brazylijski indeks Bovespa zyskuje dziś 1,5% i również oscyluje przy tegorocznych szczytach.

Nowy prezydent Brazylii chce ściągnąć inwestorów z całego świata
stooq.pl

– Złamiemy błędne koło rosnącego zadłużenia. Zastąpimy je cyklem malejącego deficytu, spadającego zadłużenia i niższych stóp procentowych – powiedział Bolsonaro w swoim zwycięskim przemówieniu.

Brazylijskie aktywa pozostają w silnym trendzie wzrostowym od połowy września, gdy sondaże pokazały, iż konserwatywny kandydat i były kapitan armii znajduje się na pierwszym miejscu w walce o prezydenturę. Bieżące komentarze Bolsonaro powinny stłumić sceptyków, którzy zarzucali nowemu prezydentowi, iż nie był w pełni zaangażowany w reformy m.in. emerytalne i podatkowe.

Nowy prezydent wesprze brazylijskie spółki

strzałka w górę– Bolsonaro wywalczył zwycięstwo, obiecując Brazylii lepszą przyszłość po latach kryzysu gospodarczego i licznych skandalach korupcyjnych. Jestem przekonany, że nowy prezydent zamierza przeprowadzić niezbędne reformy – powiedział Bernd Berg, analityk ds. strategii makro i handlu zagranicznego w Woodman Asset Management w Szwajcarii.

Berg uważa, iż brazylijski indeks wzrośnie w przyszłym roku o ponad 50 proc. do poziomu 130 000 oraz przewiduje, że brazylijski real będzie notowany w stosunku do dolara w okolicach poziomu 3.00.

Nowy prezydent Brazylii chce ściągnąć inwestorów z całego świata
stooq.pl

Analityk nie jest osamotniony w swoim optymizmie. Grupa UBS AG po miesiącach sceptycyzmu w stosunku do brazylijskiego rynku uważa, że przy sprzyjających okolicznościach indeks Bovespa może zyskać prawie 40 procent w ciągu najbliższych miesięcy. Banki Banco Bradesco SA i Citigroup Inc. również przewidują wzrosty i zwiększają swoje zaangażowanie na tym rynku oraz w stosunku do brazylijskiego reala.

Znaczna część światowego biznesu obwinia Brazylię  o zmarnowane lata przepełnione korupcją wśród lewicowych polityków ubogacone o złe zarządzanie gospodarcze, które przyczyniło się do powstania recesji i utraty ratingu inwestycyjnego kraju.

– Wszyscy odczuwamy ogromną ulgę, że nie będziemy mieć do czynienia z PT (partia robotnicza) przez następne cztery lata, co jest pozytywnym sygnałem dla brazylijskiego rynku. Teraz inwestorzy będą koncentrować się na postępie nowych reform – powiedział James Gulbrandsen, dyrektor ds. Inwestycji w NCH Kapitał w Rio de Janeiro.

Zobacz również: Chwila prawdy na rynku ropy – raport surowcowy

Brazylię czeka wiele ważnych reform

Nowy prezydent Brazylii chce ściągnąć inwestorów z całego świataNajważniejszym priorytetem dla większości inwestorów będzie reforma systemu emerytalnego, który jest powszechnie postrzegany jako zbyt drogi do utrzymania. Zmiany, takie jak wyznaczenie minimalnego wieku emerytalnego, mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia kosztów budżetowych, choć prawdopodobnie próba reformy spotka się z dużym oporem wśród Brazylijczyków, którzy nie będą chętni do rezygnacji z zasiłków, do których byli uprawnieni.

– To była ekspresyjna wygrana. Ale przed Bolsonaro wiele poważnych wyzwań. Jego miesiąc miodowy nie potrwa długo i będzie musiał przeforsować trudne reformy – powiedział Christopher Garman, dyrektor Eurasia Group.

W swoim zwycięskim przemówieniu Bolsonaro zobowiązał się walczyć z wewnętrznymi podziałami i podkreśla, że chce rządzić wszystkimi Brazylijczykami.

Zobacz również: Pre-Market: Wyniki spółek osłabiają indeksy, w centrum uwagi dane PKB USA

– Wszyscy jesteśmy jednym narodem, demokratycznym narodem. Poprowadzę rząd, który obroni i ochroni prawa wszystkich obywateli, którzy wypełniają swoje obowiązki i szanują innych – podsumował w swojej przemowie nowo wybrany prezydent największej gospodarki Ameryki Południowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here