Naga MarketsNowy Ład. Jak odbije się na inflacji i PKB według ING?Rządząca obecnie w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość ogłosiła w sobotę 15 maja nowy program społeczno-gospodarczy na lata 2021-30. Jego koszt szacunkowy może wynieść około 65 mld zł rocznie. ING w krótkim okresie spodziewa się wolniejszej redukcji deficytu oraz cyklicznej poprawy dochodów budżetowych dzięki wysokiej dynamice inflacji CPI i wzrostu gospodarczego (PKB).

 • Rząd zamierza podnieść kwotę wolną od podatku
 • Wzrośnie jednak wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
 • Kurs euro – złoty po 4,37 zł na koniec roku

Polski Nowy Ład – kluczowe założenia

W artykule z 17 maja, analitycy Rafał Benecki oraz Dawid Pachucki z ING wskazują główne założenia nowego programu PiS, które obejmują:

Te artykuły również Cię zainteresują
 • wzrost wydatków na opiekę zdrowotną z 5,3% PKB w 2021 r. do 6% PKB w 2023 r. i 7% PKB w 2027 r.;
 • wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł w skali roku i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł;
 • nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę o rocznych dochodach w przedziale 70-130 tys. zł;
 • umowy zlecenia powinny być obciążone pełnymi składkami na ubezpieczenia społeczne, z perspektywą wprowadzenia jednej umowy;
 • wprowadzenie liniowej składki na ubezpieczenie zdrowotne (9%) proporcjonalnej do dochodów ze wszystkich rodzajów umów, niepodlegającej odliczeniu od PIT;
 • inwestycje infrastrukturalne: w sieć dróg ekspresowych, linie kolejowe, Nowy Centralny Port Lotniczy Polski, infrastrukturę kulturalną i sportową gmin oraz infrastrukturę cyfrową, całość finansowana z emisji obligacji przez nowy fundusz BGK;
 • gwarancje państwowe na wkład własny do kredytów hipotecznych do 150 tys. zł lub dopłaty do 160 tys. zł na zakup mieszkania socjalnego lub dla rodzin wielodzietnych;
 • pomoc w spłacie kredytów hipotecznych po urodzeniu drugiego lub kolejnych dzieci do 150 tys. zł;
 • budowa domów jednorodzinnych do 70m2 tylko na podstawie zgłoszenia, bez pozwolenia, nadzoru budowlanego lub ewidencji budowlanej.

Wzrost obciążeń podatkowych nie pokryje wydatków

Znaczna część założeń “Polskiego Ładu” nie została dokładnie sprecyzowania, ani też nie podano konkretnych terminów wdrożenia. Nieco więcej precyzji ING zauważa w przypadku proponowanych zmian w podatkach dochodowych od osób fizycznych oraz składkach na opiekę zdrowotną.

Wygląda na to, że w obciążeń podatkowych dla zamożniejszej części społeczeństwa oraz osób samozatrudnionych nie obejmie zmniejszenia obciążeń podatkowych dla podatników o niskich i średnich dochodach, uważają analitycy. Według Ministerstwa Finansów utracone wpływy z PIT powinny sięgnąć 20-22 mld zł. Wzrost składki na ochronę zdrowia powinien wynieść 14 mld zł, ale to wszystko wydatkowane zostanie na obiecany wzrost wydatków na ochronę zdrowia z 5,3 proc. PKB do 6 proc. PKB w 2023 roku.

— W krótkim okresie spodziewamy się wolniejszej redukcji deficytu oraz cyklicznej poprawy dochodów budżetowych dzięki wysokiej dynamice CPI i PKB – prognozuje ING.

Poza obniżką podatków dla części społeczeństwa, Ministerstwo Finansów będzie musiało pokryć jeszcze inne wydatki. Dotychczas rząd finansował transfery socjalne wyższymi efektywnymi stawkami podatkowymi, głównie dla przedsiębiorstw. To jednak prowadzi do wzrostu niepewności i zdaniem ING, ogranicza inwestycje prywatne, zwłaszcza w sektorze MŚP.

— Nowy program powinien wygenerować nowy bodziec popytowy, ale z drugiej strony obawiamy się negatywnego wpływu na skłonność do inwestowania. W rezultacie oba elementy powinny dodatkowo stymulować proinflacyjną strukturę wzrostu PKB w Polsce. Niski udział inwestycji prywatnych ogranicza wzrost wydajności, co może złagodzić presję cenową wynikającą z wyższego popytu konsumpcyjnego. W praktyce oznacza to większe ryzyko dla naszej prognozy PKB na 2022 r. (5% r / r) i średniorocznej inflacji na poziomie 3,4% r / r. – wnioskują analitycy ING.

fpmarkets

Prognoza ING dla kursu EUR/PLN

Analitycy ING zaprezentowali zaktualizowaną prognozę dla kursu eurozłotego 7 maja 2021 r., czyli jeszcze przed ogłoszeniem Nowego Ładu. Według ich oceny z tego dnia, notowania euro będą się stopniowo osuwać po zakończeniu bieżącego kwartału w okolicach.

invest

Para walutowa EUR/PLN ma zakończyć obecny rok na poziomie 4,37 zł, a 2022 r. o 10 groszy niżej, przy 4,27 zł. Proces normalizacji wyceny niedowartościowanego PLN ma być długotrwały, uważa ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here