Naga MarketsDzielnie utrzymując pozycję drugiej pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluty, a także wiodącą pozycję jako platformy do tworzenia smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji, Ethereum nieraz było przedmiotem ataków ze strony projektów, które miały być pogromcą platformy stworzonej przez Vitalika Buterina.


Działania Binance w białych rękawiczkach

Jednak największym zagrożeniem nie jest wcale, jak mogłoby się wydawać, EOS czy TRON, lecz Binance, który działa po cichu, w sposób bardziej wyrafinowany, zapewniając jednocześnie, że nie ma złych zamiarów, czemu przeczą jednak fakty.

Coraz częściej pojawiają się sygnały o odmowie notowania na giełdzie Binance projektów w parze z Ethereum (ETH). Jednocześnie przedstawiciele tej giełdy zachęcają projekty bazujące na ETH do przeniesienia się na blockchain Binance Chain, oferując przy okazji atrakcyjniejsze niż w innych przypadkach warunki notowania na giełdzie.

Jeśli przyjrzymy się oficjalnym komunikatom dotyczących dodawania nowych monet, dostępnym na blogu Binance, zauważymy, że część z nich bezpośrednio włączono do handlu na Binance oraz że są tam także projekty, które przeniosły się na giełdę wcześniej rezygnując z kwotowania z ETH.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Na przykład w dniu 15 lutego rozpoczął się obrót Ontology Gas (ONG) w parach ONG/BNC, ONG/BTC oraz ONG/USDT. Z kolei w dniu 23 marca ruszyły notowania projektu Celer Token w następujących konfiguracjach: CELR/BNB, CELR/BTC i CELR/USDT. W takim samym układzie 28 kwietnia na Binance wystartował projekt Cosmos (ATOM). W żadnym z nich nie uwzględniono kombinacji z drugą najbardziej tradowaną kryptowalutą. Z kolei 20 maja nastąpiła migracja Red Pulse Phoenix (PHX) na Binance Chain, uruchomionego pierwotnie na platformie NEO. Natychmiast z giełdy Binance zniknęła para PHX/ETH.

Co na to Changpeng Zhao i Vitalik?

Wbrew powyższym faktom, założyciel oraz CEO Binance – Changpeng Zhao (znany też jako CZ) zaprzecza jakoby był w jakikolwiek sposób uprzedzony wobec Ethereum, twierdząc nawet, że trzyma kciuki za to, by oba te projekty „rozwijały się razem”.

Z kolei w kontekście uruchomienia zdecentralizowanej giełdy Binance DEX, podaje, że jej celem nie jest rzucenie wyzwania Ethereum, dodając, że BNB nie oferuje nawet smart kontraktów.

Natomiast wypowiedzi twórcy Ethereum, Vitalika Buterina, w stosunku do Binance (a także innych wielkich giełd kryptowalutowych) charakteryzują się ostrym tonem, czego przykładem może być jego komentarz w związku z wycofaniem Bitcoin Cash SV (BCHSV) z handlu na Binance.

Zobacz również: Vitalk Buterin zaproponował użycie sieci Bitcoin Cash jako rozwiązania dot. skalowalności Ethereum

„Żądali wysokich opłat za możliwość notowania. Mają wpływ na to, które coiny wygrywają, a które przegrywają poprzez możliwość decydowania jakie pary są dostępne w obrocie – zatem dziwnym byłoby krytykowanie tej jednej decyzji [o wycofaniu BSV z handlu na Binance] bez przyjrzenia się wszystkim pozostałym przypadkom.”

Jeśli nie wiadomo o co chodzi …

Vitalik znany jest także z ostrej krytyki dotyczącej opłat za dopuszczanie projektów do obrotu na giełdach. Nie wspomina co prawda wprost o Binance, jednak powszechnie tej giełdzie przypisuje się praktyki pobierania opłat idących w miliony dolarów.  Czyżby zatem eliminowanie par z ETH było formą zemsty ze strony CZ?

Być może zamiast doszukiwania się spisku, warto byłoby przyjrzeć się działaniom Binance z perspektywy czystej kalkulacji finansowej. Bo przecież zachęcając projekty do migracji na Binance Chain oraz umożliwiając ich handel w atrakcyjnych konfiguracjach, giełda inkasuje opłaty za obecność w sieci oraz opłaty transakcyjne, jednocześnie ograniczając dostęp do par z ETH, na rzecz kwotowania z BNB.

Projekty, które godzą się na taki układ zapewne zdają sobie sprawę z braku możliwości notowań w parze z ETH.  Jednak jak do tej pory żaden z nich nie wypowiedział się publicznie w tej kwestii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here